Авторите на сиртуинската диета, Ајдан Гогинс и Глен Матен сметаат дека внесувањето на храна која ги активира т.н. сиртуини го поттикнува трошењето на масните ...
сите 5 | | | веќе видена

Пред 21 година цела Америка била на нозе поради неверојатната афера која избила во Белата куќа. Американскиот претседател Бил Клинтон имал врска со тогаш ...
сите 3 | | | веќе видена

Секогаш главно се зборува и се пишува за витаминско-минералниот состав на ѓумбирот а притоа не се споменува дека свежиот и сушениот ѓумбир немат исти својства. ...
сите 3 | | | веќе видена

Приватниот вештачки остров Ал Марџан во Обединетите Арапски Емирати се продава за 410 милиони евра. На купците им нудат погодности како ослободување од данок ...
сите 8 | | | веќе видена

Три деца од училиштето “Summit Trail Middle School” во Канзас потрошиле повеќе од стотина долари од својот џепарлак за да купат цвеќе за Денот на вљубените за ...
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Русија, Владимир Путин изјави дека новиот бомбардер „Ту-160“ работи „како часовник“. „Реализиравме во Казањ одличен проект. Практично ...
сите 3 | | | веќе видена

Островот Линдхолм во Данска, една од најлибералните земји на ЕУ, наскоро ќе стане вистински Алкатраз. На него ќе бидат сместени мигранти со криминално минато, ...
сите 5 | | | веќе видена

Маж од Србија бил депортиран од Малта, откако се обидел да украде храна од супермаркет, наводно за да се нахрани себеси и својата бремена девојка. Алб ...
сите 4 | | | веќе видена

Австралиските обвинители ги отфрлиле обвиненијата против мажот кој бил обвинет дека убил девојче пред 50 години. Случајот за исчезнувањето на 3-годишното ...
сите 2 | | | веќе видена

Вошките се нешто кое го има секој барем еднаш во животот, а децата најчесто вошки фаќаат на училиште. Се појавуваат најчесто кај деца и лесно се пренесуваат, а ...
сите 4 | | | веќе видена

Холандската влада соопшти дека е во преговори со над 250 компании за нивна „преселба“ од Велика Британија во Холандија во пресрет на напуштањето на Британците ...
сите 5 | | | веќе видена

Црвената зелка, како и зелената е одличен материјал за свежа салата. Ако ви е полесно да ја консумирате во течна состојба, направете сок кој со додаток на ...
сите 3 | | | веќе видена

Министерството за транспорт и врски годинава ќе се пресели во старо-новиот објект на плоштадот Филип Втори во Скопје. Доградбата и реконструкцијата на објектот ...
сите 2 | | | веќе видена

next