Макфакс

Постои нов предлог на преговарачката маса помеѓу Скопје и Атина, пишува грчкиот весник „Катимерини“ , навестувајќи дека новото име ќе биде поврзано со Крушево. ...
сите 364 | | | веќе видена

„Млади за Македонија“ застана зад уште еден протест, овој пат во Охрид, на кој присуствуваа мала група, воглавно повозрасни граѓани. Тие ги упатија веќе ...
сите 14 | | | веќе видена

По повод илјада години од госновањето на Охридската архиепископија, вечерва во катедралната црква „Света Софија“ се одржува свечена академија. На свеченоста се ...
сите 96 | | | веќе видена

„Илинденска Македонија“ е најлошото можно решение за спорот со името, изјави во интервју за грчката телевизија „Скај“, лидерот на главната опозициска партија ...
сите 183 | | | веќе видена

Неколку илјади поддржувачи на германската опозициска партија „Алтернатива за Германија (АФД) се собраа во центарот на Берлин, протестирајќи против германската ...
сите 20 | | | веќе видена

Наместо да манипулира со невистини и да навива за неуспех на државата, ВМРО-ДПМНЕ да им се извини на граѓаните и да ги поддржи реформите, реагира СДСМ по ...
сите 179 | | | веќе видена

Британски телеграф пишува дека Владата на Лондон, тајно сака да остане во Европската Унија. Таа загрижност се појавила откако е е објавено дека се издвоени ...
сите 24 | | | веќе видена

Нон-пејперот од европските државници како меур од сапуница ги распрсна лажните надежи и ветувања до граѓаните од Зоран Заев и Радмила Шекеринска за ...
сите 82 | | | веќе видена

Единствена Македонија бара од премиерот да ги прекине средбите со грчкиот премиер и да не преговара за името и идентитетот. „ Ние сме наполно свесни дека Зоран ...
сите 22 | | | веќе видена

next