Самарас: Грција се претвори во Џурасик парк

Лидерите на ПАСОК и Демократската левица кои се против одлуката за затворање на ЕРТ денеска час и половина разговараа, што понатаму. Судејќи според нивните изјави по средбата, имаа волја за дијалог и продолжување на соработката со Неа Димократија, меѓутоа побараа Самарас да свика лидерска средба и тројцата да седнат на маса и да разговараат за начинот на функционирање на владата, кој очигледно ќе треба да се промени. „Венизлеос и Кувелис се однесуваат, мислиш не се сретнавме тројцата во неделата.“ – според грчките медиуми ова бил коментарот во круговите блиски до Самрас на барањето за нова лидерска. Коментарите во Грција, по изјавите на Венизелос и Кувелис е дека сега тие ја префрлија топката на Самарас, за евентуалната одлука за предвремени избори. Дали ќе се отвори ЕРТ или не би можело да биде или компромис и смирување на страстите во владата или пак причина за нејзин пад – сметаат грчките медиуми. „Грција се претвори во Џурасик парк каде што преживуваат диносаурусите со застарени опсесии.„ - вака ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската радиодифузна унија поднесе барање до грчката Влада „да ја преиспита одлуката“ за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ и повторно да го обнови нејзиниот сигнал, изјави претставникот на унијата Жан-Пол Филипо на прес конференција во седиштето на ЕРТ во Атина. - Во писмото што денеска напладне го доставивме до грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас, бараме од Владата да ја преиспита својата одлука за затворање на ЕРТ, брутално донесена во вторникот вечерта, како и да биде обновен сигналот, изјави Филипо. Претставникот на Европската радиодифузна унија, Жан-Пол Филипо пристигна во Атина за поддршка на грчката државна радио и телевизија ЕРТ.
| | веќе видена | слични
4 копии

Европската радиодифузна унија побара затворената грчка државна радио и телевизија ЕРТ повторно да емитува програма. Новинарите од ЕРТ, сепак продолжуваат со емитување на програмата преку сателит, пренесува БТА. Европската радиодифузна унија, со седиште во Женева, вчера објави дека емисиите од отпуштените новинари од ЕРТ кои продолжуваат со работа успешно се емитуваат во останатиот дел на Европа. Христо Румлелиоти, лидер на новинарите и синдикален претставник, изјави дека сигналот се емитува преку сателит, истовремено изразувајќи благодарност до сите што даваат помош за тоа. Над 10.000 лица организираа мирни протести пред зградата на ЕРТ во знак на поддршка за отпуштените работници, кои веќе трет ден ја окупираат зградата. Грчката Влада го прекина емитувањето на сигналот на ЕРТ во вторникот на полноќ, отпуштајќи ги сите 2.656 вработени и заканувајќи се со тужби за сите што емитуваат нивна програма. Одлуката за затворање на медиумот предизвика остри критики во Грција и странство.
| | веќе видена | слични

„Во писмото коешто попладнево (во петокот) ќе му го предадеме на грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас, бараме од владата да ја преиспита својата одлука за затворањето на ЕРТ којашто неочекувано ја донесе во вторникот навечер и повторно да го воспостави нејзиниот сигнал", изјави Филипо кој допатува во грчката престолнина Атина токму со намера да и' даде поддршка на ЕРТ. Во Грција во четвртокот беше одржан 24-часовен генерален штрајк како одговор на одлуката на владата да ја затвори државната радиодифузна комапнија ЕРТ. Претходно во средата трипартитната влада на Антонис Самарас објави дека поднела нацрт закон за преструктуирање на државниот радиодифузен сектор кој ги опфаќа „радиото, интернетот и телевизијата", откако ден претходно неочекувано донесе одлука да го згасне нејзиниот сигнал. Одлуката беше образложена со нетранспарентност, превработеност, корупција, непотизам и напумпани трошоци во ЕРТ, како и со формирање на помал државен сервис кој ќе биде помалкуброен и со помал буџет. Со прекинот на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Над 12.000 лица демонстрираа во Грција, наведе полицијата, а настанот е во рамки на генералниот штрајк против затворањето на државната компанија за радио и телевизија - ЕРТ , што предизвика шок меѓу јавноста и изроди реакции во странство. Во Атина приближно 10.000 лица се отповика на повикот на синдикатите од приватниот и државниот сектор: ГСЕЕ и АДЕДИ, да се соберат пред седиштето на ЕРТ во северното предградие на Атина, Агиа Параскеви, за да ја осудат владината политика на штедење, што го засега државниот сектор. Во Солун 2.000 лица демонстрираа пред седиштето на телевизијата ЕТ3, која е еден од петте телевизиски канали што и припаѓаат на државната компанија за радио и телевизија ЕРТ, наведе локален полициски извор. Според податоци на организаторите, бројот на демонстрантите бил двојно поголем, а во целата земја достигнал 20.000 лица. Во контролната сала на ЕРТ во Атина, што е окупирана од новинарите кои се обидуваат да емитуваат емисии преку сајтот на компанијата, главниот уредник Ели Зерва се радуваше ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европската радиодифузна унија, Жан Пол Филипо побара враќање на сигналот на ЕРТ во Грција и нагласи дека во секоја демократска земја мора да постои национална телевизија. Тој синоќа пристигна во Атина и им даде поддршка на вработените во ЕРТ. Од Европската радиодифузна унија бараат владата да ја поништи одлуката за затварање на телевизијата, да се врати сигналот, а предложија и своја помош за изградба на идната државна телевизија во Грција. Филипо нагласи дека се борат за заштита на вработените. Од Унијата уште вчера објавија дека емисиите од отпуштените новинари од ЕРТ кои продолжуваат со работа успешно се емитуваат во останатиот дел на Европа. Претходно 10 илјади лица организираа мирни протести пред зградата на ЕРТ во знак на поддршка за отпуштените работници, кои веќе трет ден ја окупираат зградата. Грчката Влада го прекина емитувањето на сигналот на ЕРТ во вторникот на полноќ, отпушти 2.656 вработени и ова го оправда како мерка за буџетски штедења.
| | веќе видена | слични

Да се врати веднаш сигналот на ЕРТ, во секоја демократска земја мора да постои национална телевизија – ова е пораката од претседателот на европската радиодифузна унија. Жан Пол Филипо доцна синоќа пристигна во Атина и заедно со генералната секретарка на ЕБУ, за да им дадат поддршка на вработените во ЕРТ, да се сретнат со претставници од владата и да ги достават нивните барања. Ќе ги прими министерот за финансии Стурнарас, кој ќе добие писмо потпишано од 51 генерален директор на телевизиите членки на ЕБУ -Во ова писмо кажуваме 3 работи. Прво бараме владата да ја поништи одлуката. Второ и официјално бараме од владата повторно да го воспостави сигналот на телевизијата, радиото и сајтот. И трето ние и предлагаме на владата, да и асистираме на владата, за радио или телевизиското емитување кое ќе се емитува во Грција, за изградба на идната државна телевизија во Грција, изјави Жан Пол Филипо – претседател на ЕБУ (Европска радиодифузна унија) Ние не сме дел од политичка дебата. Ние сме тука да ги заштитиме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Над 12.000 лица вчера протестирале во Грција, во рамките на генералниот штрајк против затворањето на државната компанија за радио и телевизија - ЕРТ, што ја шокира грчката јавност Во Атина, приближно 10.000 лица се отповикаа на повикот на синдикатите од приватниот и од државниот сектор: ГСЕЕ и АДЕДИ, да се соберат пред седиштето на ЕРТ во северното предградие на Атина, Агиа Параскеви, за да ја осудат владината политика на штедење, што го засега државниот сектор. Истовремено, во Солун, 2.000 лица демонстрираа пред седиштето на телевизијата ЕТ3, која е еден од петте телевизиски канали што ѝ припаѓаат на ЕРТ. Во контролната сала на ЕРТ во Атина, што е окупирана од новинарите кои се обидуваат да емитуваат емисии преку веб-страницата на компанијата, главниот уредник, Ели Зерва, ја поздрави поддршката на илјадниците луѓе што дошле да инсистираат на повторното отворање на државното радио и телевизија. - Ние сме на прва страница во меѓународните медиуми - изјави Зерва.
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчката државна радио-телевизија ЕРТ емитуваше програма и покрај одлуката за нејзино гасење од страна на владата во Атина. Европската радиодифузна унија соопшти дека во знак на солидарност со грчките колеги, преку својот сателит успешно го пренела пиратскиот сигнал во Европа, Азија и Океанија. Грчкиот премиер Андонис Самарас го правдаше гаснењето на ЕРТ со потребата од борба со расипничкиот менталитет, бидејќи оваа телевзија била симбол на трошење и недостаток на транспарентност. Неговите коалициони партнери ПАСОК и Демократската левица побараа итни разговори за иднината на државниот сервис.
| | веќе видена | слични
2 копии

Илјадници луѓе протестираа вчера во Грција против затворањето на јавната телевизија ЕРТ што предизвикува загриженост за расцеп во коалициската влада. Демонстрантите се собраа пред канцелариите на ЕРТ во Атина и Солун, за да го повикаат премиерот Андонис Самарас да ја поништи одлуката да ја затвори телевизијата во рамките на мерките за штедење. „ЕРТ е и ќе остане отворена“, пишува на една од паролите закачени на телевизиската зграда на седиштето во Атина. Според податоците на полицијата околу 15.000 луѓе учествуваа во протестите во земјата. Во Атина, во акцијата се вклучиле 10.000 луѓе.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 183 | | | веќе видена

Британската конзервативна партија ќе избира нов лидер меѓу Борис Џонсон и Џереми Хант, кој ќе биде и нов премиер на државата.По серијата гласања, Џонсон и Хант ...
сите 105 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Самарас: Грција се претвори во Џурасик парк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: