Сообраќајот прекинат на два патни правци, поради одрони и паднат мост


Поради отстранување одрони во близина на селото Истибања, сообраќајот на патниот правец Кочани- Македонска Каменица е во прекин во двата правци. Сообраќајот на локалниот пат меѓу селата Црнилиште и Стровје (Прилеп) е во прекин поради паднат бетонски мост. Како што информира АМСМ, сообраќајот на патниот правец Р2205 Бунец – Леуново – Никифорово се одвива отежнато поради снег на коловозот. Екипите на ЈП „Македонија пат“ работат на нормализирање на сообраќајот. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места со остатоци од кашест снег на коловозот. Врнежи од снег со среден интензитет се бележат во Павлешенци и Кула, но во моментов не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. Врнежи од снег со послаб интензитет се бележат во Крива Паланка, Страцин, Попова Шапка, Стража, Маврово, Крушево, Буково, Ѓавато, Плетвар и Пресека. Намалена видливост поради појава на магла од 20 до 30 метри има на патниот правец село Шипковица – Попова Шапка. АМСМ препорачува внимателно возење, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Врнежи од снег со слаб интензитет има на Страцин, Маврово, Крушево и на планинските премини Ѓавато и Плетвар, но во моментов не претставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. Намалена видливост поради појава на магла од 50 – 60 метри има на патниот правец с.Гајре – Попова Шапка и од 80 – 100 метри на планинскиот премин Плетвар. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.
| | веќе видена | слични
5 копии

Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 60 метри има на патниот правец село Гајре – Попова Шапка и од 80 до 100 метри на планинскиот превој Плетвар, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат на Страцин, Маврово, Крушево и на планинските превои Ѓавато и Плетвар, но моментно не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот.На одредени патни правци кои поминуват низ клисурите и усеците можна е појава на поситни одрони.
| | веќе видена | слични
11 копии

Поради појава на магла во Страцин видливоста е намалена од 80 до 100 метри. Сообраќајот на државните патишта се одвивa без забрани, застои и ограничувања по претежно влажни коловози. Поради појава на магла во Страцин видливоста е намалена од 80 до 100 метри. Сообраќајот на државните патишта се одвивa без забрани, застои и ограничувања по претежно влажни коловози. Снег со слаб интензитет врне на Попова Шапка, Стража, Маврово и Македонски Брод, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). Се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Од 7:00 часот утрово, поради снимање филм, сообраќајот на патниот правец Радовиш – Штип, на четири километри се пренасочува десно, кон Републичка сообраќајна полиција за влез во Штип, соопшти Автомото сојузот на Македонија. Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, застои и ограничувања по претежно суви коловози, освен на повисоките осојничави места. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата
| | веќе видена | слични

Во Македонија од денеска под влијание на серија влажни бранови се очекува промена на времето со повремени локални врнежи од дожд и снег на планините. Снег со слаб интензитет врне на Попова Шапка, Стража, Маврово и Македонски Брод. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет и повеќе се бидат застапни во западните делови од државата. Температурите ќе бидат над нулата и ќе достигнат до 10 степени. Од Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен – Буково. Поради појава на магла во Страцин видливоста е намалена од 80 до 100 метри. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, застои и ограничувања по претежно влажни коловози. Снег со слаб интензитет врне на Попова Шапка, Стража, Маврово и Македонски Брод, информира АМСМ. Поради појава на магла видливоста е намалена од 80 до 100м во Страцин. Се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково. Од 30.01.2018 год. на регионалниот патен правец Р - 1301 од Билјанини извори – Населба Коњско има измена на режимот на сообраќај поради изведување на градежни работи на пат. На местата на градежните работи ќе биде поставена вертикална и хоризонтална сигнализација. На магистралниот пат А2 патен правец Кичево – Охрид ( Пресека – Песочан ) од 3+300 км до 5+600 км од ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Сообраќајот на државните патишта вечерва се одвивa без забрани, застои и ограничувања по претежно суви коловози, освен на повисоките осојничави места. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. извор: Makfax
| | веќе видена | слични
4 копии

Поради одрон на поголема количина камења сообраќајот на патниот правец Маврово-Дебар, во близина на село Јанче, се одвива по една сообраќајна лента со наизменично пропуштање на возилата, информира АМСМ. Сообраќајот се одвива по една лента од 20:00 часот
| | веќе видена | слични
5 копии

Сообраќајот на патниот правец Струга-Ќафасан од 19:10 часот е нормализиран, информира АМСМ. Претходно АМСМ соопшти дека поради случена сообраќајна незгода сообраќајот на овој патен правец од 17:40 часот беше во прекин во двата правца
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 147 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сообраќајот прекинат на два патни правци, поради одрони и паднат мост

Од:
До кого (е-маил):
Порака: