СДСМ менува делегати блиски до Стевче Јакимовски


Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, во изјава за Вечер вели дека тоа ќе бидат единствените двајца делегати кои ќе бидат сменети пред одржувањето на внатрепартиските избори за претседател На две недели пред Конгресот на најголемата опозициска партија во СДСМ се менуваат делегати. На седница на општинскиот одбор на СДСМ во општина Карпош во вторникот вечерта биле сменети двајца делегати. Станува збор за луѓе кои му биле блиски на актуелниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски. Со седницата на општинскиот одбор раководел генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров. Во списокот на делегати преовладуваат имињата на луѓе блиски до актуелниот лидер Бранко Црвенковски. - Двајца делегати на СДСМ во општина Карпош беа разрешени и на нивно место именувани нови, бидејќи на локалните избори беа на листите на Стевчо Јакимовски. Тие веќе не се дел од СДСМ, туку од Српската напредна партија на Драгиша Милетиќ и нема логика тие и понатаму да бидат делегати и да носат одлуки за иднината на ...
| | веќе видена | слични

Четирите кандидатури за лидер на СДСМ се доказ за поделбите во партијата,коментира доскорешниот истакнат партиски член и актуелен градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски. Четирите кандидатури за лидер на СДСМ се доказ за поделбите во партијата,коментира доскорешниот истакнат партиски член и актуелен градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски. Тој е убеден дека нападите врз него и Зоран Заев, се диригирани од еден центар и зад нив стои Бранко Црвенковски. Според поранешниот претседател на скопската градска организација на СДСМ, на “Бихаќка” постојано се бараат внатрешни непријатели. "Нападите врз Зоран Заев и врз мене се со истата реторика. Тие се диригирани од ист центар, а тоа е Црвенковски и луѓето околу него" вели Јакимовски, поранешен претседател на скопска градска организација на СДСМ Според Јакимовски целата ситуација околу повлекувањето на Црвенковски од лидерската позиција и собирањето потписи за тој да остане на чело на партијата, е креирана токму од него. ...
| | веќе видена | слични

Молк во СДСМ по синоќешната одлука на партијата да се направи обид да се редуцира бројот на кандидати за лидер што ќе се појават на Конгресот закажан за 2 јуни. Тројцата – Заев, Ивановски и Јовановски, за кои се утврдило дека имаат исти концепти до понеделник ќе треба да се изјаснат дали има шанси да се откажат од сопствената каднидатура, под кои услови и во чија корист. Почетните позици не ги открива ниту еден од нив. Велат дека сите дале збор јавно не коментираат ништо, но сметаат дека простор за договор има, па дури и со четвртиот кандидат, Кире Наумов, за кој раководството на СДСМ оцени дека има различен концепт за иднината на партијата во однос на останатите тројца. Според извори во СДСМ во моментот постојат неколку сценарија околу исходот на преговорите меѓу кандидатите. Најоптимистичкото, е сите да застанат зад еден кандидат – најверојатно Заев, но ова го оценуваа и како најмалку веројатно. Второто, пореално, е од тројцата кандидати од раководтвото да се откаже еден од двоецот ...
| | веќе видена | слични

Заев ќе биде претседател, Игор Ивановски генерален секретар, Зоран Јовановски премиер во сенка. Ова ќе биде епилогот од Конгресот на СДСМ на 2 јуни. Добрупатени партиски извори за Сител коментираат дека уште пред да се одржи Конгресот во СДСМ веќе паднал договор за распределба на функциите. С поред истите извори, Заев имал најголема поддршка во базата, па оттука, паднала одлука тојда биде претседател на СДСМ. За позицијата Генерален секретар на Игор Ивановски, пресудни биле неговите организиациски квалитети, како и интервјуто за еден дневен весник во кое рече дека не сака да биде претседател, туку менаџер на СДСМ. З а Зоран Јовановски, останала позицијата премиер во сенка, а тој како кандидат кој имал најмала поддршка веднаш ја прифатил. На овој начин, СДСМ им овозможи на сите аспиранти за Претседател да останат во партискиот врв, а до Конгресот во партијата да нема поделби и меѓусебни препукувања. Затоа и вчера, партискиот врв лиферуваше соопштение во кое најави здружување на кандидатурите на овие тројца ...
| | веќе видена | слични

До понеделник ќе се знае дефинитивната бројка на кандидати за нов партиски шеф на СДСМ што ќе ја бараат довербата од делегатите. Дотогаш Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски во неколку меѓусебни разговори ќе се обидат да ги приближат ставовите, до степен сите тројца или барем двајца од нив да имаат заеднички настап До понеделник ќе се знае дефинитивната бројка на кандидати за нов партиски шеф на СДСМ што ќе ја бараат довербата од делегатите. Дотогаш Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски во неколку меѓусебни разговори ќе се обидат да ги приближат ставовите, до степен сите тројца или барем двајца од нив да имаат заеднички настап. Што значи битката со Наумов на конгресот би ја водел уште еден, најмногу двајца противкандидати. Завет за молчење имаат дадено сите тројца кандидати од раководството на СДСМ по синоќешната седница на Извршниот одбор - на кој им беше сугерирано - заради внатрепартиско единство да се обидат да се спојат целосно во трката за наследник на Црвенковски. Сите ...
| | веќе видена | слични

Кандидатите за претседатели на СДСМ ќе седнат на заедничка маса, но откако ќе се дефинира колку од нив ќе останат во трка по претседателската фотелја. Прво треба да се сретнат Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски Шема, па откако тие ќе се договорат дали сите тројца ќе продолжат понатаму, ќе се сретнат и со Кире Наумов. - Се слушнав со Зоран Заев. Смета дека е одлична идеја да седнеме на заедничка маса, за како што кажав духот на мојата заложба за фер, демократска и сопартијска кампања. Но сепак, посочи дека до вечерва или евентуачно утре треба да се види со Игор Ивановски и Зоран Јовановски, со кои ќе видат дали има простор за намалување на бројот на кандидатурите. По ова ќе се знае дали на маса ќе седнеме двајца, тројца или четворица. Очекувам откако тие ќе се договорат, да ме побараат и да оствариме една заедничка неформална средба – вели Наумов. Тој не успеал да стапи во контакт со Зоран Јовановски, а Игор Ивановски му потврдил дека ќе се сретнат откако ќе се дефинира колку од нив остануваат во ...
| | веќе видена | слични

- Во духот на мојата заложба за фер и демократска и сопартијска кампања ќе ги поканам останатите кандидати на заедничка неформална средба во текот на денот, стои во писмената изјава на Наумов. Наумов вели дека на денешната средба со генералниот секретар Андреј Петров, бил информиран оти кандидатурата му е прифатена и оти биле направени измени во роковникот. - Целта на ова одложување било да се остави време на останатите тројца кандидати евентуално да се договорат за намалување на бројот на кандидатури. Претставувањето на програмите пред општинските организации ќе започне од понеделник. Струмичкиот градоначалник Зоран Заев за Канал5 изјави дека ја прифатил поканата на Наумов. За Канал 5 вели дека е добро за партиското единство сите четворица кандидати да седнат заедно на маса и да усогласат заедничка позиција. Според Заев целта на ваквиот договор би бил колку што е можно повеќе намалување на бројот на кандидатите. Тој очекува СДСМ по конгресот да излезе надежна перспективна и силна политичка партија Сепак ...
| | веќе видена | слични

Кире Наумов, кандидатот за лидер на СДСМ, денеска имал средбата со генералниот секретар на партијата, Андреј Петров, кој го известил дека кандидатурата за лидер на партијата е прифатена од страна на Извршиот одбор. - Генералниот секретар Петров ме извести дека е направена мала промена на роковникот и официјалното претставување на кандидатите по општинските организации ќе почне од понеделник, 20 мај. Целта на ова одложување било да се остави време на останатите тројца кандидати евентуално да се договорат за намалување на бројот на кандидатури. Во духот на мојата заложба за фер, демократска и сопартијска кампања, ќе ги поканам останатите кандидати на заедничка неформална средба во текот на денот – изјави Кире Наумов кандидат за претседател на СДСМ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кире Наумов еден од кандидатите за претседател на СДСМ вели дека на средба со генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров бил известен дека Извршниот одбор донел одлука со која ја прифатил неговата кандидатура. - Воедно господинот Петров ме извести дека е направена мала промена на роковникот и официјалното претставување на кандидатите по општинските организации ќе започне од понеделник, 20.05.2013 година. Целта на ова одложување било да се остави време на останатите тројца кандидати евентуално да се договорат за намалување на бројот на кандидатури. Во духот на мојата заложба за фер, демократска и сопартијска кампања ќе ги поканам останатите кандидати на заедничка неформална средба во текот на денот, рече Наумов.
| | веќе видена | слични

По најавата дека Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски практично ќе ги спојат кандидатурите за претседател на СДСМ, дел од порталите сѐ погласно шпекулираат дека Заев ќе биде новиот претседател на најмоќната опозициска партија. Плусинфо неофицијално дознава дека се разговара за нов модел на раководење со СДСМ, кој ќе донесе и повеќе квалитет, но и единство, а досегашниот лидер Бранко Црвенковски ќе го поддржи. После ваквата разврска на претконгресната криза, откако стана извесно дека кандидатите ќе постигнат меѓусебно единство пред конгресот на 2 јуни, кулоарите кои се занимаваат со состојбите во оваа партија како најзначајна општествена тема, сега се фокусираат на нови манипулации – повторно да предизвикаат раскол меѓу тројцата најсериозни кандидати, им се делат функции и се прави обид да се вознемири Кире Наумов, со шпекулации дека ќе биде исфрлен од трката. Неофицијално, од извори во СДСМ, Плусинфо дознава дека нема да се случи ниту една од тие работи. Заев, Јовановски и Ивановски ќе си останат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 165 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 276 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 237 | | | веќе видена

На социјалните мрежи потсетување на изјава на пратеникот Павле Богоевски кој е под притисок да си даде оставка откако во скандалот “кокаин за пратеник” беше ...
сите 219 | | | веќе видена

Тамара Тодевска уште еднаш ја воодушеви публиката со својата прекрасна изведба на песната „Proud“ на евровизиската финална вечер во Тел Авив, Израел.Само ...
сите 168 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ менува делегати блиски до Стевче Јакимовски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: