Кој ќе биде новиот гувернер ?


2 копии

На 21-ви мај оваа година истекува седумгодишниот мандат на гувернерот на Народната банка, Димитар Богов.Богов беше избран за гувернер на Народната банка на Република Македонија во март 2011 година, а на функцијата стапи на 21 мај 2011 година, од кога и започна неговиот мандат. Тој е четвртиот гувернер на Народната банка кој ја извршувал оваа функција заедно со Борко Станоевски, Љубе Трпески и Петар Гошев.Според законот, Претседателот на државата го предлага, а во Собранието на седница го гласаат со просто мнозинство.Засега, од Кабинетот на претседателот сеуште нема предлог кој ќе го наследи досегашниот гувернер и велат дека постапката за избор ќе се спроведе согласно досегашната пракса во изминативе години.
| | веќе видена | слични

Дали Димитар Богов ќе остане во гувернерската фотелја? На 20 мај истекува мандатот на првиот човек на Централната банка. До тогаш претседателот Иванов треба да излезе со предлог за гувернер кој ќе го достави до Собранието на гласање. Од Кабинетот на Иванов велат дека веќе два месеци вршат консултации со релевантни фактори од оваа област, конечниот прелдог ќе биде доставен навреме. „Согласно Законот на Народна Банка, Гувернерот го именува Собранието на предлог на Претседателот. Претседателот Иванов како и досега, така и во иднина, ќе се води исклучиво од квалитетот и професионалноста на личноста која ја предлага, со цел Република Македонија да добие гувернер кој најодговорно ќе ја извршува оваа многу значајна функција во државатаза време на неговиот мандат“, стои во објаснувањето на Кабинетот на Претседателот Иванов. Соглансо Законот за Народна Банка, гувернерот има право на повторен мандат со траење од седум години. За него избор во Собранието потребно е просто мнозинство. Актуелниот гувернер Богов беше ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Седумгодишниот мандат на актуелниот гувернер на Народната банка на Република Македонија Димитар Богов истекува на 21 мај годинава. Засега нема предлог кој ќе го наследи, но од Кабинетот на претседателот на Република Македонија велат дека постапката за избор ќе се спроведе согласно закон и праксата во изминатите години. – Изборот на гувернер на НБРМ на Република Македонија е предвидено согласно Закон за НБРМ и ќе се спроведе согласно досегашната праска, а тоа значи дека од осамостојувањето не се случило да нема гувернер на Народната банка на Република Македонија, истакнуваат од Кабинетот на претседателот на РМ. Димитар Богов е избран за гувернер на Народната банка на Република Македонија во март 2011 година, а на функцијата стапи на 21 мај 2011 година, од кога и започна неговиот мандат. – Времетраењето на мандатот на членовите на Советот на НБРМ, меѓу кои е и гувернерот и претседавач на Советот, утврдено е во чл. 49 од Законот за Народната банка на Република Македонија. Согласно овој член од Законот, мандатот ...
| | веќе видена | слични

- Изборот на гувернер на НБРМ на Република Македонија е предвидено согласно Закон за НБРМ и ќе се спроведе согласно досегашната праска, а тоа значи дека од осамостојувањето не се случило да нема гувернер на Народната банка на Република Македонија, истакнуваат од Кабинетот на претседателот на РМ. Димитар Богов е избран за гувернер на Народната банка на Република Македонија во март 2011 година, а на функцијата стапи на 21 мај 2011 година, од кога и започна неговиот мандат. - Времетраењето на мандатот на членовите на Советот на НБРМ, меѓу кои е и гувернерот и претседавач на Советот, утврдено е во чл. 49 од Законот за Народната банка на Република Македонија. Согласно овој член од Законот, мандатот трае седум години. Оттука, мандатот на гувернерот Димитар Богов трае до 20 мај годинава, посочуваат од НБРМ. Согласно Законот, гувернерот се избира на предлог од Претседателот, кој го доставува до Собранието и се гласа на седница со просто мнозинство. Наследниот на Богов ќе биде петтиот по ред гувернер на Народната ...
| | веќе видена | слични

На 21 мај истескува седумгодишниот мандат на актуелниот гувернер на Народната банка на Република Македонија Димитар Богов, јавува МИА Новиот гувернер треба да го предложи претседателот Ѓорге Иванов, а потоа Собранието на Република Македонија да го изгласа со просто мнозинство. Засега нема предлог кој ќе го наследи Богов, но од Кабинетот на претседателот на Република Македонија велат дека постапката за избор ќе се спроведе согласно закон и праксата во изминатите години. Наследникот на Богов ќе биде петтиот по ред гувернер на Народната банка на Република Македонија. Од 1992 година оваа функција ја извршуваа Борко Станоевски, Љубе Трпески, Петар Гошев и актуелниот Димитар Богов.
| | веќе видена | слични

За два месеци истекува мандатот на актуелниот гувернер Димитар Богов, но се уште е неизвесно кој ќе седне на негово место. Во јавноста се вртат неколку имиња за негови наседници, а не се исклучува и можноста Богов да истера уште еден мандат. Тој не одговори на прашањето на телевизија 24 дали има желба и во наредните седум години да биде прв човек на Централната банка. Освен банкари во јавноста се свртеа и имањата на Зоран Јовановски, поранешен вицепремиер, професорот Ванчо Узунов, кој му е советник на Заев, како и актуелниот заменик министер за економија Кире Наумов. Како сериозен кандидат се смета и Фатмир Бесими, кој има огромна поддршка од ДУИ. Бесими има искуство, тој во 2004 година беше вицегувернер. Дали сега ќе добие предност пред останатите имиња и дали ќе биде компромисно решение. Бесими не сакаше да коментира. Предлогот за гувернер го дава претседателот, а го избира парламентарното мнозинство, а според партиските извори Иванов попрво би предложил кадар кој не е близок до СДСМ. Од кабинетот на ...
| | веќе видена | слични

Финансискиот систем е стабилен, со минимални системски ризици. Краткотрајната нестабилност предизвикана од домашните политички превирања во април и мај минатата година е целосно надмината, заклучи Комитетот за финансиска стабилност.Според министерот за финансии, Драган Тевдовски, финансискиот систем е стабилен, функционира нормално, и ќе обезбеди поддршка за пораст на македонската економија. Главно нешто што се прави кај фискалната политика е обезбедување стабилност и економски раст.- Првпат од кризата, во последните осум години имаше намалување на државниот и јавниот долг во релативен износ. Обезбедивме еврообврзница во најоптимално време и по најдобри можни услови, а според последните податоци, повратот на ДДВ кон фирмите се врши неселективно и брзо. Ако се погледнат месеците јануари и февруари годинава, во однос на истите месеци минатата година, повратот на ДДВ е поголем за 1,4 милијарда денари или за 56 отсто. Тоа значи дека бргу се враќа ликвидноста во фирмите, тие да работат, да имаат активност и да ...
| | веќе видена | слични

Состојбата на банкарскиот и финансискиот систем во земјата е стабилна, е заклучокот на Министерството за финансии и Народната Банка. Гувернерот, Димитар Богов, вели дека има финансиска стабилност и дека системските ризици се минимални, пренесува тв21.Министерот за финансии, Драган Тевдовски, говорејќи за капиталните инвестиции рече дека нивното реализирање на крајот на 2017 година, иако со тешкотии, било спроведено на рекордно ниво и дека и понатаму продолжуваат залагањата за капиталните инвестиции.Иако Владата тврди дека има економски раст и финансиска стабилност, сепак повеќето граѓани тоа не го чувствуваат тоа. Велат дека има високо ниво на невработеност и дека многу млади си заминуваат од државата.За лошите економски политики, честопати реагираа и од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, од каде велат дека политиките на владата ги осиромашуваат граѓаните. Од СДСМ пак, одговараат дека проблемите на економски план ги предизвикала претходната власт со своето 11-годишно владеење.
| | веќе видена | слични

Да се врати довербата кај инвеститорите, да земаат повеќе кредити и да вложуваат. Банкарскиот сектор е виско ликвиден, политичките ризици се надминати, условите стабилни. Засега, според гуверенерот Богов, нема потреба од промена на монетарната политикам, заклучи Комитетот за финансиска стабилност на денената седница - Условите се стабилни веќе подолг период, банките се високо ликвидни и неопходно е да се врати довербата кај инвеститорите, да се зголеми побарувачката за кредити, а банките се подготвени и може да ги испорачаат кредитите, но потребни се квалитетни проекти и посилна инвестициска активност,, изјави гуверенрот на Народна банка, Димитар Богов. Според министерот за финансии Тевдовски, прв пат после 8 години има пад на јавниот и државниот долг, повратот на ДДВ кон фирмите е забрзан и се одвива без застој и селективност. Единствена цел на фискалната политика е да обезбеди економски раст и стабилност - Ако ги погледнете месеците јануари и февруари годинава, во однос на истите месеци минатата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 192 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 235 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена

Апсењето на лидер на опозициска партија на еден месец пред гласањето на претседателските избори не е ништо друго освен чин на брутален политички притисок и ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој ќе биде новиот гувернер ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: