Тројца сведоци на СЈО даваа исказ пред суд за случајот „Тенк“


Ниту еден од тројцата сведоци на Специјалното обвинителство во предметот Тенк, не знаше кој ја подготвил тендерската документација за набавка на блиндираниот мерцедес. Пред судот денеска сведочеа двајца вработени во МВР и директорот за продажба на Мак Аутостар, кои рекоа дека и оваа постапка била спроведена исто како и сите претходни. „Постапивме според планот за набавка како и за секоја набавка преку јавен тендер. Бев член на комисијата во 2012-та година и присуствував во отварањето на понудата. Понатаму понудата ја превземаа колеги одговорни за избор на компанијата за продажба на возила, сведочеше Силвана Трпкова, вработена во МВР. Дека блиндираниот мерцедес е набавен за потребите на МВР и според законските процедури, тврдеа и сведоците кои СЈО ги повика на претходното рочиште. Тие исто така посочија дека сите возила кои се користеле претходно биле стари и далеку под стандардите за обезбедување на високи странски делегации. Екс-премиерот тогаш оцени дека Специјалното обвинителство преку своите сведоци го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков не се појави на судењето за Тортура. Судот не го пронашол за да му ја врачи поканата за денешното рочиште. Го барале на адресата која е напишана во обвинението на СЈО, во скопски Капиштец. Но, неговиот адвокат вели тој не живее таму, туку на Водно. СЈО предложи покана да му врачат наредната недела кога ќе се појави во судот. „За обвинетиот Сашо Мијалков има мерки на претпазливост и одземен му е пасошот и треба да се јавува во судот, за случајот Таргет-Тврдина. Тој се појавува во суд секој четврток во 12 часот. Доставницата може и тогаш да му ја врачите“, вели Љубомир Лапе – обвинител во СЈО Сашо Мијалков до сега редовно се појавуваше на рочиштата за Таргет-Тврдина, каде е обвинет за најголемата афера со прислушувањето. Домот на поранешниот шеф на УБК беше топ тема во медиумите пред две години. Токму овде, на улицата Салвадор Аљенде беше приведен истражител од СЈО, кој се обидел да лоцира дали Мијалков живее тука и го фотографирал објектот. Приведувањето се случи ...
| | веќе видена | слични

Екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков повеќе не живее на адресата наведена во обвинението и личната карта туку под поранешниот хотел Панорама, објасни неговиот адвокат Љупчо Шврговски, зошто судската покана се вратила во судот како неуредна и неговиот клиент денеска не се појави на судењето за Тортура. Адвокатот и вети на судијката дека дополнитлено ќе и ја даде точната адреса на која сега живее Мијалков. Претходно обвинителите од СЈО рекоа дека следната недела екс-директорот на УБК треба да се појави два пати во Кривичен за судењето „Таргет-Тврдина“ за прислушувањето, и во четврток кога доаѓа во судот за редовно пријавување како дел од мерките на претпазливост, па и предложија на судијката да ги искористи тие две можности за врачување на поканата и документите. Со маица со ликот и името на Мијалков, пред судот дојде Ангеле Зафировски познат како Бате Геле, кој летоска доби условна осуда за учество во толпа во собранието од 27 април. Мијалков е првообвинет за апсењето на Љубе Бошкоски и другите 6 обвинети ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжи судењето за предметот „Триста“ на СЈО во кој е обвинет Ѓоко Поповски поранешен помошник-министер во МВР за набавка на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи, на кое беа сослушувани сведоците предложени од обвинителството.Првите двајца сведоци кои биле вработени во МВР, а кои биле и членови или индиректно вклучени како стручни лица во Комисијата за набавка возилата ја појаснуваа процедурата околу набавката. Тие како и сведоците од претходното рочиште, меѓу другото појаснија дека набавката била поделена на три лота, а објаснуваа и за тоа што се барало, односно кои биле карактеристиките на возилата и за кои потреби во МВР се набавувале.Според обвинителниот акт, Поповски со набавката го оштетил буџетот на државата за сума од 453.570 евра. Специјалното јавно обвинителство тврди дека Поповски тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на фирми кои немале најевтина понуда.
| | веќе видена | слични
2 копии

Судското рочиште во случајот „Тортура“ се одложи поради отсутство на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, кого Судот не успеал да го најде на адреса која СЈО ја има во обвинението и на обвинетиот не му била врачена поканата за рочиштето. Во судницата присутни беа шестмината обвинети припадници на полициската единица „Алфа“ и оштетениот Љубе Бошкоски. Обвинителот на СЈО, Љубомир Лапе, на судот му преложи дека ако не може да го најде Мијалков на таа адреса за да му ја врачи поканата може тоа да го стори секој работен четврток во 12 часот кога Мијалков е задолжен да се пријавува на шалтер за случајот „Таргет – Тврдина“, а обвинетиот треба да се појави во кривичниот суд и во вторник на рочиштето за истиот предмет. Адвокатот на Мијалков, Љупчо Шврговски рече дека неговиот клиент живее на нова адреса, под поранешниот хотел „Панорама“, но не ја знае точната адреса, но ќе ја достави во понеделник. Во Кривичниот суд присутен беше и штипјанецот познат во јавноста како Бате Геле кој има тетоважа со Мијалков кого ...
| | веќе видена | слични

Прв исказ дава сведокот Ристо Ставревски вработен во МВР како виш советник за организациски работи во кабинетот на министерот. Според обвинителниот акт, Поповски со набавката го оштетил буџетот на државата за сума од 453.570 евра. Специјалното јавно обвинителство тврди дека Поповски тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на фирми кои немале најевтина понуда. 
| | веќе видена | слични
3 копии

Штипјанецот Ангеле Зафировски, познат како Бате Геле утрово облечен со маичката на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, чекаше надвор пред судот, каде денеска беше одложено рочиштето за предметот „Тортура“ бидејќи не се појавија првообвинетиот Мијалков и неговиот адвокат, Антонио Апостолски. Инаку, Бате Геле е осуден на условна казна за упадот во Собранието на 27 април. Тој доби и забрана за учество на протести. Бате Геле на своето тело ги има тетовирано ликовите на ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, и на син му Јордан затоа што, како што има кажано во изјава за медиумите, Мијалкови пред неколку години му го спасиле животот, а пред тоа многу му помогнале кога престојувал во Чешка и во САД.
| | веќе видена | слични
8 копии

Судењето за предметот на СЈО „Тортура“ е одложено за 7-ми мај бидејќи на денешното рочиште не дојде поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој е обвинет. Во Судот, како што беше кажано, не е добиен доказ за уредна достава на покана за Мијаков за денешното рочиште. Обвинителите од СЈО побараа поканата на Мијалков да му се доставува во четвртоците, кога тој се пријавува во Кривичниот суд. „Тортура“ се однесува на начинот на лишување од слобода на лидерот на „Обединети за Македонија“ и поранешен министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, ден по предвремените парламентарни избори во 2011- та.
| | веќе видена | слични
2 копии

Судот го одложи денешното судење за предметот “Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков и неговиот адвокат Антонио Апостолски. Судијката рече дека до судот не стигнала повратница дека добил уредна достава. Адвокатот Љупчо Шврговски рече дека ќе достави поднесок до судот за точната адреса на која живее Мијалков. Во „Тортура” обинети се и поранешниот прв човек на единицата „Алфа”, Ивица Антевски – Пуки, и уште петмина полициски „алфи“ за апсењето на Бошковски. „Тортура“ се однесува на начинот на кој бил уапсен лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, на 6 јуни 2011 година, ден по одржувањето на предвремените парламентарни избори. Судењето го води судијката Александра Ристеска. Следнoтo рочиштe е закажано за 7 мај.
| | веќе видена | слични

Во кривичниот суд се најавени нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тортура“ и „Триста“. „Тортура“ се однесува на начинот на лишување од слобода на лидерот на „Обединети за Македонија“ и екс- министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, на 6-ти јуни 2011-та година, ден по предвремените парламентарни избори. Во „Тортура“ се обвинети поранешниот прв човек на единицата „Алфи“, Ивица Антевски-Пуки и уште петмина припадници на единицата, за апсењето на Бошковски. На рочиштето за предметот „Триста“ во кој е обвинет Ѓоко Поповски поранешен помошник-министер во МВР за набавка на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи, денеска треба да бидат сослушани пет сведоци. Според обвинителниот акт Поповски со набавката го оштетил буџетот на државата за сума од 453.570 евра. Специјалното јавно обвинителство тврди дека Поповски тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на фирми кои немале најевтина понуда.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 218 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 239 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 78 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа телефонски разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тројца сведоци на СЈО даваа исказ пред суд за случајот „Тенк“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: