Нова ТВ

Од Алијансата за Албанците реагираат по бегството на Никола Војновски кој е осуден за обид за убиство на Зијадин Села при настаните од 27 април во Собранието. ...
сите 59 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи соопшти дека денеска на шефот на Канцеларијата за врски на Грција во Република Македонија, му била предадена Вербална нота ...
сите 130 | | | веќе видена

Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за Брегзит ...
сите 331 | | | веќе видена

Во Белград организаторите на протестите „Еден од петте милиони-почнато е“ одржаа вечерва нов голем масовен протест, овојпат по повод годишнината од убиството ...
сите 35 | | | веќе видена

Овој предлог за доверба е поврзан со тоа дали се согласуваме или не со Договорот од Преспа, затоа сме принудени да не дадеме глас за доверба, рече лидерот на ...
сите 614 | | | веќе видена

Постигната е согласност меѓу владеачкото мнозинство и опозицијата околу Предлог-законот за спречување на корупцијата и судир на интереси. СДСМ прифати 20 од 40 ...
сите 139 | | | веќе видена

Словенечкиот Парламент одби денеска иницијатива на две партии да се одржи референдум на кој ќе се одлучи за прифаќање или одбивање на глобалниот пакт за ...
сите 7 | | | веќе видена

Македонија е важен сојузник на САД и оваа администрација продолжува со поддршката за влез на земјата во НАТО и имплементација на Преспанскиот договор со ...
сите 13 | | | веќе видена

На Никола Војминовски, осуден на 13 ипол години затвор за нападот на пратеникот Зијадин Села, судот денеска му одреди мерка „притвор“ откако не беше пронајден ...
сите 59 | | | веќе видена

Педесет луѓе се уште се водат како исчезнати во хотелскиот комплекс во Најроби по вчерашниот напад, соопшти Црвениот крст. Тоа беше објавено неколку часови ...
сите 61 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица за кривичните ...
сите 26 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија е посветена на својата цел за членство во НАТО и ЕУ и очекува таа да се постигне со ратификацијата на Преспанскиот договор и во ...
сите 34 | | | веќе видена

Европскиот Суд за човекови права во Стразбур утре за прв пат ќе се произнесе за случај на македонско трансродово лице, кој би можел да биде вовед во нова ...
сите 11 | | | веќе видена

Лидерот на Лабуристите, Џереми Корбин ја нарече администрацијата на Тереза Меј “влада на зомби” која “не може да управува” и побара да се одржат парламентарни ...
сите 331 | | | веќе видена

Во Владата не занаат колку ќе чини спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави ...
сите 26 | | | веќе видена

Потребата да се донесе нов Закон за спречување на корупцијата и судирот на интереси со кој на новите антикорупционери им се гарантира независност во изборот ...
сите 139 | | | веќе видена

next