Избори во Косово: ПАН ќе има 39 пратеници, Самоопределување 31, а ЛАА 30

Според прелиминарните резултати од вчерашните предвремени парламентарни избори во Косово, во новиот собраниски состав најголем број пратеници - 39 ќе има коалицијата ПАН, што ја сочинуваат Демократската партија, Алијансата за иднината на Косово и Иницијативата за Косово, како и десетина помали партии. Според бројот на пратеници, на второ место се најде движењето „Самоопределување“ со 31 пратеник, додека коалицијата ЛАА, што ја сочинуваат Демократскиот сојуз на Косово, Алијасата за Ново Косово и Алтернатива имаат еден пратеник помалку или 30. Иако победник според бројот на пратенички мандати е коалицијата ПАН, сепа,к победата, како што изјави поранешниот лидер на „Самоопределување“, Албин Курти, победник е движењето поради фактот што настапуваше самостојно и освои двојно повеќе пратенички места споредено со бројот на пратеници во минатот парламентарен состав. Инаку, „Листа српска“ обезбеди апсолутно мнознство во загарантираните десет пратенички места за српската заедница, односно осум, додека по едно место ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Приштина, 19 јуни 2017 (МИА) - Една недела по предвремените парламентарни избори во Косово, нема никакви навестувања за тоа кој би можел да го добие мандатот за состав на новата косовска влада, оценува приштинскиот весник „Зери“. Според аналитичарите, како што наведува весникот, кандидатот за премиер на победничката коалиција ПАН и лидер на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај во вакви услови се наоѓа меѓу два политички огна. Иако колаицијата ПАН освои најмногу пратенички места на изборите и согласно Уставот, Харадинај треба да го добие мандатот за состав на нова влада, сепак, според аналитичарите, за да успее да обезбеди стабилно парламентарно мнозинство, тој ќе треба да прави „многу болни компромиси, кои ќе намаат крај“. Харадинај има можност да формира коалиција со пратениците од малцинските партии, вклучително и со 10-мината претставници на Српската листа, која според „Зери“, е целосно свртена кон Белград и има поддршка од страна на Владата на Србија, што не му одговара на лидерот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кандидатот за премиер на Косово од победничката коалиција ПАН, Рамуш Харадинај, се соочува со тешка дилема. Тој може да се обиде да формира влада со малцинските заедници и двајца тројца пратеници од другите партии и на тој начин да остане зависен од Белград преку партијата Српска листа, или да се обиде да постигне договор со коалицијата предводена од Демократската лига на Косово (ЛДК) давајќи и ги половина од местата во владата. Алитичарите сметаат дека првата опција би била најлошото решение за Косово, при што Харадинај најави дека е убеден дека ќе формира влада многу скоро. Шефот на Канцеларијата за Косово во српската влада, Марко Ѓуриќ, во меѓувреме порача дека косовските Срби треба да добијат една од трите водечките позиции во Косово, како што се претседател, претседателот на Собранието или претседател на Владата. За време на ТВ-дебата во Србија, Ѓуриќ, рече дека ова секако нема да биде лесно, но ако меѓународните претставници веќе поддржаа вакво нешто во Македонија, зошто да не поддржат и во Косово. Тој ...
| | веќе видена | слични

Од новите власти во Приштина европратениците очекуваат да ги исполнат своите обврски за да ги вклучат Косоварите во безвизниот режим, да го ратификуваат договорот со Црна Гора за одредување на границата, да постигнат видливи резултати во борбата против организираниот криминал и да се создаде заедница на српските општини. Кандидатот за премиер Рамуш Харадинај и предводената  од него „Коалиција на оружјето”, која победи на изборите, заземаше токму спротивни позиции во текот на предизборната кампања..
| | веќе видена | слични
4 копии

Рамуш Харадинај, кандидатот за нов косовски премиер на коалицијата на Демократската партија на Косово, Алијансата за иднината на Косово и Иницијативата за Косово, како и 10 помали партии, денеска изјави деја ќе разговари и со другите албански партии за заедничка влада. -Имав традиција на соработка со Демократскиот сојуз на Косово и отворен сум да разговарам со нив, рече Харадинај за Радио Слободна Европа. Од друга страна, тој додаде дека ќе разговара и со движењето Самоопределување, но додаде дека избирачите одлучија кој е победникот на изборите. -Тоа што можам да ги уверам граѓаните е дека веднаш по потврдувањето на резултатот од изборите ќе ја формираме Владата, рече Харадинај. Неговата коалиција, како и 10 помали партии, добија најголем број гласови – 33 отсто, но не е во можност сама да ја формира новата косовска Влада.
| | веќе видена | слични
6 копии

Пратениците во Европскиот парламент во текот на денешната расправа за годишниот извештај за Косово, ја повикаа Приштина на брзо формирање на нова влада и спроведувањето на договореното со Белград, јави дописникот на МИА од Стразбур. Европарламентот од новите косовски власти очекува да ги исполни своите обврски како услов за добивање на безвизниот режим, кои опфаќаат ратификување на договорот за демаркација на границата со Црна Гора, постигнување видливи резултати во борбата против организираниот криминал и корупцијата и формирање на Заедницата на српски општини. Известувачот на Европарламентот за Косово, Улрике Луначек, во текот на дебата констатира дека во изминатата година во Косово е остварен одреден напредок во односите со ЕУ, но дека, сепак, работите не напредувале колку што сакале и граѓаните и Eвропскиот Парламент. Луначек изрази жалење што пет земји-членки на ЕУ се уште не ја признаа независноста на Косово, истакнувајќи дека тоа му штети на напредокот и не им дава доверба на косовските граѓани дека ...
| | веќе видена | слични

Кандидатот за премиер на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека новата влада ќе биде формирана во рок од една недела по назначувањето на мандатар. Според него, новата влада ќе ја формира коалиција на Демократската партија на Косово, Алијансата за иднината на Косово и Иницијатива за Косово. Харадинај за Радио Слободна Европа изјави дека по потврда на изборните резултати ќе започнат консултации со албанските политички партии за формирање на владата на Косово. “Она што може да се гарантира на граѓаните дека ќе во краток временски период по назначувањетоа на кандидат за мандатар, мислам дека за помалку од една недела ќе се формира влада”, рече лидерот на Алијансата за иднината на Косово. Харадинај рече дека во однос на соработката со другите партии има “конкретни мерки”, на која за сега не сака да ја информира јавноста. “Имав традиција на соработка со Демократската лига на Косово од коалицијата со претседателот Ибрахим Ругова. Јас сум отворен да разговарам со нив. Ние сме подготвени за евентуален договор со нив”, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратениците во Европскиот парламент во Стразбур денеска усвоија резолуција за Косово во која се бара брзо формирање проевропска влада и напредок во визната либерализација, но и конструктивно продолжување на дијалогот со Белград. Резолуцијата, која е усвоена со 474 гласови „за“ и 134 „против“, додека 64 пратеници биле воздржани, укажува на тоа дека пет членови на ЕУ сè уште не го признале Косово и тврдат дека би го признале доколку сите членки го направат тоа, што би го зголемило кредибилитетот на ЕУ во нејзината надворешна политика и би помогнало во нормализирање на односите меѓу Косово и Србија.
| | веќе видена | слични

Европскиот парламент усвои денеска резолуција за Косово, а од Приштина бара да се воспостави Заедница на српски општини. Парламентарците дадоа до знаење дека „Асоцијација (Заедница) на српски општини не е воспоставена, не е направен нацрт за нејзиниот статут, а за формирање на Асоцијацијата одговорни се властите на Косово.“ Затоа наведуваат дека Европската унија мора од властите во Косово да побара да формираат работна група на високо ниво со јасен мандат за изработка на предлог статут кој ќе биде објавен и даден на расправа во косовското собрание. Во резолуцијата се напоменува дека досегашните договори во дијалогот Белград-Приштина мора да се спроведат и до Европската слуѓба за надворешни работи, на чие чело е Федерика Могерини, кое ќе контролира колку се спроведуваат договорените обврски и за тоа да поднесат извештај до Европскиот парламент. Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан синоќа во расправата за резолуцијата за Косово во Европскиот парламент изјави дека дијалогот Белград – Приштина мора да ...
| | веќе видена | слични

Во новиот состав на косовскиот законодавен дом, во десетте загарантирани пратенички места за немнозинските заедници, место обезбеди партијата Единствена горанска партија.Партијата успеа да обезбеди дури повеќе гласови од потребниот лимит за пратеничко место и со тоа нејзин претставник во косовскиот законодавен дом ќе биде дипломираниот инженер, Адем Хоџа, кој беше носител на листата.- Чест ми е што ќе ги претставувам моите Горанци во косовскиот парламент, но во исто време тоа е голема обврска, која ќе се трудам максимално доследно да ја извршувам. Секако главна моја задача во име на сите е подобрување на положбата на горанската заедница, зачувување и активно промовирање на нашите културни вредности, обичаи и традиции, како и формирање општина Гора во согласност со Уставот и законите на Косово - изјави за МИА, Хоџа.Во новиот собраниски состав на Косово најголем број пратеници - 39 ќе има коалицијата ПАН, што ја сочинуваат Демократската партија, Алијансата за иднината на Косово и Иницијативата за Косово, како ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 183 | | | веќе видена

Британската конзервативна партија ќе избира нов лидер меѓу Борис Џонсон и Џереми Хант, кој ќе биде и нов премиер на државата.По серијата гласања, Џонсон и Хант ...
сите 105 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Избори во Косово: ПАН ќе има 39 пратеници, Самоопределување 31, а ЛАА 30

Од:
До кого (е-маил):
Порака: