Груевски без оценка за работата на Мицкоски, вели дека треба да му се остави време


5 копии

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вели дека ретко се среќава со неговиот наследник Христијан Мицкоски, кој, како што тврди, самостојно ја води партијата. – Не би ја оценувал работата. Тоа е ново раководство кое има свои приоритети и треба да се остави време да се покажат со своето работење и капацитети. Верувам дека работите ќе одат во добар правец, рече Груевски, одговорајќи на новинарско прашање дали Мицкоски се консултира со него за одлуките што го носи. Во однос на процесите што се водат во Кривичниот суд против него, оцени дека ако се работи согласно закон не само што не требало да го осудат, воопшто не требало да има судење. – Судот од старт требаше да ги отфрли овие обвинувања. Ова стана еден вид театар на апсурдот. Кога имате заробено судство и не се работи според закон се е можно, но да оставиме можност за судиите да работат по закон, изјави Груевски пред Кривичниот суд во Скопје каде што денеска се одржа рочиште за „Насилството во Центар“.
| | веќе видена | слични

Изјавата на Груевски следеше по денешното рочиште за насилствата во општина Центар од 2013-та, кое се одложи поради боледување на еден од обвинетите. И покрај лекарската потврда, Специјалното обвинителстово веднаш побара на обвинетитот да му се определи мерка притвор за да се обезбеди неговото присуство на следните рочишта. Судот го одби барањето на обвинителката Фатиме Фетаи како неосновано, но Груевски оцени дека предметите на СЈО се театар на апсурдот. Груевски го коментираше и вчерашното рочиште за предметот Тенк кое траеше повеќе од 8 часа, што е невообичаено долго дури и за судски процеси со многу посериозни обвиненија. Доколку судството не беше заробено и се работеше според закон, екс-премиерот смета дека судот воопшто немаше да ги прифати обвиненијата на Специјалното обвинителство, но и покрај тоа очекува судиите на крај да донесат одлуки со кои ќе се потврдат неговите тврдења.
| | веќе видена | слични

Новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ има свои приоритети и идеи за кои е потребно време да се реализираат, смета поранешниот лидер на партијата Груевски. Вели дека иако ретко се гледа со својот наследник Мицкоски, сигурен е дека партијата оди во вистински правец. Изјавата на Груевски следеше по денешното рочиште за насилствата во општина Центар од 2013-та, кое се одложи поради боледување на еден од обвинетите. И покрај лекарската потврда, Специјалното обвинителстово веднаш побара на обвинетитот да му се определи мерка притвор за да се обезбеди неговото присуство на следните рочишта. Судот го одби барањето на обвинителката Фатиме Фетаи како неосновано, но Груевски оцени дека предметите на СЈО се театар на апсурдот. Груевски го коментираше и вчерашното рочиште за предметот Тенк кое траеше повеќе од 8 часа, што е невообичаено долго дури и за судски процеси со многу посериозни обвиненија. Доколку судството не беше заробено и се работеше според закон, екс-премиерот смета дека судот воопшто немаше да ги прифати ...
| | веќе видена | слични

Специјалното обвинителство побара притвор за обвинетиот Милан Андоновски во случајот Шамари во Центар. Поради неговото отсуство овој случај до сега е одложен три пати, вели Фатиме Фетаи. Дијагнозата ларингитис и препишан лек Амоксиклав поради која е на боледување според СЈО е несериозна и не го спречува Андоновски да се појави во судница. Но, судот го одби нивниот предлог за притвор како неоснован. „Со ништо не се наведува дека обвинетиот не може да се појави во судница. Ние овде нема да копаме физичка работа. Пола од присутните во судницава имаат ларингит. А притворот нема да го спречи лекувањето и ќе си ги прима амоксиклавите. Можеле да смислат нешто поприемчиво, барем и температура да ставеле во боледувањето.“ - изјави Гаврил Бубевски. Овие аргументи укажуваат на забеганост на СЈО вели Никола Груевски кој е првообвинет нарачател на насилството во општина Центар. Засега е обвинет во пет случаи на специјалното обвинтелство, за дела за кои се предвидени високи затворски казни. Тој не ја исклучува ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Судот од почетокот требаше да ги отфрли овие обвинувања. Ова стана еден вид театар на апсурдот“, рече експремиерот Никола Груевски по денешното одложено рочиште за предметот „Насилство пред Општина Центар“. „Шест дена треба да бидам на рочишта во разни предмети. Сè повеќе се чувствувам како во едно од врвните дела посветени на апсурдот, „Процес“ од Кафка, изјави Груевски по излегувањето од судот. Тој рече дека СЈО барало притвор за болен човек, што укажува, како што рече, на забеганоста на ова јавно обвинителство. „Самиот факт што обвинителството се охрабри да бара притвор за болен човек укажува на забеганоста на ова јавно обвинителство“. Груевски говореше и за вчерашното судење за предметот за набавката на „мерцедесот“, кое траеше неколку часа. „Вчера судијката одлучи да го продолжи рочиштето до 18.30 часот. Не е проблем за мене да останам до кога треба. Сум работел јас до доцна, но доколку тоа е за сите. Во овој случај имаме ситуација кога за никој не се останува по работното време, ниту за најголемите ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Експремиерот Никола Груевски по судското рочиште за предметот на СЈО, „Насилство во Центар“, на новинарско прашање одговори дека со новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ретко се гледа и дека тој самостојно ја води партијата. „Тоа е ново раководство, си имаат свои приоритети. На почетокот се на својот мандат и треба да им се остави време за да се докажат со работењето, да ги покажат своите идеи“, изјави Груевски пред судот. 
| | веќе видена | слични

Со секое доаѓање во судот, еве сега од осум во шест дена треба да бидам на рочишта во разни предмети, се чувствувам како во едно од врвните дела посветени на апсурдниот „Процес“ од Кафка, изјави Никола Груевски по излегувањето од судот каде денес требаше да се одржи главната расправа за предметот „Насилство во Општина Центар”, но беше одложена поради болест на еден од обвинетите. Тој рече дека денешното барање на обвинителите од СЈО да му се изрече притвор на обвинетиот кој според нив само сака да го одолговлекува процесот, укажува на забеганоста на СЈО. И покрај лекарската потврда, Специјалното обвинителстово веднаш побара на обвинетитот да му се определи мерка притвор за да се обезбеди неговото присуство на следните рочишта. Судот го одби барањето на обвинителката Фатиме Фетаи како неосновано, но Груевски оцени дека предметите на СЈО се театар на апсурдот. Груевски го коментираше и вчерашното рочиште за предметот Тенк кое траеше повеќе од 8 часа, што е невообичаено долго дури и за судски процеси со многу ...
| | веќе видена | слични

Со боледување од матичен лекар за ларингит и препорака да мирува 14 дена обвинетиот Милан Андоновски не дојде на денешното судење за „Шамарите во Центар“ . Обвинителите од СЈО одговорија дека присуството на судење не е физичка работа и побараа од судијата да му определи притвор затоа што трет пат во рок од една година судењето да се одлага поради негово отсуство. „Доставува некаков лекарски извештај од приватна здравствена установа дека има ларингит и треба да мирува, без физички напор. Сигурно немаше да им физички напор ако се појавеше во судница. Неговото отсуство е со единствена цел да се одолговлекува постапката. Предлагам да му се определи притвор бидејки тоа е единствен механизам за да се обезбеди присуството на овој обвинет“, кажа Фатиме Фетаи, обвинител СЈО. „Ако дојде во судница, нема да го тера никој да копа или да има друга физичка активност. Барем температура да ставеше во оправданието. Ларингит имаме половина од присутните во судницава. И во притвор ќе може да прима амоксиклав, кажа Гаврил ...
| | веќе видена | слични

Судењето за случајот „Насилство во Центар“ и денеска се одложи. Условите за одржување на рочиштето не беа исполнети, зашто обвинетиот Милан Андоновски повторно не се појави во судница.Фото: АрхиваИмал ларингитис и не смеел да има физички активности – вака адвокатот на обвинетиот Милан Андоновски објасни зошто тој и денеска не се појави на рочиштето за случајот „Насилство во Центар“. Тој рече дека од пред пет дена му е отворено боледување.Ова е трети пат како Андоновски не се појавува на судење за овој случај, кој го отвори Специјалното јавно обвинителство. Поради ова, обвинителката Фатиме Фетаи побара на Андоновски да му се изрече мерка притвор. Обвинителот Гаврил Бубевски пак, додаде дека мерката притвор нема да го попречи во лекувањето.„Овде нема да копаме па да има физички напор. Можеа да дадат поприемчиво оправдување наместо ларингитис. Барем температура да ставеа “ рече Бубевски.Судот го одби барањето на СЈО за притвор и го закажаа следното рочиште за 3 април. Во овој случај, првообвинет е поранешниот ...
| | веќе видена | слични

Го разбирам обвинението како текст, но не можам да најдам во што се состои злоупотребата. Сè што сум сработила е законски и затоа не чувствувам вина, изјави поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа- Милевска на судењето за случајот „Тендери“. Вина не чувствуваат ниту нејзините две поранешни колешки, кои како членови на Комисијата за јавни набавки, според обвинението и овозможиле на штипската фирма Бетон, без тендер, анекс или договор да ги дозаврши градежни работи на Музејот на ВМРО. Во Кривичен уште едно судење за предмет на СЈО, она за случувањата пред општина Центар. Рочиштето се одложи, бидејќи еден од обвинетите не се појави во салата поради болест на грлото. Обвинителката Фетаи побара да му се определи притвор со образложение дека веќе трет пат не доаѓа на рочиште. Судот го одби предлогот како неоснован, бидејќи одбраната достави доказ од лекар за отворено боледување. Судењето за овој предмет продолжува на 3-ти април. Анита Димитријевска
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски без оценка за работата на Мицкоски, вели дека треба да му се остави време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: