Гонзалез: Не сум задоволен од играта


Вардар не блескаше на дуелот со Нексе, кој беше последен од регуларниот дел од сезоната во СЕХА-лигата. Македонскиот шампион славеше со 29-25 и се запиша во историјата на ова натпреварување. По завршување на мечот стратегот, Раул Гонзалез не го криеше своето незадоволство од играта на своите момци. „Не сум задоволен од играта. Во првото полувреме не одигравме добро, имавме проблеми во нападот. Но, по одморот одигравме малку подобро, доволно за победа. Сега останува да се одмориме и добро да се подготвиме за фајнл-фор турнирот во СЕХА, кој се игра во Скопје“, изјави Раул Гонзалез по мечот. За играчите најважно е добро да одморат и максимално да се подготват за она што допрва доаѓа.Фајнл-форот во СЕХА и четвртфиналниот дуел во Лигата на шампионите. „Нексе беше добро подготвен, а ние влеговме малку лошо во првиот дел, но во вториот дел притиснавме. Дел од играчите беа распожени о дојдовме до победа со која влеговме во историјата на СЕХА. Сега останува да се одмориме, а потоа да се подготвуваме за Ф4 во СЕХА и ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на „Вардар“ со победа го завршија регуларниот дел од сезоната во СЕХА лигата и поставија нов рекорд во однос на освоените бодови. Во последното коло „Вардарци“ беа поуспешни од хрватскиот тим „Нексе“ и го добија натпреварот со 29:25, што беше 17 победа сезонава. Европскиот шампион имаше и еден нерешен резултат сезонава, со што го надмина рекордот на унгарски „Веспрем“, кој исто така беше без пораз во сезоната 2015/16 но имаше две нерешени средби. Кој ќе биде противник на „Вардар“ на фајнл-фор турнирот кој ќе се игра во Скопје ќе биде познато по комплетирање на останатите мечеви од последното коло во СЕХА.
| | веќе видена | слични

Вардар со стил го заврши регуларниот дел во СЕХА-лигата. На сметка на Нексе, Вардар ја забележа 17 победа во ова натпреварување и со едно реми стана единствениот тим во регионот кој успеал да дојде до вакво остварување. Претходно овој рекорд беше во соопственост на Веспрем, кој од оваа сезона веќе не се натпреварува во оваа лига. Македонскиот шампион одигра онолку колку што беше потребно, на крајот славеше со 29-25 и покрај тоа што на полувремето имаше негатива од 11-12. На овој меч радува кам-бекот на Иван Чупиќ, кој поради повреда на коленото беше долго време надвор од терените. Хрватскиот интернационалец постигна пет гола, од кои три седмерци. Најефикан беше Лука Циндриќ со седум погодоци, а додека голот одличен беше Страхиња Милиќ со 14 интервенции. Следен предизвик за Вардар е фајнл-форот во СЕХА-лига, кој се игра од 13-15 април во Скопје.
| | веќе видена | слични

Вардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига.„Црвено-црните“ во „Јане Сандански“ го совладаа хрватскиот вицепрвак Нексе Нашице со 29:25 и ја забележаа 17 победа и станаа единствениот тим во регионалното натпреварување кој успеал да дојде до едно вакво остварување.Досегашниот рекорд беше сопственост на унгарски Веспрем со 16 победи и две ремија.Вардар ја имаше контролата врз резултатот во првиот дел од првото полувреме одржувајќи два гола предност, но потоа гостите ја преземаа иницијативата и на паузата заминаа со предност од 10:11.Вардар во вториот дел се консолидира и одигра онолку колку што беше потребно за победа од 29:25.Најефикасен кај Вардар беше Лука Циндриќ со седум погодоци, додека на голот Страхиња Милиќ имаше 14 интервенции.За Вардар во регионалното натпреварување следен предизвик е фајнл-форот во СЕХА лигата, кој се игра од 13-15 април во Скопје.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар го победија Нексе со 29:25 во последниот натпревар од групната фаза на СЕХА лигата и го заврши овој дел без пораз, односно со рекорден ефект од седумнаесет победи и едно реми. Првото полувреме заврши со водство на хрватскиот тим од 12:11, a резултатската неизвесност во Скопје траеше до 51. минута кога Вардар првпат поведе со три голови разлика. До крајот, актуелниот СЕХА и европски шампион ја одржа предноста за конечни 29:25 и победа број 17 во пресрет на фајнл-фор турнирот кој ќе се игра во македонската престолнина. Циндриќ со 7 и Чупиќ со 5 погодоци беа најефикасни во редовите на победникот, додека кај Нексе, Шипиќ и Гаџа реализираа по 4 пати.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар го совладаа Нексе со 29-25 и без пораз го завршија првиот дел од сезоната во регионалната лига што е најдобар патоказ кон нов трофеј. Црвено црните денеска не беа оптоварени од никакви потреби и затоа лежерно го одиграа мечот во Јане Сандански кој заради мотивите кај хрватскиот противник беше и добар и неизвесен особено во првите 30 минути. Впрочем Вардар губеше на полувреме, но само со 12-11 и тоа со осум интервенции на Милиќ. Во вториот дел веќе се дојде на своето место. Европскиот и СЕХА првак изротира и засили, па гостинот немаше шанси за сензација иако таа разлика во ниту еден миг не беше преголема. Најдобри во нашиот тим беа споменатиот Милиќ со 14 интервенции и Циндриќ кој за едно полувреме даде 7 гола. По 29-25 против Нексе Вардар ја заврши лигата со 17 победи и нерешено, и сега ги чека Загреб, Цеље и Брест на завршниот турнир на средината од април во Скопје.
| | веќе видена | слични

Вардар се помачи да го победи Нексе во последното коло од лигашкиот дел во СЕХА лигата но на крајот славеше со 29:25 и постави нов рекорд во регионалното ракометно натпреварување.Вардар регуларниот дел од сезоната го завршува со 17 победи и едно реми со што го помина Веспрем кој исто така беше без пораз во сезоната 2015/16 но имаше две нерешени средби.Шампионот ја поправи одбраната за разлика од минатата средба, но тешко одеше во нападот. Нексе беше во игра до последните минути од натпреварот кога Вардар успеа да искористи неколку грешки на противникот и да дојде до победа од четири гола разлика.Лука Циндриќ беше играчот кој ги промени работите, иако играше само во второто полувреме успеа да постигне седум гола и да биде најефикасен на мечот. Одличен беше и Страхиња Милиќ со 14 одбрани.Со овој натпревар Вардар го заврши лигашкиот дел од СЕХА лигата, сега чека да финишираат и останатите мечеви од последното коло за да дознае кој ќе му биде противникот на фајнл-фор турнирот кој ќе се игра во Скопје.
| | веќе видена | слични

Екипата на Вардар, потешко од очекувањата, но во последното, 18. коло од СЕХА лигата славеш над Нексе со резултат од 29-25 Хрватскиот вице-шампион по првото полувреме водеше со 11-12, но во вторите 30 минути Раул Гонзалез го засили темпото, а Лука Циндриќ одигра еден вид симултанка за победа на „црвено-црните“ со конечен резултат од 29-25. Циндриќ со 7 погодоци беше прво име кај Вардар, додека неговиот сонародник и клупски колега Чупиќ постигна 5 гола. Така, Вардар регуларниот дел од сезоната го заврши без пораз. Со 17 победи и едно реми нашиот првак ќе ја брани титулата во СЕХА лигата, а веќе познато е дека сезонава завршниот Ф4 турнир ќе се игра во Скопје.
| | веќе видена | слични

Средбата меѓу Татран Прешов и Металург е прогласена за дерби-натпревар на 17. коло на СЕХА-лигата. Иако и двете екипи ги загубија шансите да се вмешат во борба за првите четири места во лигата, кои водат во плејоф-фазата, од СЕХА-лигата очекуваат интересен натпревар, кој веројатно ќе реши и која екипа на крајот ќе заврши на шестото место.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 192 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 235 | | | веќе видена

Заев и Пендаровски наместо правда промовираат монтирани процеси, политички реваншизам и нарачани пресуди. На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го ...
сите 290 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гонзалез: Не сум задоволен од играта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: