Бекам ја скина Ахиловата тетива и се прости од СП

Тој се повреди без директен контакт со противнички играч, при едно кусо додавање, кога лошо стапна на левата нога и ќе паузира најмалку три месеци Англиската фудбалска икона Дејвид Бекам нема да биде дел од престојниот Мундијал во Јужна Африка. Првотимецот во дресот на Милан заработи тешка повреда на последниот првенствен натпревар со Киево и ќе мора да мирува најмалку во следните три месеци. Бекам се повреди без директен контакт со противнички играч. Со тоа беше заматена радоста во таборот на "росонерите" од тешко остварената победа. Во 84. минута славниот англиски репрезентативец пропушти чиста шанса за гол, а пет минути подоцна, при едно кусо додавање, тој лошо стапна на левата нога. Веднаш се виде дека повредата не е наивна, бидејќи Бекам во истиот момент почна да скока на десната нога и на својата клупа и даваше сигнал со рака да биде заменет. Иако тенерот Леонардо веќе имаше направени три измени, Бекам мораше на носилка да го напушти теренот со болка на лицето, а кога со помош стигна до клупата, ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Милан Дејвид Бекам (34) и Алесандро Неста (34) ги напуштија клиниките во кои беа оперирани откако во натпреварите на лигата на италијанското првенство се здобија со тешки повреди на Ахиловата тетива и коленото. Бекам во неделата, на натрпеварот против Кијево, му пукна Ахиловата тетива и тој мораше итно да замине на операција во Финска, каде во градот Турк зафатот го изврши светски познатиот хирург Сакари Ораве. Неста, пак, го повреди коленото, а оперативниот зафат беше извршен во римската клиника „Вила Стуарт“. Операцијата на Бекам, како што пренесува „еРепортер“, мина во најдобар ред, но за него оваа сезона е завршена, а ја загуби и шансата да настпи на Светското првенство во Јужна Африка. „Засега се оди според планот. Операцијата мина добро и сега следува фаза на опоравување“, изјави Орава. За разлика од Бекам, одбрамбениот играч на Милан Неста, кој се повреди на 28 февруари на натпреварот против Аталанта, би можел да се надева на настап уште оваа сезона.
| | веќе видена | слични

Во придружба на сопругата Викторија, англискиот фудбалски репрезентативец Дејвид Бекам ја напушти Финска и со приватен авион се упатил во непознат правец, по два дена минати во болницата во Турку, каде врз неговата Ахилова тетива на левата нога беше извршена операција. Бекамови не им се обратиле на насобраните новинари при напуштање на болницата, па останало непознато каде се упатиле, иако се претпоставува дека нивната прва дестинација е Лондон, а потоа домот во Лос Анџелес. На истото прашање одбил да одговори и докторот Сакари Орава, лекарот кој ја третираше повредата на фудбалерот, чии соништа за настап на Мундијалот во ЈАР пропаднаа. Бекам Финска ја напуштил следен од две полициски возила кои го следеле неговиот автомобил до аеродромот. Пред тоа органите на редот и мирот имале задача да ги отстранат неколкуте стотици обожаватели на светски познатата модна икона. Бекам се повреди во завршните минути од неделниот првенствен дуел меѓу Милан и Киево, и тоа без контакт со противнички играч.
| | веќе видена | слични

Се очекува фудбалерот да закрепнува шест месеци, поради што нема да настапи на Светското првенство во Јужна Африка кое треба да се одржи во јуни Дејвид Бекам, кој се повреди на натпреварот на Милан против Манчестер Јунајтед во неделата, денеска ќе ја напушти клиниката во Турку, Финска, по операцијата на Ахиловата тетива и ќе ја почне рехабилитацијата, соопшти неговиот хирург Сакари Орава. „Дејвид нема големи болки и почна по малку да оди“ изјави Орава. Бекам вели дека и покрај скинатата тетива се чувствува добро и со нетрпение очекува да се врати на тренинзите. Дејвид Бекам ја повреди Ахиловата тетива на натпреварот на Милан во неделата. Поради повредата, се очекува фудбалерот да паузира со натпреварите до шест месеци. Тоа значи дека Бекам нема да настапи на Светското првенство во Јужна Африка кое треба да се одржи во јуни, но селекторот Фабио Капело изјави дека можно е да го понесе фудбалерот во Јужна Африка за морална поддршка на другите фудбалери.
| | веќе видена | слични

Дејвид Бекам денеска ја напушти болницата во финскиот град Турку, каде беше на операција на Ахиловата тетива, а според неговиот доктор тој се чувствува добро. "Денеска си замина од болницата, а утрово се видовме и се поздравивме. Операцијата помина добро а со вежбите ќе продолжи уште денеска. Му ги променивме завоите, раната е чиста и се оди според планот", потврди лекарот кој го оперира Сакари Орава. Бизарната повреда која Дејвид Бекам ја заработи во завршницата на првенствениот натпревар против Киево и тоа без контакт со противнички фудбалер ќе го чини настап на Светско првенство во Јужна Африка.
| | веќе видена | слични

Викторија Бекам пристигна во Финска во посета на својот сопруг, чиј сон за престојното првенство дефинитивно е... ... уништен. Англиската фудбалска ѕвезда во моментов престојува во крајбрежниот крад Торку во Финска, каде се опоравува од операцијата на Ахиловата тетива. Докторот кој ја извршил операцијата потврди дека сериозната повреда за Бекам незначи крај на неговата кариера, но дека процесот на целосно заздравување ќе биде долг - најмалку шест месеци. Извори од болницата за медиумите откриле дека парот имал емоционална средба со многу солзи во собата во клиниката "Mehilainen". Тоа е првата нивна средба откако Дејвид се повреди на минатонеделниот натпревар. Сведочат дека Бекам бил вознемирен, но и среќен, затоа што неговата сопруга ги напуштила сите обврски и планови само за да биде со него во тешките моменти.
| | веќе видена | слични

Хирургот кој го оперираше англискиот фудбалски репрезентативец Дејвид Бекам изјави дека закрепнувањето на креативецот ќе оди добро. Ортопедот Сакари Орава соопшти дека Бекам чувствува мала болка по операцијата, но дека без проблем се движел со помагала По првите неколку дена, Бекам ќе добие специјална програма за рехабилитација и веројатно уште денеска ќе ја напушти клиниката каде што се оперираше. Според прогнозите, Бекам би се вратил на теренот по шест месеци. Бекам беше повреден при крајот на неделниот натпревар на Милан со Киево, кој „росонерите“ го добија со 1-0 со голот на Кларенс Сидорф во 93. минута.
| | веќе видена | слични

Дејвид Бекам, 34-годишната англиска мегаѕвезда, завчера успешно беше опериран во финскиот град Турку по тешката повреда на Ахиловата тетива на левата нога. Оперативниот зафат успешно го изведе специјалистот Сакари Орава, а миланскиот клуб во јавноста излезе со информација дека операцијата поминала успешно и дека сега следува постоперативниот период. Пред операцијата, хирургот Орава изјави дека Бекам во најдобар случај повторно би можел да се појави на фудбалскиот терен за три до четири месеци, со што отвори мала надеж дека популарниот Бекс, сепак, би можел да заигра на СП во Јужна Африка. Сепак, настапот за мундијалот за него е завршена приказна. Бекам пред заминувањето за финскиот Турку одби да разговара со новинарите, меѓутоа објави кратко соопштение на својата интернет-страница. - Вознемирен сум поради тоа што ми се случи. Сеедно, сакам да им се заблагодарам на сите кои ми пратија пораки на поддршка. Се надевам дека ќе заздравам експресно и темелно - истакна Бекам. Селекторот на гордиот Албион, ...
| | веќе видена | слични

Ако не може како играч, Дејвид Бекам најверојатно ќе отпатува на Светското првенство како дел од стручниот штаб на англискиот селектор Фабио Капело. Според дневниот весник Телеграф, италијанскиот стручњак наводно му ја дал оваа понуда на фудбалерот на Милан непосредно пред неговото заминување во Финска на операцијата на Ахиловата тетива и му порачал дека го смета за значаен дел од англиската репрезентација. Дури, Капело отишол дотаму што на Бекам му понудил да остане во националниот тим и по Светското првенство и тоа на функција што самиот ќе си ја избере. Едно од решенијата е Бекс да биде дел од стручниот штаб, второто е да биде дел од репрезентацијата и покрај тоа што не може да игра, а третата е во иднина да биде еден вид "амбасадор на англискиот фудбал" и како таков промотер на репрезентацијата пред и за време на Мундијалот. Селекторот Капело вчера изјави дека очекува Бекам да се врати во репрезентацијата за квалификациите за Европското првенство во 2012 година и со настапот во Полска и Украина ...
| | веќе видена | слични

Дејвид Бекам е успешно опериран на клиниката во Хелсинки кај познатиот хирург Сакари Орава. Операцијата на повредената тетива минала во најдобар ред, но англискиот интернационалец дефинитивно ќе го пропушти Светското првенство во Јужна Африка. „За сега се' е добро. Операцијата мина лесно и без никакви проблеми. Меѓутоа, не верувам дека Дејвид ќе биде подготвен за мундијалот. Заздравувањето трае предолго“, изјави финскиот специјалист Орава. Левата нога на Бекам ќе биде седум недели во гипс, по што може да тргне на физиотерапија. Англискиот фудбалер пред итното патување во Финска на својот сајт им се заблагодари на сите кои го поддржаа и им порача: „Нервозен сум, но благодарам за сите пораки. Се надевам дека заздравувањето ќе биде брзо и потполно“. Инаку, според пишувањето на „Телеграф“ селекторот на Англија Фабио Капело, на некогашниот капитен на репрезентацијата му понудил да остане со тимот и на шампионатот на планетата, а сам да ја избере улогата која најмногу му одговара. Едно од решенијата е Бекам да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 218 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 239 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 78 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа телефонски разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бекам ја скина Ахиловата тетива и се прости од СП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: