Милениумското опстојување на Охридскат Архиепископија, чија наследничка е Македонската православна црква, ќе биде одбележано со свечена академија што ќе се ...
сите 96 | | | веќе видена

Шестиот ден во одбројувањето до почетокот на Атлетскиот викенд „Охрид трчаТ“ ќе го посветиме за организираторот Асоцијацијата на спортови „Спорт за сите-сите ...
сите 23 | | | веќе видена

Празникот Духовден, меѓу народот познат и како Дуовден, Света Троица, Педесетница, Свети Дух итн., се празнува десет дена по Спасовден (Вознесение Христово), а ...
сите 39 | | | веќе видена

На иницијатива на Драги Јованчев – Џани, група уметници здружени во невладина организација иницираа формирање на уметнички клуб „Го сакам Охрид“ ( Ј’aime Ohrid ...
| | веќе видена

Со низа свечености, манифестации, промоции и други културни настани што ќе се одржуваат во текот на целата година, ќе биде одбележан јубилејот 1000 години ...
сите 96 | | | веќе видена

Вкупно 28 екипи поделени во осум групи ќе се натпреваруваат на осмиот по ред меморијален турнир во мал фудбал „Лескоец 2018“. Четири групи се составени од три ...
сите 12 | | | веќе видена

Најмалку две влијателни земји членки основачи на Европската Унија сметаат дека за Македонија и за Албанија не се исполнети услови да се отворат преговори за ...
сите 82 | | | веќе видена

Со цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод одбележувањето на 1000 годишнината од постоењето на Охридската Архиепископија, Секторот за ...
сите 96 | | | веќе видена

Серија земјотреси во охридско преспанскиот регион синоќа регистрираше Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентрите на ...
сите 74 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во јужните делови ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд со грмежи. ...
сите 230 | | | веќе видена

next