Времето продолжува со изненадувања - Еве што не очекува утре


6 копии

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно со слаби локални врнежи од дожд на пониските места, а на некои повисоки планини со провејување на слаб снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, повеќето ќе биде изразен во источните делови на земјава. Утринската температура ќе се движи од минус два до пет, а дневната од осум до 15 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до три, а дневната ќе се искачи до 10 степени. Во следните денови ќе преовладува променливо облачно и релативно свежо време. Ќе има услови за слабо проврнување на локален дожд, на планините снег. Ќе има сончеви периоди, а температурата ќе биде во благо покачување. Од четврток и за време на викендот се очекува затоплување.
| | веќе видена | слични
3 копии

Пролетта на северната хемисфера почнува денеска во 11:20 часот. Во исто време на јужната хемисфера ќе настапи есента. Пролетта ќе трае 93 дена, односно до 21 јуни 2017 година, до 6.24 часот кога ќе настапи летото. Првиот пролетен ден во Македонија ќе трае 12 часа и 5 минути. Сонцето ќе изгрее во 5 часот и 39 минути, а ќе зајде во 17 часот и 44 минути. Месечината, која е во фаза на последна четвртина, ќе изгрее 18 минути по полноќ, а ќе зајде во 10 часот и 16 минути. На првиот ден од пролетта времето во Македонија ќе биде сончево и топло со минимална температура од 1 до 8 степени и дневни температури од 18 до 24 степени. Во Скопје сончево со мала облачност и слаб ветер од променлив правец. Максималната температура ќе достигне до 22 степена. До крајот на работната недела Македонија ќе биде под влијание на топла воздушна маса, што ќе предизвика времето да биде сончево и топло, со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен југоисточен ветер. Максималните температури ќе бидат повисоки од просечните за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На почетокот на оваа работна недела ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Утринските температури ќе се движат од 0 до 8 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 13 до 24 степени. Во Скопје и околината слично време, со утринска температура околу осмиот стрепен и дневна до 22 степени.
| | веќе видена | слични
6 копии

Пролетта на северната хемисфера почнува денеска во 11:20 часот. Во исто време на јужната хемисфера ќе настапи есента. Првиот пролетен ден во Македонија ќе трае 12 часа и 5 минути. Сонцето ќе изгрее во 5 часот и 39 минути, а ќе зајде во 17 часот и 44 минути. Месечината, која е во фаза на последна четвртина, ќе изгрее 18 минути по полноќ, а ќе зајде во 10 часот и 16 минути. На првиот ден од пролетта времето во Македонија ќе биде сончево и топло со минимална температура од 1 до 8 степени и дневни температури од 14 до 23 степен. До крајот на работната недела Македонија ќе биде под влијание на топла воздушна маса, што ќе услови времето да биде сончево и топло, со мала до умерена облачност. Максималните температури ќе бидат повисоки од просечните за овој период од годината. Во западните делови ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд, особено во вторник и четврток. Еве какво време не чека оваа недела:
| | веќе видена | слични
4 копии

Првиот пролетен ден во Македонија ќе трае 12 часа и 5 минути. Сонцето ќе изгрее во 5 часот и 39 минути, а ќе зајде во 17 часот и 44 минути. Месечината, која е во фаза на последна четвртина, ќе изгрее 18 минути по полноќ, а ќе зајде во 10 часот и 16 минути. На првиот ден од пролетта времето во Македонија ќе биде сончево и топло со минимална температура од 1 до 8 степени и дневни температури од 14 до 23 степен. До крајот на работната недела Македонија ќе биде под влијание на топла воздушна маса, што ќе услови времето да биде сончево и топло, со мала до умерена облачност. Максималните температури ќе бидат повисоки од просечните за овој период од годината. Во западните делови ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд, особено во вторник и четврток. Наредниот викенд, ноќта меѓу 25-ти и 26 март, ќе почне летното сметање на времето, со тоа што стрелките на часовникот ќе се поместат еден час нанапред.
| | веќе видена | слични
3 копии

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Во Скопје максималната дневна температура ќе биде 22 Целзиусови степени, во Маврово 13, Охрид 18, Битола 19, Кавадарци 22, Берово 18, Дојран 24... До крајот на работната недела земјата ќе биде под влијание на топла воздушна маса, времето ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност. Максималните дневни температури ќе бидат повисоки од просечните за овој период од годината. Во западните делови ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд, особено утре и в четврток. Во наредните денови максималните дневни температури ќе се движат од 16 до 24 степени.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.Минималната утринска температура ќе се движи меѓу 0 и 6 степени, додека максималната дневна ќе се движи меѓу 12 и 23 степени Целзиусови.Малку пониски температури се очекуваат во крајните западни и источни делови на Македонија (Маврово, Дебар, Берово, Делчево) додека максималните 23 се очекуваат во крајните јужни делови (Стреумица, Валандово, Гевгелија). Во Скопје температура до 21 степен.
| | веќе видена | слични

Green wheat field at spring under the sunНа почетокот на оваа работна недела нќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правецУтринските температури ќе се движат од 0 до 8 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 13 до 24 степени.Во Скопје и околината слично време, со утринска температура околу осмиот стрепен и дневна до 22 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денес е понеделник, 20 март 2017 година, 79-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:32, а ќе зајде во 17:49 часот. Денот ќе трае 12 часа и 17 минути.Денес во 11 часот и 20 минути на северната хемисфера започнува пролетта. Пролетната рамнодневница ни носи речиси идентично времетраење на денот и ноќта. Рамноденицата, играла значајна улога во културата на сите цивилизации од минатото. Во Македонија, најстариот познат локалитет на кој се определувала датата на рамноденицата е Кокино, од околу 1800 г.п.н.е.Ова предпролетно утро во Македонија имаме веќе пролетни временски услови, претежно сончево и релативно топло време за овој период од годината, само во крајните западни и североисточни предели имаме појава на локална облачност.МАКЕДОНИЈА – Во Македонија денеска ќе имаме претежно сончево и надпросечно топло време за овој период од годината. Ќе дува доумерен слаб ветер од променлив правец. Минималните температури од 0 до 8 степени, додека пак максималните дневни ќе достигнат до 14 односно до 24 степени, што ...
| | веќе видена | слични

Жените во бременоста добиваат список со производи кои не смеат да ги јадат, а ова е една од најопасните..Една од намирниците која бремените жени никако не би смееле да ги јадат се меките сирења.Порано се тврдело дека сирењата треба да се избегнуваат во последните месеци од бременоста, но најновото истражување тврди дека тие се штетни од самиот почеток. Бактеријата Листерија, која е поврзана со спонтаните абортуси, се наоѓа токму во тие сирења. Листеријата може да ја нападне плацентата кај бремените жени,како и грлото на матката и да допринесе телото да ги оплоди јајцеклетките. Лицата кои ја имаат оваа бактерија имаат симптоми слични на грип,може да осетат треска, болка, мачнина и дијареа. Други намирници кои исто така мозат да ја содрзат оваа бактерија се паштетите, путер и ладните сендвичи. Повеќе на Готви.мк: Прекрасно: Џенет Џексон бремена во својата 50 година (ФОТО) Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 192 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 235 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена

Апсењето на лидер на опозициска партија на еден месец пред гласањето на претседателските избори не е ништо друго освен чин на брутален политички притисок и ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Времето продолжува со изненадувања - Еве што не очекува утре

Од:
До кого (е-маил):
Порака: