Собраниската седница за амандманите на Законот за употреба на јазиците закажана за утре


3 копии

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32. седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање.За утре се закажани и продолженијата на 11. и 35. седница на Собранието.
| | веќе видена | слични
6 копии

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, на најавата од премиерот Зоран Заев дека законот за јазиците ќе се гласа без разгледување на амандманите, вели дека тоа е противуставно и не сака да верува дека тоа ќе се случи. Данев не одговара дали тие ќе ја блокираат седницата за законот да не биде донесен, но со тоа не се исклучува оваа можност. „Не сакам да верувам дека гласањето ќе биде без да се разгледаат амандманите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Уверен сум дека ќе се следат Деловникот и Уставот. Амандманите мора да се разгледаат. Не учествуваме на координација со Џафери и остануваме на нашите ставови“, вели Данев. За тоа какви мерки ќе преземат доколку законот биде усвоен без разгледување на амандманите, Данев вели дека ова прашање сè уште го разгледуваат во неговата партија.
| | веќе видена | слични
8 копии

Законот за употреба на јазиците утре повторно ќе се најде пред пратениците. Ова било договорено на денешната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи. Продолжението на 32. седница, на која оваа точка е на дневен ред, спорeд најавите, се очекува да биде закажана за 13 часот. Од координативаната средба не откриваат како ќе се постапи по поднесените 35 илјади амандмани од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, иако собранискиот спикер Џафери во неколку наврати потенцира дека според него нема решение ако се расправа за секој амандаман одделно, туку тоа, како што образложи, би значело закочување на работата на парламентот. Законот за употреба на јазиците е во трето читање во Собранието, а од ВМРО-ДПМНЕ поднесоа 35.569 амандмани со образложение дека законот е неуставен и треба да се повлече.
| | веќе видена | слични

Според најавите, СДСМ и ДУИ ќе се обидат спротивно на Деловникот да ги заобиколат 36.000 амандмани на ВМРО-ДПМНЕ и да го изгласаат законот. Експертската јавност е зачудена од постапките на мнозинството особено ако се знае дека и домашната и меѓународната јавност не гледаат потреба да се задоволуваат желбите на ДУИ. Сепак од СДСМ сметаат дека е апсурдно да се разгледуваат 36.000 амандмани на закон кој има 23 членови. Од партијата велат дека имало време да се поднесуваат амандмани на законот а ВМРО-ДПМНЕ тоа време не го искористиле. За волја на вистината, Законот за јазиците одеше под европско знаменце што наиде на реакции од официјален Брисел за злоупотреба на овој инструмент во Собранието. Тоа што законот одеше низ постапка со европско знаменце значи дека беше со скратена и ограничена дебата. Но и таа, скратена дебата ДУИ не ја овозможи. Само БЕСА успеа да поднесе 1 амандман а Артан Груби воопшто не дозволи да почне некаква расправа по овој амандман блокирајќи ја работата на Комисијата за европски прашања ...
| | веќе видена | слични

Спикерот Џафери во нов обид да го собере парламентарното мнозинство и да го изгласаат контроверзниот Закон за употреба на јазиците. Спикерот Џафери во нов обид да го собере парламентарното мнозинство и да го изгласаат контроверзниот Закон за употреба на јазиците. Без да се прецизира како ќе се расправа по 35-те илјади амандмани на опозицијата, премиерот Заев вчера оптимистички најави дека до крајот на неделава Законот ќе биде изгласан, иако е невозможно за толку кратко време да се одлучува по илјадниците амандмани. Според екс пратеничката Солза Грчева ваквото однесување на премиерот Заев укажува на грбо мешање на извршната во законодавната власт. За Заев девет месеци траела дебата околу Законот, тоа било доволно време сите да кажат што имаат, ама за било каква јавна дебата не слушнавме. Токму експертската јавност гласно апелираше да се слушне нивното мислење и да се разгледаат негативните импликации кои ги носи ова решение. Познавачите на оваа тематика категорични дека за вакви закони неопходна соодветна ...
| | веќе видена | слични

Собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа седница за законот за јазици за утре во 13 часот. По неа, Џафери закажа одржување на 13-тата и 35-тата седница. Најавите од мнозинството е дека законот ќе се гласа без амандмани кои Џафери ќе ги отфрли како незаконски.
| | веќе видена | слични

Пред малку, спикерот Џафери за утре ја закажа седницата за законот за двојазичност, Заев најави дека неделава ќе се донесе – следува ли утре ново силување на Уставот и законодавна фарса со безамандманско носење на конротверзниот закон?! Пред малку, спикерот Џафери за утре ја закажа седницата за законот за двојазичност, Заев најави дека неделава ќе се донесе – следува ли утре ново силување на Уставот и законодавна фарса со безамандманско носење на конротверзниот закон?! Продолжението на 32. Седница на собранието на која на дневен ред се амандманите на законот за употреба на јазиците е веќе закажано за утре. Ова е договорено на денешната средба на претседателот на собранието Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи на која присуствуваа и потпретседателите на парламентот, односно со власдејачкото мнозинство на СДСМ, дуи и останатите провладини партии. Присутните на координацијата потврдуваат дека продолжението ќе биде закажано за утре попладне. Засега нема информации дали и каков ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи на која присуствуваа и потпретседателите на Парламентот. Од Кабинетот на Џафери уште нема официјална информација, туку само вообичаено посочуваат дека за тоа кои седници ќе бидат закажани ќе биде ставено на веб-страната на Собранието до крајот на денот. Сепак, присутни на координацијата потврдуваат дека продолжението ќе биде закажано за утре попладне. Засега нема информации дали и каков договор е постигнат меѓу пратеничките групи на ДУИ и СДСМ во однос на тоа дали ќе амандманите ќе бидат разгледани или, пак, ќе се гласа директно за законот. Првично седница за амандманите требаше да се одржи минатиот вторник, но тој обид пропадна поради тоа што ДУИ и СДСМ не постигнаа договор дали да се отвори расправа за амандамните или не. Тогаш дел од пратениците на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Собрание, според неофицијалните информации утре ќе се одржи продолжение на 32. Седница во обид да се најде решение за поднесените над 35.000 амандмани од страна ВМРО-ДПМНЕ на законот за јазиците.Седницата сѐ уште не е официјално најавена, но наводно бова било договорено на денешната координација на претседателот на Собранието, Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи на која присуствуваа и потпретседателите на Парламентот.На координацијата, вообичаено, не присуствувале претставници на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата потврдуваат дека не биле на координацијата со Џафери, но неофицијално велат дека ќе имаат партиска координација за евентуално присуство на собраниската седница и за идните чекори.Пратеникот од ДУИ, Артан Груби денеска повтори дека законот за јазиците оваа недела треба да се донесе и вели дека очекува ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за".„Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да гласа за законот за јазиците во Собрание, бидејќи тие, заедно со нас и со СДСМ се коавтори на законот и потписници на Рамковниот договор. Со ...
| | веќе видена | слични

Договор нема, амандманите останаа,  Џафери  за утре најавува втора среќа за законот. На денешната координација ги информирал координаторите на пратеничките групи дека за утре во 13 часот ќе ја закаже 32 седница на која прва точка е законот за јазиците. Неофицијално Џафери планира да ги отфрли 35.000 амандамни поднесени од ВМРО-ДПМНЕ.  - Собраниски извори за Канал 5 велат дека менаџирањето на утрешната седница ќе биде во рацете на собранискиот спикер. Од кабинетот на претседателот на парламентот  убедуваат дека законот ќе биде донесен според Уставот и Деловникот,  без да информираат што со 35.000 амандмани.  Од ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 велат дека амандманите не ги повлекува, и се надеваат оти законот  нема да се носи насилно. -Се надеваме дека ќе надвладее разумот и дека нема да тргнат насилно со кршење на Уставот и деловничкото право за предлагање и дискусија по амандманите. Доколку се случи преседан и биде скратено правото на пратениците да предлагаат и дискутираат по амандмани може да создаде исклучително ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 240 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 139 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена

Апсењето на лидер на опозициска партија на еден месец пред гласањето на претседателските избори не е ништо друго освен чин на брутален политички притисок и ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собраниската седница за амандманите на Законот за употреба на јазиците закажана за утре

Од:
До кого (е-маил):
Порака: