Лидерот на Десен сектор го отфрлува мировниот план од Минск


Лидерот на украинскиот Десен сектор Дмитриј Јарош соопшти дека неговото радикално движење го отфрлува мировниот договор од Минск, додавајќи дека нивните паравоени единици на истокот на Украина ќе продолжат „активно да се борат врз основа на сопствениот план“.Јарош ова го објави на Фејсбук профилот, додавајќи дека каков било договор со милициите на истокот на Украина кои тој ги нарекува „терористи“ нема легална сила, и оти е спротивен на украинскиот устав.Лидерите на Русија, Украина, Германија и Франција вчера во Минск по маратонски преговори постигнаа договор за прекин на огнот во Украина.
| | веќе видена | слични
2 копии

Меркел, Путин и Порошенко договориле мерки кои би им овозможиле на посматрачите на ОБСЕ да го надгледуваат прекинот на огнот на терен Лидерите на Германија, Русија и Украина, Ангела Меркел, Владимир Путин и Петро Порошенко, договориле „конкретни мерки" кои би им овозможиле на посматрачите на ОБСЕ да го надгледуваат прекинот на огнот на терен, објави вчера официјален Берлин, а пренесуваат агенциите. -Со оглед на состојбата во Дебаљцево, тројцата лидери се согласија за конкретни мерки кои ќе му овозможат на ОБСЕ да ја надгледува состојбата на терен, додека спогодбата од Минск предвидува почеток на повлекувањето на тешкото вооружување почнувајќи од вторник, 17 февруари, пишува во соопштението портпаролот на германската влада Штефан Зајберт. Групата посматрачи на ОБСЕ задолжена за надзор над прекинот на огнот не можеше да влезе во Дебаљцево поради непријателствата што беа во тек во текот на вчерашниот ден, а повлекувањето на оружјето до затворањето на весникот се уште не беше започнато. Претставници на владата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Украинскиот претседател Петро Порошенко го осуди во вторникот навечер напредувањето на рускојазичните бунтовници во источниот град Дебалцево како „циничен напад“ врз мировниот договор постигнат на 12-ти февруари во Минск, додека за рускиот претседател Владимир Путин ситуацијата во овој стратешки железнички јазол е јасна, односно украинските војници кои се наоѓаат речиси цел месец во опсада се обидуваат со тешкото оружје да го пробијат обрачот и ги повика властите во Киев да не ги инсистираат украинските војници да не го положуваат оружјето и да се повлечат од градот. „Тоа е циничен напад врз договорот од Минск“, изјавил украинскиот претседател Петро Порошенко во телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, според соопштението од неговиот кабинет. „Ги повикувам постојаните членки на Советот за безбедност на ОН да ги спречи натамошните кршења ... и масивната воена операција во срцето на Европа“, го цитира Reuters украинскиот претседател. Официјален Киев соопшти дека рускојазичните бунтовници ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Украинската Влада бара остар одговор од Западот против Русија поради прекршување на договорот за прекин на огнот. Украинскиот претседател Петро Порошенко во телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел побара остра реакција против Москва. Порошенко за жестоките борби во градот Дебалцево изјави дека станува збор за „циничен напад" врз договорот од Минск за прекин на огнот и побара силна реакција на ЕУ и меѓународната заедница за акциите на проруските сили и Русија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Киев потврди дека проруските сепаратисти денеска заземале делови од Дебалцеве од владините трупи и дека борбите продолжуваат во источниот град, и покрај договорот за прекин на огнот од минатата недела. Министерството за одбрана на Украина, соопшти дека владините сили биле фатени во заседа и дека бунтовниците заробиле еден војник во Дебалцеве. Но, министерството ги демантираше тврдењата на руските медиуми и на сепаратистите, дека голем број војници биле заробени. Портпаролот на министерството за одбрана, ја нарече ситуацијата во источна Украина „екстремно комплексна." Развојот на ситуацијата доаѓа откако двете страни одбија да го повлечет тешкото вооружување од првите борбени линии.
| | веќе видена | слични

ЕУ денеска повика да се повлече тешкото вооружување од фронтот во Источна Украина, како што е предвидено со прекинот на огнот потпишан минатата недела, додека стигаат извештаи за жестоки борби во источниот град Дебаљцев, јавува новинската агенција МЕТА. – Уште еднаш потсетуваме дека сите страни строго треба да се придржуваат до минатонеделниот договор и без двоумење да се спроведат тие мерки – рече портпаролот на дипломатската служба на ЕУ, Кетрин Реј, во обраќање до медиумите. Тоа значи прекинување на секоја операција и од денеска да почне повлекувањето на тешкото вооружување од линиите на фронтот, додаде таа, но на теренот ниту една од двете завојувани страни до пладне не почна да го повлекува своето тешко оружје. Помошник-шефот на регионалната полиција, Илија Кива, кој се наоѓа во Дебаљцев, соопшти дека борбите кои во неделата се воделе околу градот, сега се преселени во самиот центар. – Бунтовниците користат минофрлачки, ракетни фрлачи и огнено оружје. Има мртви и ранети, но немаме прецизни информации ...
| | веќе видена | слични

Не стивнуваат крвопролевањата по улиците на Добалцево, иако уште вчера требаше да биде предадено оружејето и да стапи на сила договорот од Минск. Не стивнуваат крвопролевањата по улиците на Добалцево, иако уште вчера требаше да биде предадено оружејето и да стапи на сила договорот од Минск. Како што пренесува Би-би-си проруските активисти соопштиле дека веќе зазеле поголем дел од Дебалцево, додека украинските сили тврдат дека овој град на истокот од земјата и понатаму е под нивна контрола. Портпаролот на Самопрогласената Доњецка Република, за руската агенција Интерфакс изјавил дека проруските сили ја заземале полициската станица Во Добалцево и железничката станица. Истакнал и дека поголемиот дел од градовите на Истокот се под нивна контрола и „операцијата чистење“ продолжува. Проруските сили тврдат дека десетина украински војници се предале во Добалцево, а имало и загинати. Официјален Киев потврди дека во тек се напади на проруските сили, но ја отфрлија информацијата дека Добалцево е во рацете на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку дваесет украински војници им се предале на силите на рускоајзичните бунтовници во стратешки важниот железнички јазол Дебалцево, кои го контролираат поголемиот дел од градот, соопшти во вторникот ткн министерство за одбрана на самопрогласената одметната Народна република Донецк, а воениот портпарол на Киев соопшти дека пет војници се убиени во бунтовничките напади. „Имаме сознанија за предавање на дваесет војници. Станува збор за обични војници и пониски офицери на Вооружените сили на Украина“, се наведува во соопштението на бунтовничките власти во Донецк што го цитираат локалните медиуми. Претходно бунтовнички сили објавија дека се предале 120 војници. Оваа информација за агенцијата РИА Новости ја демантираше портпаролот на воената операција на украинската војска во источните региони, Андриј Лисенко. Но засега информацијата за предавање на дваесетте војници не е потврдена од официјален Киев, а дописниците на странските агенции засега не се во можност да ја проверат од независни извори. Воениот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската унија денеска побара итно повлекување на тешкото оружје од првата борбена линија во источниот дел на Украина, изразувајќи загриженост поради ескалацијата на судирите во градот Дебаљцево. - Уште еднаш укажуваме на потребата сите страни во судирите строго да се придржуваат до одредбите на минатонеделниот потпишан договор во Минск и веднаш да ги спроведат, изјави портпаролот на Европсјката комисија Кетрин Реј. Според неа, украинските и проруските сили мораат да ги прекинат сите воени активности и уште денес да почнат со повлекување на тешкото оружје. - Загрижени сме поради продолжувањето на судирите во и околу Дебаљцев, нагласи Реј, откако западни медиуми објавија дека во овој град во источниот дел на Украина денеска првпат избиле улични борби. Официјален Брисел, исто така, изрази загриженост и поради тоа што на набљудувачите на ОБСЕ им е забрането да влезат во Дебаљцево, со што е загрозена нивната работа.
| | веќе видена | слични

Нови жестоки борби меѓу украинската армија и проруските бунтовници за контрола на клучното стратешко градче Дебаљцево и покрај прогласеното примирје минатата недела. Проруските сепаратисти тврдат дека веќе ја презеле контролата на поголем дел од градот иако владините сили негираат дека се повлекле од своите позиции. Бунтовниците соопштија и дека на обиколените украински војници им понудиле безбеден коридор низ кој може да го напуштат Дебаљцево. Украинските претставници потврдија дека сепаратистите ги напаѓаат позициите на нивните сили ,се водат улични борби но демантираат дека се пред воен пораз. Ситуацијата изгледа сосема поинаку и за ваша информација, непријателот губи се повеќе луѓе и муниција и има артилериска подршка, оцени Андриј Лисенко, портпаролот на украинската армија. Меѓународните набљудувачи задолжени за контрола на договорот за примирје засега не успеале да влезат во Дебаљцево. Најголем дел од 25000 жители на градот ги напуштиле своите домови но околу 7 000 цивили и натаму се изложени на ризик ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 475 | | | веќе видена

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска ги повика подржувачите да излезат во канцелариите на ДИК и да си направат селфи како потврда ...
сите 212 | | | веќе видена

Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува засилен, на ...
сите 216 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 173 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 77 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лидерот на Десен сектор го отфрлува мировниот план од Минск

Од:
До кого (е-маил):
Порака: