Осетени земјотреси во близина на Скопје

Серија земјотреси регистрирани се вчера рано изутрината со епицентар на 60 километри северозападно од Скопје, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресите потекнуваат од призренското епицентрално подрачје и биле со интензитет од 3 до 4 степени според Европската макросеизмичка скала. Серијата земјотреси биле регистрирани во интервал од 02 часот и 15 минути до 07 часот и 45 минути, а шест од нив биле почувствувани од страна на жителите во населените места во северозападниот дел на Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 17 минути по полноќ и 9 часот и 58 минути утрово регистрирани се два земјотреса со епицентри на оддалеченост од 20 километри северозападно од Скопје, кои потекнуваат од скопското епицентрално подрачје. Земјотресите беа почувствувани од жителите на селата Радуша и Рашче и околината со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала - 1998.
| | веќе видена | слични
2 копии

Два поблаги земјотреси регистрирани се ноќеска и изутрина во скопското епицентрално подрачје, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје. Земјотресите потекнуваат на 20 километри северозападно од Скопје и биле со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала. Земјотресите се случиле во 0 часот и 17 минути и 9 часот и 58 минути, а биле почувствувани од жителите на селата Радуша и Рашче и околината, се наведува во соопштението. Вчера изутрината беа регистрирани серија послаби земјотреси, кои потекнуваа од призренското епицентрално подрачје.
| | веќе видена | слични

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, регистрираа два земјотреса со епицентри на оддалеченост од 20 километри северозападно од Скопје, од скопското епицентрално подрачје. Овие земјотресите се случија во 00:17 и 09:58 часот, а беа почувствувани од жителите на селата Радуша и Рашче и околината со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала - 1998. (Крај)
| | веќе видена | слични

Два земјотреса со магнитуда од три степени спроед Европската макорсеизмичка скала го стресоа тлото во скопските села Радуша и Рашче, информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет. Жителите на двете села ги почувствувале овие земјотрес 17 минути по полноќ и во 9,58 часот. Според сеизмолозите, епицентрите на земјотресите се регистрирани на 20 километри северозападно од Скопје кои потекнуваат од скопското епицентрално подрачје. Пред два дена серија земјотреси беа почувствувани и во северозападниот дел на Македонија, а кои потекнуваат од призренското епицентрално подрачје.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе го објави долгоочекуваниот план за решенија за барањата од петмесечните протести на „жолтите елеци“. Макрон ...
сите 217 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 340 | | | веќе видена

169 милиони деца на глобално ниво не се вакцинирани против мали сипаници, тврди УНИЦЕФ. Ова се деца кои не примиле прва доза од вакцината помеѓу 2010 и 2017 ...
сите 172 | | | веќе видена

Пјонгјанг се закани со „соодветен одговор” три дена откако Јужна Кореја и САД започнаа двонеделна заедничка воздушна вежба.Јужнокорејскиот „подмукол чин во ...
сите 150 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осетени земјотреси во близина на Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: