Нова Македонија

Повеќе од 80 невладини организации од Западен Балкан упатија петиција до претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во која телото на ЕУ се повикува да не ...
сите 18 | | | веќе видена

Американката Кандес Клејборн, поранешна вработена во американскиот Стејт департмент, призна дека е виновна за обвинувањата за ковање заговор при соработка со ...
сите 9 | | | веќе видена

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун денес пристигна во Владивосток, во пресрет на средбата со претседателот на Русија Владимир Путин. Со црн шешир и долг ...
сите 119 | | | веќе видена

Властите во Шри ланка признаа дека имале голем пропуст во разузнавачката служба пред нападите на католичкиот Велигден кои убија 359 луѓе и повредја повеќе од ...
сите 467 | | | веќе видена

Недостатокот на значајни договори за контрола на оружјето создаваат услови во кои би се создала „трка за вооружување“ на светските сили, а со тоа се зголемува ...
сите 11 | | | веќе видена

Италијанската Влада писмено се обрати до ЕУ и побара од Брисел да подготви акционен план во случај на евентуален бегалски бран поради оружениот судир во ...
сите 66 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи соопшти дека се можни прекини на електронскиот систем за годишните даночни пријави. – Со цел да се обезбеди непречено генерирање и ...
сите 50 | | | веќе видена

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување на нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд ИВЗ тврдат дека потписот на ...
сите 362 | | | веќе видена

На децата на возраст од две до четири години не треба да им се дозволи да седат пред екраните повеќе од еден час дневно, а бебињата помлади од една година не ...
сите 12 | | | веќе видена

На денешната седница на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) е посочено дека комисијата ќе контактира со надлежните министерства за да предложи ...
сите 35 | | | веќе видена

Претседателот на Филипини Родриго Дутерте, денеска се закани дека ќе испорача голема количина отпад назад во Канада, како и дека еден дел од ѓубрето дека ќе го ...
сите 20 | | | веќе видена

Денес во Собранието беше изгласан законот за Изборниот законик, кој претседателот Ѓорге Иванов претходно одби да го потпише. Заедно со овој закон, беа ...
сите 92 | | | веќе видена

Папата Франциск ќе се вози со папамобилот во зависност од временските услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат повеќе од 400 новинари, од кои 200 ...
сите 95 | | | веќе видена

Корисниците од улицата „Ѓорѓи Сугаре“ број 16 во Општина Кисела Вода утре од 8.30 до 9.30 часот ќе останат без струја. Како што информира Регионалниот центар ...
сите 249 | | | веќе видена

next