Кремљ изрази загриженост по најавите на претседателот на САД, Доналд Трамп за повлекување од договорот со Русија за контрола на нуклеарното оружје. Коментарите ...
сите 71 | | | веќе видена

Француската влада одлучи да отвори нова истрага за децата родени без раце во неколку департмани, рече денеска министерката за здравство Ањес Бузин, при тоа ...
сите 13 | | | веќе видена

Претседателот Доналд Трамп изјави дека САД „ќе започнат со кратење или значајно намалување” на обемот на странска помош за Гватемала, Хондурас и Ел Салвадор, ...
сите 56 | | | веќе видена

Пред неколку дена во Лондос се одржа масовен протест на кој над 700 илјади граѓани бараа организирање на нов референдум на кој што повторно би се гласало дали ...
сите 36 | | | веќе видена

Петнаесетгодишен ученик се соочува со обвинение за напад со предумисла, откако во среднто училипште „ Edouard-Branly“ во Париз, впери лажен пиштол во главата ...
сите 7 | | | веќе видена

Универзитетот во Јужна Калифорнија, денеска, објави дека начелно постигнал договор да плати 215 милиони долари отштета поради гинеколог што повеќе години ...
сите 36 | | | веќе видена

На само 50 метри од западниот брег на Турција, во близина на Бодрум, се преврте чамец со бегалци и мигранти и најмалку две лица го загубија животот, објави ...
сите 13 | | | веќе видена

Египетската полиција го уапси Абдул Калик Фарук, автор на книгата за економијата на земјата, „Дали Египет навистина е сиромашна земја”, обвинувајќи го за лажни ...
сите 3 | | | веќе видена

Вучиќ, кој ги посети работите за изградба на текстилната фабрика „Еуротај“, очекува дека турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ќе пристигне на отворањето ...
сите 19 | | | веќе видена

Австралискиот премиер Скот Морисон во емотивен говор во Парламентот денеска упати официјално „национално“ извинување кон децата жртви на сексуално насилство ...
сите 25 | | | веќе видена

Неколку сточари во народни носии, придружувани од околу 1.500 овци го блокираа сообраќајот во центарот на Мадрид, и сето тоа поради традиција.Станува збор за ...
сите 7 | | | веќе видена

Кока-Кола соопшти дека Никос Коуметис е назначен за претседател на групацијата, која работи низ Европа, Блискиот Исток и Африка(ЕМЕА). Никос ќе го замени ...
сите 25 | | | веќе видена

Јамајка е последната земја што воведува забрана за еднократна употреба на пластика. Со цел да се намали загадувањето и влијанието на пластиката врз животната ...
сите 13 | | | веќе видена

next