Утре променливо облачно, од вторник сончево и потопло

9 копии

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно со повеќе сонце во попладневните часови. Преку денот ќе дува претежно југоисточен ветер, а во североисточните делови ветерот ќе биде од североисточен правец.Утринската температура ќе се движи од минус четири до еден, а дневната од четири до осум степени.Во Скопје слично време, променливо облачно со повеќе сонце во попладневните часови. Преку денот ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус еден, а дневната ќе достигне до седум степени. До понеделник ќе се задржи променливо облачно време. Од вторник облачноста ќе се намалува, а потоа ќе преовладува претежно сончево време. Дневната температура ќе почне да се зголемува. Утринските температури најпрво ќе опаѓаат, најниски ќе бидат во вторник и во среда, а потоа ќе бидат во благ пораст. Во средината на неделата ќе дува и северен ветер кој во среда долж Повардарието повремено ќе засилува.
| | веќе видена | слични

Во текот на денот ќе биде претежно сончево и топло време за овој период од годината, со температури кои ќе бидат и за 5-6 степени повисоки од повеќегодишниот просек. Ветерот ќе слабее и ќе дува доумерен слаб североисточен и северозападен ветер, а во попладневните и во вечерните часови ќе дува доумерен југоисточен и југозападен ветер. Минималните температури од -7 до 0 степени, додека пак максималните дневни температури ќе достигнат до 6 односно до 15 степени. Во Македонија во петок по студеното утро во текот на денот ќе биде претежно сончево и топло со дневни температури кои ќе се движат од 6 до 14 степени. Во сабота наутро и претпладне претежно сончево со локална облачност, попладне зголемување на облачноста, а во северозападните предели со услови за слаб дожд. Дневните температури од 6 до 14 степени. Во недела и понеделник умерено облачно време со услови за врнежи од дожд кои повеќе ќе бидат застапени во западната половина на Македонија и пораст на утринските температури кои ќе се движат од 1 до 8 степени, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од петок ќе се зголеми облачноста, а за време на викендот и во понеделник ќе има услови понекаде по котлините за појава на утринска магла и ќе има повремени врнежи од дожд, почести во недела. На планините врнежите ќе бидат од снег. Во понеделник врнежите ќе завршуваат до крајот на денот кога понекаде и на повисоките места на запад може да се појави слаб снег. Од петок ќе се зголеми облачноста, а за време на викендот и во понеделник ќе има услови понекаде по котлините за појава на утринска магла и ќе има повремени врнежи од дожд, почести во недела. На планините врнежите ќе бидат од снег. Во понеделник врнежите ќе завршуваат до крајот на денот кога понекаде и на повисоките места на запад може да се појави слаб снег.Еве што ќе се случува во март и каква пролет ќе имаме:
| | веќе видена | слични
2 копии

Утре ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност. До сабота по котлините ќе има услови за појава на утринска магла Утре ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност. До сабота по котлините ќе има услови за појава на утринска магла. За време на викендот ќе преовладува променливо облачно време со поврeмени локални врнежи од дожд, кои во недела на места ќе бидат со умерен интензитет. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе преовладува релативно топло време, благо опаѓање на дневните температури ќе има во недела и понеделник.
| | веќе видена | слични
4 копии

До петок ќе преовладува претежно сончево и релативно топло време. На повеќе места максималната температура ќе надмине 10 степени, а на југ ќе достигнува и до 14 степени. Според прогнозите на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) до петок времето ќе биде претежно сончево и топло, викендот особено во недела можни врнежи од дожд, а на повисоките места снег. Наредниот викенд, постудено со температури од само неколку степени над нулата и врнежи од дожд и снег. До петок ќе преовладува претежно сончево и релативно топло време. На повеќе места максималната температура ќе надмине 10 степени, а на југ ќе достигнува и до 14 степени. Од петок, 17 февруари, како што соопшти УХМР, ќе се зголеми облачноста, а за време на викендот и во понеделник ќе има услови по одредени котлини за појава на утринска магла и ќе има повремени врнежи од дожд, почести во недела. На планините врнежите ќе се од снег. Во понеделник врнежите ќе завршуваат до крајот на денот кога понекаде и на повисоките места на запад може да се појави слаб ...
| | веќе видена | слични
24 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево. Ќе дува слаб претежно јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус седум до еден, а дневната од седум до 13 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус три, а дневната ќе се искачи до 10 степени. До петок ќе преовладува претежно сончево и релативно топло време. На повеќе места максималната температурата ќе надмине 10, а на југ ќе достигнува и до 14 степени. Од петок ќе се зголеми облачноста, а за време на викендот и во понеделник ќе има услови понекаде по котлините за појава на утринска магла и ќе има повремени врнежи од дожд, почести во недела. На планините врнежите ќе бидат од снег. Во понеделник врнежите ќе завршуваат до крајот на денот кога понекаде и на повисоките места на запад може да се појави слаб снег.
| | веќе видена | слични
9 копии

Времето во четврток ќе биде сончево, а ќе дува и слаб јужен ветер. Утринските температури ќе се движат од -8 до 1 степен, додека дневните ќе бидат во интервал од 7 до 13 степени. Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу -3 и дневна до 10 степени. До петок ќе преовладува претежно сончево и релативно топло време. Ветерот до утре ќе стивнува, а утре ќе дува слаб претежно јужен ветер. Во петок и за време на викендот по котлините ќе има услови за појава на утринска магла. Од сабота ќе има зголемување на облачноста со повремен локален дожд, особено во недела.
| | веќе видена | слични

До петок ќе преовладува претежно сончево и релативно топло време. Во петок и за време на викендот понекаде по котлините ќе има услови за појава на утринска магла или намалена видливост. Од сабота попладне ќе има зголемување на облачноста со повремен локален дожд почест во западните и северозападните делови од земјата. Во недела врнежите ќе се пообилни особено во јужните делови од земјата, а најмногу воден талог се очекува на југозападот, во Охридскиот регион. Врнежите во понеделник ќе престануваат, а на запад понекаде ќе има појава на повремен снег и на повисоките места.
| | веќе видена | слични

МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПО ГРАДОВИ ВО 8 часот -6 Берово, -5 Маврово, -4 Кр. Паланка, Д. Капија, Струмица, -3 Штип, Битола, Тетово, -2 Скопје, Крушево, Лазарополе, Прилеп, Дебар, -1 Куманово, Гевгелија, Виница, Претор, 0 Пожаране, Ѓуриште, 1 Охрид, 2 Тополчани, Дојран. Сеуште времето е ведро, сончево со слаб променлив ветер. Ве потсетуваме дека до крајот на денот ќе имаме сончево и релативно топло време.
| | веќе видена | слични
24 копии

Времето денес во Македонија ќе биде претежно сончево и потопло. Ќе дува умерен, на места повремено и засилен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од минус седум до два, а дневната од осум до 14 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до минус четири, а дневната ќе достигне до 10 степени. До петок ќе преовладува претежно сончево и релативно топло време. Во петок и за време на викендот по котлините ќе има услови за појава на утринска магла. Од сабота ќе има зголемување на облачноста со повремен локален дожд, особено во недела. Граѓаните на Македонија во следните неколку денови ќе можат и понатаму да уживаат во прекрасната сончева убавина и во прекрасното време кое не потсетува како рана пролет. За време на викендот кој доаѓа поточно во сабота во текот на денот од запад облачноста полека ќе се зголемува со што во попладневните и во вечерните часови како и во текот на ноќта кон вторник ќе има локално врнежи од дожд кој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 147 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре променливо облачно, од вторник сончево и потопло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: