Антиќ ќе игра во плејофот и покрај повредата


Перо Антиќ изјави дека болките во десниот глужд продолжуваат да го измачуваат, но центарот на Атланта Хоукс ќе игра во плејофот од НБА-лигата и покрај нелагодноста што ја чувствува. Постои голема веројатност првиот Македонец во најсилната кошаркарска лига во светот, кој запиша по три поени и скокови во поразот од 95:93 дома против Шарлот Бобкетс, да биде поштеден од гостувањето кај Милвоки Бакс в четврток. Без оглед на тој дуел од последниот натпреварувачки ден од основниот дел на лигата, „јастребите“ сигурно ќе завршат осми во Источната конференција и претстојниот викенд ќе стартуваат во разигрувањето за титулата против Индијана Пејсерс.
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ дефинитивно нè направи горди Македонци. Никој не се надеваше дека првиот Македонец во НБА-лигата ќе стигне до место во стартната петорка на Атланта и воедно ќе игра во плејофот, и тоа во дебитанската сезона. Патот не беше едноставен. Нашиот репрезентативец трпеливо ги чекаше своите „пет минути“. Сите го паметиме 30 октомври, Хокс играше против Далас, а целата македонска јавност се радуваше на неговите официјални осум минути во игра. Иако не се запиша во листата со стрелци, за нас беше доволно што влезе во игра. Но, само неколку дена подоцна, кошаркарот на Атланта ги постигна првите поени. „Јастребите“ го победија Торонто со 102:95, а Антиќ придонесе со пет поени. „Откако ја помина првата четвртина на клупа, дебитантот Антиќ влезе во втората четвртина и донесе енергија во тимот и беше многу важен во клучната серија на Атланта на крајот од втората четвртина - стоеше во извештајот од мечот. Македонските медиуми и социјалните мрежи беа преплавени од веста дека Антиќ ги постигна првите поени во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Победа за Атланта во последниот меч од регуларниот дел од сезоната во НБА-лигата. Хокси на гостувањето кај Милвоки славеа со 111:103 запишувајќи го четвртиот триумф во меѓусебните дуели. Перо Антиќ во игра мина 19:27 минути, за кои реализира осум поени (1/4 за три, 1/4 за два, 3/3 за еден поен), четири скока, две асистенции и две украдени топки. Плејоф-натпреварите ќе започнат на 19 април, за кога е закажан дуелот помеѓу Индијана и Атланта, а предноста на домашен терен ја имаат пејсерси. Исток: (1) Индијана - (8) Атланта, (2) Мајами - (7) Шарлот, (3) Торонто - (6) Бруклин, (4) Чикаго - (5) Вашингтон. Запад: (1) Сан Антонио - (8) Далас, (2) Оклахома Сити - (7) Мемфис, (3) ЛА Клиперс - (6) Голден Стејт, (4) Хјустон - (5) Портланд.
| | веќе видена | слични

Антиќ и Атланта со победа го завршија првиот дел од сезоната откако синоќа триумфираа кај Милвоки со 111:103. За нешто помалку од 20 минути минати на паркетот нашиот репрезентативец заврши со ефект од 8 поени, 4 скока, 2 асистенции и 2 украдени топки. Сега на Атланта и останува да се концентрира на пресметката со лидерот во Источната конференција Индијана на стартот од плеј-офот в недела од 1 часот по полноќ по македонско време. По синоќешните 15 натпревари познати се сите двојки во првото коло од разигрувањето за титулата. На Истокот освен дуелот Индијана – Атланта ќе вкрстат и Мајами- Шарлот, Торонто – Бруклин и Чикаго – Вашингтон. На Западот:Сан Антонио игра со Далас, Оклахома – Мемфис, Клиперс – Голден Стејт и Хјустон – Портланд.
| | веќе видена | слични

Екипата на Атланта триумфираше на гостувањето на Милвоки и со победа го заврши регуларниот дел од сезоната, а задутре започнува со пресметките против Индијана во плеј-офот.Антиќ во триумфот на Алтанта од 103:111 на гостувањето кај Милвоки, постигна 8 поени за нешто помалку од 20 минути поминати на паркетот, дополнети со четири скока, две асистенции и две украдени топки. Зад Антиќ останува успешно деби во најсилната кошаркарски лига откако одигра 50 натпревари со просек од седум поени, 4,2 скока и 1,2 асистенции по натпревар.Атланта првата пресметка од плеј-оф рундата против Индијана ќе ја има задутре на теренот на Индијана.Резултати НБА:Орладно – Индијана 86:101 Шарлот – Чикаго 91:86 (продолженија) Бостон – Вашингтон 102:118 Њу Орлеанс – Хјустон 105:100 Кливленд – Бруклин 114:85 Мајами – Филаделфија 87:100 Милвоки – Атланта 103:111 Минесота – Јута 130:136 (продолженија) Њујорк – Торонто 95:92 Сан Антонио – ЛА Лејкерс 100:113 Оклахома – Детроит 112:111 Мемфис – Далас 106:105 Денвер – Голден Стејт 112:116 ...
| | веќе видена | слични

Во дебитанската сезона, македонскиот кошаркар Перо Антиќ ќе ја почувствува вистинската НБА. Почнува плеј – офот во којшто Атланта како осма во западната конференција ќе игра со најдобарата екипа на „истокот“, Индијана против која сезонава има ефект 2:2. Иако последниот лигашки меч не и значеше ништо, Атланта славеше на гостувањето кај најслабата екипа во лигата, Милвоки со 111:103. За нашто повеќе од 19 минути на паркетот, Антиќ реализираше осум поени, четири скока и по две асистенции и украдени топки. Во единствениот од петнаесете ноќешни натпревари што можеше нешто да смени, Мемфис во директната пресметка за седмото место во западната конференција го совлада Далас со 106:105 и тоа по продолжение. Со овој триумф за кој најзаслужен беше Зек Рендолф со 27 поени и 14 скока, „Гризлис“ го избегнаа најуспешниот тим во лигата Сан Антонио во првото коло од доигрувањето. Плеј – офот со којшто се вели дека почнува вистинската НБА, ќе стартува в сабота. Екипите што ќе бидат домаќини во првите мечеви во серијата со ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Атланта Хокс со триумф го заврши регуларниот дел од сезоната во НБА лигата, откако на гости го совлада Милвоки со 111-103. Нашиот Перо Антиќ за 19 минути минати на паркетот имаше учинок од 8 поени, 4 скокови и две асистенции. Мајк Скот беше најпрецизен во победничкиот тим со 17 поени, а на Милвоки не му помогна ниту одличниот Брендон Најт, кој запиша 31 поен. Во првата рунда од плејофот Атланта ќе се сретне со најдобриот тим на Истокот, екипата на Индијана Пејсерс. Резултати: Милвоки - Атланта 103-111 Орландо – Индијана 86-101 Шарлот – Чикаго 91-86 Мемфис – Далас 106-105 Минесота – Јута 130-136 Њу Орлеанс – Хјустон 105-100 Оклахома – Детроит 112-111 Сан Антонио – ЛА Лејкерс 100-113 Бостон – Вашингтон 102-118 Кливленд – Бруклин 114-85 Мајами – Филаделфија 87-100 Њујорк – Торонто 95-92 Портланд – ЛА Клиперс 110-104 Сакраменто – Феникс 99-104 Денвер – Голден Стејт 112-116
| | веќе видена | слични
4 копии

Заврши регуларниот дел од сезоната во НБА лигата, по што се познати четвртфиналните двојки во Источна и Западната конференција.Во последните натпревари повеќето тренери ги одмараа најдобрите играчи од причина што поголемиот дел од натпреварите немаа никакво резултатско значење.Атланта го совлада Милвоки со 111:103, во натпревар во кој Перо Антиќ имаше учинок од 8 поени, 4 скока и по 2 асистенции и блокади. Атланта сезоната ја заврши со 38 победи и 44 порази и како осмопласирана на Истокот во првата плеј оф рунда ќе игра против Индијана. Бруклин тактизираше и загуби од Кливленд со 114:85 и од шестата позиција ќе влезе во првата рунда против Торонто, а во евентуалното полуфинале противник би му бил Мајами. Инаку Бруклин сезонава победи на сите четири натпревари против актуелниот првак. На Западот последното коло реши кои ќе бие втор, односно седми и осми. Втората позиција и припадна на Оклахома, која предводена од Кевин Дурент минимално го совлада Детроит со 112:111. Мемфис и Далас решаваа за седмото место, ...
| | веќе видена | слични

Составот на Мемфис Гризлис како седмопласиран го заврши регуларниот дел од сезоната во НБА лигата. „Мечките“ во последниот натпревар против Далас кој одлучуваше кој ќе заврши како седми на Западот, победи по продолжението со 106:105 и на тој начин го избегна Сан Антониот Спарс во првата рунда на плејофот. Во 50 триумф на Мемфис, Зек Рендолф дојде до дабл-дабл учинок (27 п, 14 с), Мајк Конли уфрли 22, а Марк Гасол имаше импресивна вечер со 19 поени, 9 скока и исто толку асистенции. На Далас не ми помогнаа ниту 30 поени на Дирк Новицки. Резултати: Орландо – Индијана 86-101 Шарлот – Чикаго 91-86 (п) Мемфис – Далас 106-105 (п) Милвоки – Атланта 103-111 Минесота – Јута 130-136 (п) Њу Орлеанс – Хјустон 105-100 Оклахома Сити – Детроит 112-111 Сан Антонио – ЛА Лејкерс 100-113 Бостон – Вашингтон 102-118 Kливленд – Бруклин 114-85 Мајами – Филаделфија 87-100 Њујорк – Торонто 95-92 Портланд – ЛА Клиперс 110-104 Сакраменто – Феникс 99-104 Денвер – Голден Стејт 112-116 Двојки за плејоф: Исток: Индијана-Атланата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ со својата Атланта славеше на последниот натпревар во регуларниот дел од НБА лига. „Јастребите” триумфираа на гостувањето против Милвоки со 111:103.Атланта како осмопласирана на Истокот во првото коло од плејофот ќе игра со првопласираниот тим на Индијана. Антиќ на овој натпревар за помалку од 20 минути постигна 8 поени, четири скока, две асистенции и две украдени топки. Првата пресметка од плејоф рундата меѓу Атланта и Индијана е во недела наутро. Резултати: (последни натпревари од регуларниот дел): Орландо – Индијана 86:101, Шарлот – Чикаго 91:86 (пр), Мемфис-Далас 106:105 (пр), Милвоки – Атланта 103:111, Минесота – Јута 130:136 (пр), Њу Орлеанс – Хјустон 105:100, Оклахома Сити – Детроит 112:111, Сан Антонио – ЛА Лејкерс 100:113, Бостон – Вашингтон 102:118, Кливленд – Бруклин 114:85, Мајами – Филаделфија 87:100, Њујорк – Торонто 95:92, Портланд – ЛА Клиперс 110:104, Сакраменто – Феникс 99:104, Денвер – Голден Стејт 112:116. Прво коло од плејофот ИСТОК (1) Индијана – (8) ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вечерва се очекува силен дожд во Париз со невреме. Сводот на катедралата , кој делумно се урна и така е натопен со вода од гаснењето. Архитектите се плашат ...
сите 302 | | | веќе видена

Експлозијата што ја предизвика бомбашот на снимката е најсмортоносната , зашто тој со експлозивот во ранецот седна меѓу верниците во црквата, за по неколку ...
сите 398 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 265 | | | веќе видена

На граѓанската трибина на кандидатот Стево Пендаровски вечерва се обрати и своја поддршка даде и министерот со потекло од Тетово, Едмонд Адеми, кој упати ...
сите 209 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 161 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Антиќ ќе игра во плејофот и покрај повредата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: