Протести пред и во близина на Уставниот суд


Два протеста пред Уставниот Суд– едната група тврди дека го брани највисокиот правен акт а другата институцијата задолжена да го чува. Иако првично најавија т.н. „бдеење на Уставот“ до утре активистите на „Ајде“ и СДСМ се разотидоа уште вечерва. Два протеста пред Уставниот Суд– едната група тврди дека го брани највисокиот правен акт а другата институцијата задолжена да го чува. Иако првично најавија т.н. „бдеење на Уставот“ до утре активистите на „Ајде“ и СДСМ се разотидоа уште вечерва. Пред почетокот на протестот побараа оставка од 5-те судии кои гласаа за да отпочне постапката за измени во законот за помилување. За Заев пораките од протестот треба да ја вратат правдата во државата. Од граѓанската платформа „Ајде“ пред почетокот на протестот најавија дека ќе останат до утре и ќе ги пречекаат уставните судии кои на седница треба да одлучат за иницијативата да се прогласат за неуставни дел од одредбите на законот за помилување за тешки кривични дела, меѓу кои и изборен криминал. Со сценарио кое наликува ...
| | веќе видена | слични

Партијата за економски промени 21 (ПЕП 21) одлуката на Уставниот суд ја смета за срамна и противуставна и спротивна на Договорот од Пржино, а е со цел да се амнестираат криминалните активности на врхушката на ДПМНЕ. ПЕП 21 укажува дека со одлуката на Уставниот суд, да му се даде право на Претседателот на РМ да помилува лица кои учествувале во изборни нерегуларности, педофилија, силување, трговија со дрога и воени злосторства, нашата држава влегува од политичка и во уставна криза. ПЕП 21 го повикува Претседателот да објасни што подразбира под силеџии на избори? ПЕП 21 прашува, дали Претседателот планира да изврши помилување на лицата осомничени за злосторничко здружување заради изборни криминали во случајот ‘ ТИТАНИК‘ и други постапки што ќе бидат спроведени од Специјалното Јавно Обвинителство? ПЕП 21 предлага, опозициските парламентарни партии да покренат иницијатива во Собранието на РМ за промена на Законот за помилување, со што повторно ќе му се скрати правото на Претседаделот да може да ги помилува ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Специјалното јавно обвинителство не ја коментира одлуката на Уставниот суд со која се укинаа измените на Законот за помилување од 2009 година и му се даде право на претседателот на државата да помилува лица кои се осудени или кривично се гонат за изборни измами. Ваквата одлука на Уставниот суд, во јавноста се толкува како интервенција на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, чии високи функционери и поранешни министри во владата се осомничени од Специјалното јавно обвинителство токму за изборен криминал, а против дел е покрената и истражна постапка, во рамките на случајот „Титаник“. – Ставот на Специјалното јавно обвнителство е да не ги коментира одлуките на судовите, како и на другите институции и во тој контекст нема да се впуштаме во коментар и на конкрената одлука на Уставниот суд. Она на што сме сконцентирани и фокусирани е работата за која е формирано ова јавно обвинителство – изјави за „ Мета “, портпаролката на СЈО, обвинителката Ленче Ристовска. Укинувањето на измените на Законот за помилување доаѓаат во ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на Уставниот суд, со која претседателот доби право да помилува обвинети за изборни криминали, педофилија, дилери на дрога, дел од правниците ја толкуваат и како метод на заплашување на сведоците на СЈО. Сега е многу полесно да се заплашуваат и дестимулираат сведоци односно соработниците на правдата. Адвокатот Александар Тортевски вели ова размислување е во правилен правец. Оваа одлука може да го девалвира судскиот систем до крајни граници. Одлуката на Уставниот суд е скандалозна. Последиците од одлуката на Уставниот суд ќе бидат далекусежни, порачува адвокатот Драган Малиновски. За универзитетскиот професор Александар Спасов, одлуката на уставниот суд, дава негативна насока на целиот процес. Оваа одлука на уставниот суд според домашната експертска јавност е уназадување на демократските процеси во Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сега Претседателот на државата е на потег. Од него зависи како ќе го користи помилувањето, во кои случаи, за кои лица и за какви дела, вели поранешната судијка Маргарита Цаца Николовска по вчерашната одлука на Уставниот суд. Со враќање на сила на членот 11 од Законот за помилување, Претседателот Ѓорге Иванов повторно има дискреционо право да помилува без претходно поведена постапка и во било која фаза од кривичниот прогон. „На овој начин, фактички ќе се минира целокупната работа на Специјалниот јавен обвинител, иако сите политички партии се договориле истиот да се формира и истиот да работи. Која ќе биде работата на Специјалниот јавен обвинител ако Претседателот кој што има можност уште во самото гонење да презема акции за помилување и за такви предмети каде што ќе интервенира Специјалниот јавен обвинител? Прашањето на неговото функционирање и понатаму на функционирањето на судовите е доведено под голем знак на прашалник“, рече Маргарита Цаца Николовска – поранешен судијa. Текстот во целост на Алсат.
| | веќе видена | слични

Уставниот суд ги укина одредбите според кои шефот на државата не можеше да помилува осуденици за изборни измами, тероризам, педофилија или за трговија со дроги Како што Уставниот суд ја прифати иницијативата, така ја донесе и одлуката во врска со оценувањето на уставноста и законитоста на делови од Законот за помилување. Повторно со пет гласа „за“ и четири „против“, судот одлучи да го укине Законот за измени и дополнувања на Законот за помилување донесен во 2009 година. Тоа значи дека претседателот на Република Македонија ќе може да помилува лица осудени за изборни нерегуларности, педофилија, трговија со дроги и тероризам. Од судот велат дека одлуката ќе произведува правно дејство веднаш по објавувањето во „Службен весник“. Оттаму соопштија само дека одлуката била донесена со мнозинство гласови и дека во наредниов период, кога ќе стане конечна, ќе биде објавена и на интернет-страницата на судот. Деталното образложение, пак, е најавено дека ќе биде достапно за правната фела и за сите заинтересирани што сакаат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието на Република Македонија може да го менува и дополнува Законот за помилување во секое време, тие тоа го имаат направено повеќе пати кога јас бев претседател на Уставен суд и кога поништувавме некои одлуки, вели за А1он поранешниот претседател на Уставен суд, Трендафил Ивановски. Според него, најголем проблем, кој во јавноста не се истакнува е членот 11, кој во 2009 година беше избришан од законот. „Претседателот на Републиката по исклучок може да дава помилување и без спроведување на постапка за помилување пропишана со овој закон кога е тоа од интерес за Републиката, или кога посебни околности што се однесуваат на личноста и на кривичното дело укажуваат дека е тоа оправдано“, стои во избришаниот член 11. Ивановски вели дека се сомнева дека власта има чесна намера, но доколку ја има, ќе направи измени во законот. – Уставниот суд во составот во кој што е денес, може да изгласа се што власта сака да биде изгласано, јас мсислам дека следен чекор на власта ќе биде Специјалното јавно обвинителство, вели ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Од партијата ДОМ остро реагираат на одлуката на Уставниот суд, за укинување на Законот од 2009 година, со која претседателот на државата ќе може да помилува лица обвинети за изборен криминал, за педофилија, силување, за трговија со дрога и за воени злосторства. ДОМ смета дека Уставниот суд е злоупотребен од страна на власта и прашува зошто токму во овој период е донесена оваа одлука на Уставниот суд, кога се води постапка против некои членови на владејачките партии врз база на основано сомневање дека учествувале во изборен криминал. „Зарем тоа не е индиректно признание од власта дека се навистина направени изборни нерегуларности и изборен криминал во изминатите изборни циклуси? Со ова, според ДОМ, целосно е нарушен процесот на демократизација и вербата на граѓаните во правната сигурност и во правниот систем, како темелни вредности на нашиот уставен поредок и смета дека уште еднаш се потврдува партизацијата на судството и партиското влијание врз државните институции, со спроведување политички диктат од еден ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Белгискиот посредник, Питер Ванхауте, ја искоментира одлуката на Уставниот суд на својот Twitter профил, повторно споделувајќи фотографија со една од своите мачки. Овојпат тој порача: "Честитам! Сега од ЕУ сте оддалечени 10 светлосни години". After today's decision of the Constitutional Court: pic.twitter.com/2MNRO06WIg — Peter Vanhoutte (@peter_vanhoutte) March 16, 2016 На вчерашната седница, со мнозинство гласови, Уставниот суд донесе одлука да го укине Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009-та одина, одлука која, според Судот, произведува правно дејство по денот на нејзиното објавување во Службен весник на РМ. За прифаќање на иницијативата која беше поднесена од адвокатот Ристо Китевски од Скопје гласаа судиите Елена Гошева, Јован Јосифовски, Никола Ивановски, Вангелина Маркудова и Владимир Стојаноски. Судот расправаше на затворена седница за јавноста, без да ги образложи причините за таквата постапка, а утрово обезбедувањето на Судот не им дозволи на новинарите да влезат во ...
| | веќе видена | слични

Оваа можност претседателот ја доби со вчерашната одлука на Уставниот суд, кој ги укина во целост измените на Законот за помилување од 2009-та година Претседателот на државата ќе може да помилува обвинети за изборен криминал, педофилија, силување, трговија на дрога и воени злосторства од кривично гонење. Тој во иднина ќе има целосно одврзани раце да помилува поединечни лица од гонење, потполно или делумно да ги ослободи од извршување на казната или, пак, да им изрече поблага казна. Се укинува и Советодавната комисија на претседателот, а предлогот за помилување како порано ќе го дава Министерството за правда. Оваа можност претседателот ја доби со денешната одлука на Уставниот суд, кој ги укина во целост измените на Законот за помилување од 2009 година. Одлуката е донесена со мнозинство гласови (пет наспроти четири), а ќе стапи во сила по објавувањето во „Службен весник“. Судиите кои гласале против веќе најавиле издвоени мислења (одделни или заедничко), кои исто така ќе бидат објавени на веб- страницата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протести пред и во близина на Уставниот суд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: