Путин реши: Руската армија се повлекува од Сирија


2 копии

Неочекуваниот потег на рускиот претседател Владимир Путин да почне со повлекување на руските сили од Сирија ги изненади експертите и медиумите кои се прашуваат што стои во позадината на овој чекор Рускиот претседател Владимир Путин му нареди на Министерството за одбрана на Русија да започне со повлекување на главнината на руските сили од Сирија, јави ДПА. - Задачата што им беше доверена на Министерството за одбрана и на вооружените сили е целосно исполента, изјави Путин по средбата со руските министри за одбрана и за надворешни работи, Сергеј Шојгу и Сергеј Лавров. Рускиот преседател при тоа изрази надеж дека повлекувањето на руските сили „ќе биде поттик за изнаоѓање политичко решение за конфликтот" во Сирија. Со одлуката на Путин за повлекување на руските сили од Сирија се согласил и сирискиот претседател Башар ел Асад, јави ТАСС. Сириската влада ги отфрли како шпекулација пишувањата на некои западни медиуми дека дошло до раскол во односите меѓу двете земји. За својата одлука Путин вчера во телефонски ...
| | веќе видена | слични

Руската воена операција во Сирија почна кон крајот на септември лани и траеше со полна сила пет месеци. Вечерта во понеделникот на 14. март претседателот на Русија Владимир Путин даде наредба да почне повлекувањето на дел од воените сили од Сирија. „Мисијата во Сирија е исполнета“ рече Путин во присуство на министрите за одбрана и за надворешни работи имењаците Сергеј, Шојгу и Лавров. Деновиве што изминаа беа објавени стотици текстови, коментари и анализи, во кои детално се заборуваше за се она што го натерало Путин да даде наредба за повлекување, а се прогнозираа и некои негови наредни чекори. Нормално коментарите се движеа од негирање на се она што направил Путин во Сирија со соодветни критики, па се до одобрувачки. Едни велат дека Путин бил принуден на таквиот чекор со оглед на внатрешната ситуација во Русија и неблагопријатниот однос на Западот кон него. Други пак сметаат дека тој е сериозен во своите намери да се стави крај на војната во Сирија и да се бара дипломатско решение. За некои Путин го ...
| | веќе видена | слични

Украина не е во НАТО и тоа значи дека секогаш ќе биде изложена на руското влијание што ѝ да направиме, рекол американскиот претседател Барак Обама во најновото интервју... Украина не е во НАТО и тоа значи дека секогаш ќе биде изложена на руското влијание што ѝ да направиме, рекол американскиот претседател Барак Обама во најновото интервју за The Atlantic . Тоа е најава за одреден пресврт во политиката на САД кон Украина, што може да се докаже и со следните зборови на Обама: "Мораме јасно да одредиме кои се нашите интереси и за што сме подготвени да влеземе во војна. И на крајот, секогаш тука ќе има некоја нејаснотии", вели Обама. Последното интервју на Обама отворило претпоставки за тоа дали САД планира да ја препушти Украина на Русија во замена за поделба на Сирија. Во прилог на "теоријата за компромис" оди и руското повлекување до Сирија за кое некои сметаат дека не би се случило без договор со Вашингтон. Обама признал дека американските разузнавачки служби не ја идентификувале прецизно владата на Башар Ал ...
| | веќе видена | слични

Руското министерство за одбрана соопшти дека руските воени бомбардери им помагаат на сириските војници во офанзивата која има за цел повторно да биде воспоставена контрола над античкиот град Палмира кој е во рацете на ИСИС. Генерал полковник Сергеј Рудској изјави за новинарите во Москва дека руските авиони од базите во Сирија имаат од 20 до 25 полетувања дневно и дека активно ја поддржуваат сириската армија која што води копнена офанзива против Исламската држава. Рудској истакна дека сириската војска зазела важни точки на брдата во близина на античкиот град Палмира и дека сега се прекинати рутите за снабдување кои што водат во градот. Според неговите зборови, сириската војска би можела наскоро целосно да ги порази џихадистите и конечно да ја превземе контролата над Палмира. Претседателот на Русија, Владимир Путин во понеделникот на големо изненадување на светската јавност нареди повлекување на поголемиот дел на руските авиони од Сирија, но засега не е познато колку авиони и војници ќе бидат повлечени, ниту ...
| | веќе видена | слични

Москва изврши тивка воена револуција “Во последната половина година Русија со сирискиот конфликт всушност беше во изложбено игралиште за својата нова моќна армија, а нејзините соседи го набљудуваа тоа со силен интерес”, пишува Ендрју Рот во статија за The Washington Post. “Тоа е како фудбалски натпревар. Ако се игра против Германија, тоа ќе одите да видите како игра Германија, нели? “, Вели Јанис Берзинш, управен директор на Центарот за безбедносни студии и стратегии кон Националната академија за одбрана на Литванија. “ Во 2008 година, кога Русија изгуби најмногу, најмалку четири авиони симнати од ПВО за време на петдневната војна во Грузија, овој краток конфликт разгледуван на запад беше како фијаско и доказ за тоа дека како целина е составена од регрутите на руска армија како рутина “, пишува во статијата. Но војната во Грузија даде импулс за големи реформи и модернизација на руската армија, која Густав Гресел, аналитичар од Европскиот совет за меѓународни прашања го нарекува “тивка воена револуција”. ...
| | веќе видена | слични

Во базата Хмејмим во Латакија во последните 24 часа се забележани и Ми-28 и Ка-52 јуришни хеликоптери. Зошто Кремљ го јакне својот хеликоптерски потенцијал додека ги повлекува своите ловци и лесни бомбардери од Сирија? При својата воена вклученост во сирискиот конфликт руската војска користеше прилагодени напредни деривати на докажаниот Ми-24 „хинд“ јуришен хеликоптер. Станува збор за моделот Му-24П. Кремљ реши да ги задржи далеку понапредните јуришни хеликоптери Ми-28„хавок“ и Ка-52 „алигатор“ дома. Но сега тие конечно се појавија. Пристигнувањето на двата најнапредни руски хеликоптери можеше да се предвиди на неколку нивоа. Како прво, сѐ уште има јасна мисија за руските борбени хеликоптери во Сирија. Кремљ кажа дека ќе остави одреден број војници како заштита за својата нова воена база. Ова дури може да значи дека ќе се спроведуваат борбени мисии во близина за да се одржи безбедна тампон зона во регионот. Јуришните и транспортните хеликоптери се совршената алатка за такви мисии. Потоа тука е фактот дека ...
| | веќе видена | слични

Сириската граѓанска војна истакна и изостри некои слабости на Западот. Дипломатската криза и заканите на некои европски земји да ги затворат своите граници покажуваат дека стабилноста на Европа е загрозена од бегалскиот поток, предизвикан од нападите на сирискиот претседател Башар Асад против неговото цивилно население. Протокот само ќе се засилува, додека руските воздушни сили помагаат на стратегијата на Асад за напаѓање на цивилни цели во името на предизвикување на обезлуѓување. Русија постапи така, бидејќи оваа стратегија создава пустина, која се управува полесно од слаб сојузник како сирискиот претседател отколку населена држава. Оваа стратегија исто така ја дестабилизира Европа. При Путин Русија докажа дека е експанзионистичка сила и дека нејзината економска и демографска слабост значат дека ќе продолжи да биде таква. Нејзе и треба експанзија поради големината на новите ресурси, кои ќе може да се пренасочи во поддршка на државата, чија економија не е доволна за нејзиното преживување. Русија се проширува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ненадејната одлука на претседателот на Русија Владимир Путин да ги повлече воените сили од Сирија може да се толкува барем на пет начини, пишуваамериканското списание „Нешнл интрест‟Ненадејната одлука на претседателот на Русија Владимир Путин да ги повлече воените сили од Сирија може да се толкува барем на пет начини, од тоа дека мисијата успешно е завршена до тоа дека Москва сака на време да се извлече од опасна и скапа грешка, пишува американското списание „Нешнл интрест‟.Првото толкување дека „мисијата е успешно завршена‟, со оценка дека тоа е и наједноставно објаснување, се темели на проценката дека Москва секогаш планирала тоа да биде краткорочна операција, наведе Николас Гвоздев во текстот „Пет начини за гледање на повлекувањето на Путин од Сирија‟.Кремљ на времето не изнесуваше никакви грандиозни ветувања за тоа што ќе донесе активното ангажирање во сириската војна, не се фалеше дека Исламска држава ќе биде уништена или дека режимот на Башар ал Асад ќе ја врати контролата над цела Сирија, потсетува ...
| | веќе видена | слични

После посетата на израелскиот претседател Реувен, наскоро на разговор со Владимир Путин пристигнува и израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху. Рускиот претседател Владимир Путин оствари средба во Москва со израелскиот претседател Реувен Ривлин и откри дека наскоро ќе биде одржана средба и со израелскиот премиер - Бенџамин Нетанјаху. Путин со највисоките израелски функционери разговара исклучиво за безбедносната ситуација на Блискиот исток. Ривлин му порачал на Путин дека сака UNDOF (Мировни сили на Обединетите нации) што поскоро во полн капацитет да се вратат на просторот на Голанската висорамнина помеѓу Израел и Сирија. Да потсетиме, одредени земји ги повлекоа своите припадници од мисијата поради честите престрелки на оваа територија, но и поради киднапирањето на припадниците на Обединетите нации од страна на милитантите. Ривлин на рускиот претседател исто така му порачал дека Израел „нема да дозволи Иран или Хезболах да влезат на просторот на Голанската висорамнина“. Израел и формално е неутрален во врска ...
| | веќе видена | слични

Модерни борбени машини ќе ги поддржуваат сириските сили од воздухот Во Сирија се префрлени современи ударни хеликоптери Ми-28Н “Ноќен ловец” о Ка-52 “алигатор”. За првпат тие ставени во објективот на камерите на новинарите на агенцијата “Ројтерс” и “Ѕвезда” на 16 март за време на слики на репортажи за руската воздухопловна база Хмејмим во сириската провинција Латакија. “Ноќниот ловец” Ми-28Н може да биде виден над авиобазата во рамка на 15-тата секунда во материјалот на “Ројтерс”. “Алигатор” Ка-52 падна во камерата на телевизија “Ѕвезда” и исто така беше објавен. Бојниот хеликоптер се гледа во позадина на бомбардери Су-24. Исто така слика на Ка-52 беше објавен од рускиот новинар Илја Крамник. И на сликата на “Звезда”, и на онаа на фотокорепортерот Крамник “алигатор” е без пропелеери што, најверојатно, сведочи за тоа дека борбената машина пристигнала со авион или голем воздухопловен брод во базата во изминатите денови. Специјалистите објавена уште дека овој хеликоптер е произведен во 2015 година. Во врска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 218 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 239 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 78 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа телефонски разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин реши: Руската армија се повлекува од Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: