Тетарската претстава „Бегство”, вечерва на сцената на Народниот театар-Штип ќе ја има својата премиера. Претставата е во режија на Јован Ристовски, а е ...
сите 10 | | | веќе видена

Реакција на продукцијата „Меденица“ за текстот „Фирми формирани два дена пред конкурсот во изборот за доделување пари од културата“ Реакцијата ја пренесуваме ...
сите 5 | | | веќе видена

Вистина е дека последниве неколку години, државните музеи почнаа да ја порамнуваат родовата нерамнотежа во нивните колекции. Кога „Тејт модерн“ го отвори ...
сите 20 | | | веќе видена

На денешн ден - 16 февруари 16 февруари 2019 (МИА) 1808.- Франција ја почнала инвазијата врз Шпанија. За еден месец Шпанија била покорена. Царот Наполеон Први ...
сите 7 | | | веќе видена

На денешн ден - 15 февруари 15 февруари 2019 - Денеска е Меѓународен ден за борба против ракот и леукемијата кај децата 1710.- Роден е францускиот крал Луј ...
сите 2 | | | веќе видена

Издавачкиот центар ТРИ денеска точно напладне во просториите на „Јавна соба“ ќе ја промовира својата прва музичка сликовница „Авантурите на Лисичко и Калинка“. ...
| | веќе видена

„Романса во малото гратче“ – автобиорафскиот роман на Григориј Канович, кој раскажува за мало место во Литванија во пресрет на Втората светска војна, деновиве ...
сите 7 | | | веќе видена

И годинава во Годишната програма на Министерството за култура нема пари за издавање на научното списание „Историја", реагира издавачот на ова референтно ...
сите 4 | | | веќе видена

Со задоволство ја прифатив поканата за средба со уметникот, карикатурист и стрип-мајстор Златко Крстевски. Сакав да го видам творечкото катче на уметникот кој ...
сите 2 | | | веќе видена

Војните, конфликтите и мизеријата што со векови ја опкружуваат цивилизацијата може да ве наведат да мислите дека општеството е трагично дефинирано со постојан ...
| | веќе видена

next