Имран Али од Пакистан доби четири смртни казни поради силување и убиство на шестгодишно девојче, минатиот месец, пренесе Би-Би-Си.Али претходно ја призна ...
сите 7 | | | веќе видена

Поради лошото искуство со Хрватска и Словенија, земјите од Западен Балкан мораат да ги решат своите гранични спорови пред да пристапат во Европската Унија. Ова ...
сите 30 | | | веќе видена

Францускиот премиер Едуар Филип изјави дека земјите-членки на ЕУ треба да преземат посериозни чекори на оперативно ниво за идејата за заедничка европска ...
сите 4 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево го погоди југозападниот дел на Велика Британија. Според експертите ова е најсилниот земјотрес што го погодил ...
сите 97 | | | веќе видена

Во рамките на активностите за време на Минхенската безбедносна конференција, министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска учествуваше во дискусиите ...
сите 106 | | | веќе видена

Европа треба да одлучи самата кој влегува на нејзина територија. Приливот на мигрантите може да ги поткопа мирот и благосостојбата на континентот. Ова го ...
сите 7 | | | веќе видена

Европската унија треба да најде начин на кој ќе ги убеди петте членки кои не ја признаваат независноста на Косово, да не ја блокираат европската перспектива на ...
сите 60 | | | веќе видена

„Очигледно ВМРО-ДПМНЕ не може да поднесе што ГТЦ повторно им се враќа на граѓаните, на дуќанџиите, што новата димензија на овој објект ќе значи повеќе зеленило ...
сите 168 | | | веќе видена

Албанците во Македонија денес славеа 10 години од независноста на Република Косово. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети организираше свечена академија на која говореше ...
сите 28 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ.„Опозициската ВМРО-ДПМНЕ спадна толку ниско што освен ...
сите 168 | | | веќе видена

Турската операција во северозападна Сирија против курдските Сили за заштита на народот е пред крај, оцени турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган кој смета ...
сите 76 | | | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека авторите на извештајот за Минхенската конференција за безбедност го претставуваат руското ...
сите 48 | | | веќе видена

Поради растечкото влијание на Кина на светската сцена, САД и Европа треба да се вратат на историските односи и да работат заедно за да не се најдат во ...
сите 27 | | | веќе видена

next