Нов пожар во оштетената нуклеарка во Јапонија

3 копии

Нов пожар рано изутрината изби во нуклеарната централа „Даиичи“ во Фукушима, на реакторот број четири, јави BBC Во централата веќе се случија четири експлозии , што предизвика истекување на радијација и зголемување на зрачењето до нивоа опасни за здравјето на луѓето. Компанијата за електрична енергија на Токио, која е сопственик на нуклеарната електрична централа „Даиичи“ соопшти дека во тек се напори да се изгаси последниот пожар. Земјотресот со јачина од девет степени според Рихтер, кој во петокот го погоди североисточниот брег на Јапонија, ги оштети системите за ладење а реакторите во централата, што ги присили операторите да употребат морска вода. Досега официјално е потврдена смртта на преку 3.000 луѓе, а уште илјадници се водат како исчезнати.
| | веќе видена | слични
5 копии

Регионалните власти во префектурата Ибараки соопштија дека во реонот на јапонскиот град Китаибараки нивото на радијација е 300 пати над нормата. Китаибараки се наоѓа на тихоокеанското крајбрежје на Јапонија, во централниот источен дел на островот Хоншу. Персоналот на јапонската нуклеарка „Фукушима 1” претходно беше евакуиран поради зголемена радијација, изјави портпролот на Владата Јукио Едано, додавајќи дека тоа е времена мерка. На Петтиот и Шестиот реактор сега се спроведуваат работи за преминување кон нивно активно ладење. Тие мерки се преземаат за да не се дозволи да се создаде ситуација, слична на онаа во Четвртиот реактор, рече Едано. Претходно, на Четвриот реактор на централата беше забележан оган, по еден час тој исчезна, но подоцна над централата беше виден бел чад. Раководството на компанијата - оператор на централата „Токио електрик пауер” (ТЕПКО) соопшти дека се проверуваат причините за она што се случило. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични
2 копии

Вработените во хаварисаната нуклеарна централа „Фукушима 1" во Јапонија се вратија во електраната, откако мораа да ја напуштат поради зголемување на радиоактивноста, пријавена утринава пренесува Би-Би-Си (BBC). Портпаролот на јапонската влада, Јукио Едано изјавил на прес-конференција дека персоналот морал да биде повлечен поради ненадејното зголемување на нивото на радијација, но 50-те техничари подоцна добиле дозвола да се вратат назад на работа, во централата која се наоѓа 220 километри од Токио. Јапонските власти уште вчера повлекоа 750 работници од „Фукушима 1" и таму останаа само еден мал дел техничари кои се обидуваат да ги оладат четирите загреани реактори и да спречат топење на нуклеарното гориво. Во текот на денешниот ден нивото на радијација е малку намалено. Повлекувањето на работниците се должеше на зголемената радијација, времено беа суспендирани напорите за да се оладат реакторите, кои во последните пет дена прво страдаа поради пад на системот за ладење, а потоа и од серија експлозии на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Јапонската Влада им наредила на работниците кои го гаснат пожарот во нуклеарната централа Фукушима 1 да се повлечат поради опасност од зголемена радијација. Со тоа, како што изјавил шефот на Кабинетот Јукио Едано, привремено се прекинатите работите околу ладењето на реакторот. Тоа е единствен начин да се спасат нивните животи, додал раководител од нуклеарната електрана и навел дека во следниот период ќе бидат превземани само минимални мерки поради опасноста од радијација. Јапонија им се обрати за помош на американските нуклеарни експерти, но се уште нема детали за одговор на ова барање. Оган синоќа повторно избувна во ректор во блокот 4 во нуклеарната електрана Фукушима 1, соопшти компанијата која управува со централата. Портпаролот на фирмата, Хажими Мотозуки изјавил дека пожарот избувнал во надворешната обвивка на реакторот и дека пожарникарите се обидуваат да го локализираат.
| | веќе видена | слични

Вработените од хаварисаната нуклеарна централа “Фукушима 1“ во Јапонија се вратиле на работа, откако поради зголеменото ниво на радиоактивност, тие беа принудени да ја напуштат централата, јавува Би-Би-Си, пренесува Нетпрес. Портпаролот на јапонската влада Јукио Едано изјавил дека вработените од “Фукушима 1“ морале да се повлечат поради зголеменото ниво на радијација, но 50 техничари сепак добиле дозвола да се вратат во постројките кои се на оддалеченост од околу 220 километри од Токио. Јапонските власти во вторникот повлекоа 750 работници од “Фукушима 1“ и таму останале само мал дел од техничарите, кои се обидуваат да ги изладат четирите прегреани реактори и да спречат топење на нуклеарното гориво. Медиумите објавуваат дека денеска нивото на радијација било малку намалено. Со повлекувањето на вработените од централата, привремено беа сопрени напорите да се изладат реакторите, кои во последните пет години беа изложени на пад на системот за ладење, а потоа и на низа експлозии, како и на ...
| | веќе видена | слични

Јапонскиот император Акихито истакна дека е „длабоко загрижен“ за кризата со која неговата земја се соочува од петокот кога Јапонија ја погоди силен земјотрес и цунами. Во едно од неговите ретки медиумски појавувања, императорот во живо од националната телевизија го даде својот прв коментар по катастрофата. Истакна дека се моли за својот народ. Имепраторот го одржа говорот откако техничарите беа привремено беа повлечени од нуклеарната централа. Сите телевизиски куќи ги прекинат програмите за да го пренесат говорот на 77-годишниот император кој природната катастрофа ја оцени како катастрофа од „невидени размери“. -Од длабочината на моето срце се надевам дека луѓето, рака за рака ќе си помагаат меѓу себе и ќе се однесуваат со посветеност за да се надминат овие тешки времиња, рече Акихито. Во меѓувреме, персоналот кој привремено беше тргнат од нуклеарната централа, повторно се врати во погоните да помогне за санирање на штетите и во поправка на системите за ладење на реакторите. Евакуацијата ...
| | веќе видена | слични

Токио,16 март – Работите околу ладење на прегреаните реактори во нуклеарната централа Фукушима Даиќи биле прекинати заради зголеменото ниво на радијација. Пожар избуванал рано денеска во реакторот четири. Секретарот на кабинетот, Јукио Едано на прес конфренција изјавил дека работниците биле повлечени поради зголемување на нивото на радијација, пренесе агенцијата „Кјодо“. „Работниците сега не можат да изведуваат дури ни минимални работи во електраната. Заради опасоност од зрачење ние сме подготвени“, рекол Едано. Тој додал дека нивото на зрачење се менува, и до 1.000 милисиверти утрово паднало на 600 до 800, што е поголемо од просекот. Во електраната имало околу 50 работници кои се обидувале да го ладат четирите реактори и да спречат топење. Currently 0/5 Stars. 1 2 3 4 5 No votes have been cast!
| | веќе видена | слични

Китаибараки се наоѓа на тихоокеанското крајбрежје на Јапонија, во централниот источен дел на островот Хоншу. Персоналот на јапонската нуклеарка „Фукушима 1“ претходно беше евакуиран поради зголемена радијација, изјави портпролот на Владата Јукио Едано, додавајќи оти тоа е времена мерка. Евакуацијата беше наложена поради зголемување на радијацијата, соопшти и претставник на агенцијата за нуклеарна безбедност. На Петтиот и Шестиот реактор сега се спроведуваат работи за преминување кон нивно активно ладење. Тие мерки се преземаат за да не се дозволи да се создаде ситуација, слична на онаа во Четвртиот реактор, рече Едано. Претходно, на Четвриот реактор на централата беше забележан оган, по еден час тој исчезна, но подоцна над централата беше виден бел чад. Раководството на компанијата - оператор на централата „Токио електрик пауер“ (ТЕПКО) соопшти дека се проверуваат причините за она што се случило.
| | веќе видена | слични

Ситуацијата во нуклеарката Фукушима 1 во Јапонија е надвор од контрола. Откако избија нови пожари во два реактора и дојде до драстично покачување на радијацијата, од централата мораа да бидат повлечени и техничарите. Додека ситуацијата во нуклеарната централа Фукушима Даичи очигледно излегува од контрола и радијацијата во регионот се зголемува, на североисточниот брег на Јапонија продолжуваат спасувачките акции. Војниците и хуманитарните работници и натаму бараат жртви под урнатините на крајбрежните населени места, целосно уништени од циунамито минатиот петок. Пет денови по природната катастрофа мали се надежите дека во подрачјето ќе бидат пронајдени преживеани. Бројот на жртвите и исчезнатите во меѓувреме се искачи на 11.000 информираше јапонската телевизија Ен Ејџ Кеј. Го нема ни најнеопходното Мијоко Нишимура од Кешенуа во моментот на катастрофата беше на пат и сега во целосно разрушеното родно место ги бара пријателите. „Се прашувам каде се? Можеби отишле во училиштето. Веќе бев во центарот за ...
| | веќе видена | слични

Јапонската влада им наредила на пожарникарите, кои го гасат огнот во нуклеарката “Фукушима 1“, да се повлечат поради зголеменото ниво на радијација. Со ова, како што рекол Јукио Едано, шеф на кабинетот на владата на Јапонија, привремено се запрени сите работи околу ладењето на реакторите во атомската централа. “Тоа беше единствена шанса да се зачуваат нивните животи“, рекол функционер од нуклеарната централа и додал дека во наредниот период ќе бидат превземани само минимални мерки поради опасности од радијација. Јапонија се обрати за помош до американските нуклеарни експерти.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 187 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 244 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 72 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов пожар во оштетената нуклеарка во Јапонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: