На денешен ден 23 април 2019 – Денеска е Светски ден на книгата и авторското право 1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир, англиски поет и еден од ...
сите 4 | | | веќе видена

Кузман Капидан бил родом од Дебрца, во Охрид повеќето веруваат дека Кузман бил родом од Старово или Поградец. Стефо Размо, стар чоек кој многу добро ги помни ...
| | веќе видена

Мајка и две близначиња минатата недела биле хоспитализирани во болницата во Велес, по аларм од патронажната служба од Здравствен дом Велес дека бебињата стари ...
| | веќе видена

Во почетокот на 20. век, Тетово од мала турска касаба почнува да прераснува во трговски, занаетчиски и административен центар за поширокиот дел од ...
| | веќе видена

На 350 метри квадратни на две нивоа денеска во Битола беше отворен новиот салон на Електрометал. Целта е нивните производи да бидат поблиску до граѓаните.Во ...
| | веќе видена