Анчелоти со предупредување до Реал и Зидан по полуфиналната ждрепка во ЛШ

Денеска претпладне беже извлечена ждрепката за полуфиналните средби во Лигата на шампионите, по која го дознавме патот на четирите екипи кои останаа во битката за трофејот кој оваа година ќе биде доделен во Милано. Многумина сметаат дека Реал Мадрид поминал најлесно за време на денешното излекување поради тоа што за противник го доби Манчестер Сити, но таков не е примерот и во случајот на Баерн кој налета на челичниот Атлетико на Чоло Симеоне кој ја елиминираше Барселона во четвртфиналето. Двојките во најелитното фудбалско натпреварување очекувано донесоа многу реакции во светската спортска јавност, а со интересен став меѓу првите излезе Карло Анчелоти кој испрати предупредување до својот поранешен клуб Реал Мадрид. – Во Лигата на шампионите едноставно не добивате втора шанса. Реал Мадрид сигурно нема да направи нов пресврт како против Волфзбург во полуфиналето. Мило ми е што Реал Мадрид е на само три натпревари од 11-та титула во Лигата на шампионите, но за да се стигне до неа, повеќе не смеат да направат ...
| | веќе видена | слични

Италија | Црногорецот и наредната сезона се гледа во дресот на Интер и ги демантира сите шпекулации кои го поврзуваат со наводно заминување... Уште од ноевмри почнаа разни шпекулации дека Стеван Јоветиќ експресно ќе си замине од Интер. Дека не му бил по мерак на Роберто Манчини, дека не бил во форма, дека сигурно си заминува на лето. Но, токму самиот Јоветиќ ги демантираше сите тие приказни. „Можам да дадам многу повеќе, жал ми е што до сега не успеав во тоа. Особено во 2016 можев да играм далеку подобро. Кога добив нова шанса докажам дека имам што да дадам за Интер. Дојдов тука за да останам неколку години. Мојата иднина е црно-сина.“ 26-годишниот Црногорец е на позајмица од Манчестер сити до крајот на 2016 по што Интер има право да го откупи целосно. „Се чувствувам важен дел од тимот. Во првите шест месеци одиграв доста добро, бевме први, потоа за жал во 2016 играв малку и не сум задоволен поради тоа. Она што е важно е што сè уште сме во игра за Лигата на Шампиони.“ Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Италија | Играчот на Интер откри дека воопшто не ги гледа натпреварите од Лигата на Шампионите бидејќи му е криво што тој не е дел од тоа натпреварување... „Фамилијата ме зафркава дека не гледам фудбал, но тоа не е точно. Јас не ги гледам единствено натпреварите од Лигата на Шампиони, ме уништува помислата дека јас не играм на тоа натпреварување, би сакал да сум дел од неа. Ми недостасува играњето во ЛШ.“ Жофре Кондогбија играше во Лигата на Шампиони минатата сезона во дресот на Монако кога стигна до четврт-финалето. Откако минатово лето се пресели во Интер не настапуваше во ниту едно европско натпреварување, а ризикува и наредната сезона да не игра во ЛШ. „За мене ќе биде многу доколку две сезони не играм во Лигата на Шампиони. Сакаме да се пласираме таму не само за нас, туку и за навивачите.“ Интер моментално е на 4 место и мора да ја престигне третопласираната Рома која му бега 4 бода за да дојде до квалификациите за Лигата на Шампиони. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Манчестер сити - Реал Мадрид и Атлетико Мадрид - Баерн Минхен ќе играат во полуфиналето од фудбалската Лига на шампиони (ЛШ) Натпреварите се играат на 26/27 април и на 3/4 мај. Во Лига Европа (ЛЕ) бранителот на трофејот Севилја ќе игра против украински Шахтар, а Вилјареал се среќава со англиски Ливерпул. Натпреварите се на 28 април и 5 мај.
| | веќе видена | слични
2 копии

Крилниот напаѓач во минатото го носеше и дресот на "кралскиот клуб" и тој на англискиот премиерлигаш Поранешниот репрезентативец на Бразил, Робињо, откри за ќе навива во полуфиналниот дуел од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони, помеѓу екипите на Реал (М) и Манчестер Сити. Крилниот напаѓач во минатото го носеше и дресот на "кралскиот клуб" и тој на англискиот премиерлигаш. Тешка е одлуката на кого ќе дадам поддршка, но сепак сум на страната на Сити. Тоа е клуб кој многу вложи во мене, а и му недостасува титула шампион на Европа, изјави Робињо.
| | веќе видена | слични

Нивниот двомеч ќе биде далеку поинтересен во однос на оној меѓу Реал и Манчестер Сити, а факт е дека детали ќе го дадат учесникот во финалето во Милано. „Атлетико е далеку најтешкиот ривал кој можеше да го добие Баерн. Шпанскиот клуб, според мене, е апсолутен фаворит во овој двомеч. Атлетико добро знае како против стилот на Барселона кој е силно застапен во денешниот Баерн. Игра феноменална одбрана, а транзицијата е одлична во дуели со екипи како Барселона и Баерн" , истакна Шустер. Претходните две сезони, Баерн под водство на Гвардиола испаѓаше во полуфиналето од Лигата на шампионите од шпански екипи и тоа во 2014 од Реал, а лани од Барселона. Ова е шанса, конечно, да ја прескокне шпанската пречка, а Гвардиола во својата последна сезона да стигне барем до финале од Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични

По заминувањето од Бразил, тој играше три сезони во Реал Мадрид со кого освои две шампионски титули во шпанското првенство, но во 2008 година се пресели во Сити како прва голема ѕвезда по преземањето на клубот од страна на арапските газди. Иако експресно стана миленик на навивачите, во клубот остана само 18 месеци по што замина на позајмица во Сантос, а потоа направи трансфер во Милан. „Тешка е одлуката на кого да му дадам поддршка, но во моментов немамм толкава дилема. На страната на Сити сум, тоа е клуб кој многу вложи во мене и му недостасува титула во Лигата на шампионите" , изјави Робињо. На хартија, Реал е голем фаворит во полуфиналниот двомеч од ЛШ, но Волфсбург беше најдобар доказ дека фудбалерите на Зинедин Зидан ќе мораат добро да се потрудат за да ја остварат својата цел и да обезбедат пласман во финалето.
| | веќе видена | слични

Поранешниот репрезентативец на Бразил и играч на Реал Мадрид и Манчестер Сити, Робињо, откри за кого ќе навива во полуфиналниот дуел во Лигата на шампиони помеѓу неговите поранешни тимови. „Одлуката е многу тешка за кого да ја дадам својата поддршка, но сепак сум на страната на Сити. Тој клуб вложи многу во мене, а и му недостасува титула како шапион на Европа“ - изјави Робињо. Бразилецот во 2008 година се пресели од Реал во Манчестер Сити за сума од 42 милиони евра, но не успеа да ги оправда максимално потрошените средства. Робињо важеше за еден од најголемите таленти на светот, но никогаш во својата кариера не успеа да ги оправда очекувањата. Настапуваше и за Сантош, Милан и Гуангжо, а моментално е играч на Атлетико Минеро.
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипата на Реал Мадрид во полуфиналето на Лигата на шампионите ќе треба да се соочи со Манчестер Сити, тим кој е дебитант во оваа фаза на натпреварувањето. Многумина сметаат оти Реал повторно го добил „џекпотот“, најлесниот ривал, но таа аутсајдерска улога и помалиот притисок се чини може многу да му на премиерлигашот. Поради ова дел од поранешните фудбалери ги предупредуваат „кралевите“, а еден од нив е Бразилецот, Савио кој беше член на клубот од „Сантијаго Бернабеу“ во периодот од 1998 до 2003 година. Тој верува оти „граѓаните“ можат да му направат многу проблеми на десеткратниот европски шампион. - Сити е големо изненадување, одиграа доста квалитетно со ПСЖ. Беа брилијатни во двата натпревари. Тие ќе бидат силен противник. Реал имаше очаен меч во Германија, но успеаа да ги променат работите со силата на „Бернабеу“ и со одличниот квалитет кој го имаат во екипата, - вели Савио и додава: - Сите сметаа дека Барселона е фаворит,истото беше и со ПСЖ-Сити. ПСЖ беа добри во одбраната и нападот, но погледнете ...
| | веќе видена | слични

Лига на Шампиони | Манчестер Сити налета на фаворитот Реал Мадрид во полуфиналето од Лигата на Шампионите, исход поради кој чилеанскиот тренер не е задоволен... „За нас денешната ждрепка се покажа лоша, но но самиот факт што се наоѓаме во полуфиналето ни дава огромна мотивација. Нашата цел е ја го победиме наредениот натпревар од секое натпреварување.“ „Граѓаните“ се мачеа со повреди на клучни играчи како Јаја Туре, но полека полека тимот се комплетира, па Мануел Пелегрини за дуелите со Реал би требало да ги има сите на готовс. „Повредените Давид Силва и Венсан Компани се опоравуваат, ќе биде многу важно да ги имаме сите фудбалери на располагање за да може да се одберат најдобрите. Јаја Туре е добар, тој може да ја направи разликата на еден натпревар без разлика да ќе игра од почеток или во последните пола саат.“ Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 239 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

По топлотниот бран изминатите денови, новата работна недела во гостиварскиот регион носи дестабилизација на времето, пад на дневната температурата и врнежи. ...
сите 190 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анчелоти со предупредување до Реал и Зидан по полуфиналната ждрепка во ЛШ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: