Денеска и до крајот на неделата – сончево, до 37 степени

Пеколно сонце, доумерен ветер од југозападен и југоисточен правец, температури до 37 степени Целзиусови и УВ индекс на зрачење 7 – вакво ќе биде времето денеска, како и во текот на наредните денови. Утринава температурите се движеа од 10 до 17 степени Целзиусови, но се очекуваат максимални дневни температури од 26 до 37 степени Целзиусов. Утре ќе биде „посвежо“ за 3 степени.
| | веќе видена | слични
10 копии

Времето денеска ќе биде сончево со слаб, а повремено умерен ветер од северозападен правец, кој ќе услови благо опаѓање на температурата. Температурата ќе се движи од 22 до 33 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб, а повремено умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе достигне до 31 степен.
| | веќе видена | слични

По неколкуте дена пеколни температури и до 38 степени, денеска кончено малку посвежо време. Управата за хидрометеоролошки работи за денеска најавува сончево и топло време со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, повеќе ќе биде изразен долж Повардарието. Во Скопје ќе преовладува слично време со температури до 30 степени. Најтопло ќе биде во Гевгелија со 33 степени, во Охрид и Струга 26, како и во Штип и Куманово.
| | веќе видена | слични

Поради постојана можност за појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите, се препорачува поголема внимателност на патните правци Дебар - Струга, Маврово - Дебар, Катланово - Велес и Демир Капија – Удово, информира Авто мото сојузот на Македонија. Повнимателно управување со возилата е потребно и на магистралниот пат М -1 делница Катланово – Велес, каде се одвиваат работи на реконструкција на патот за што има поставено соодветна сообраќајна сигнализација. Инаку, сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива нормално и без забрани, по суви и чисти коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата.
| | веќе видена | слични

Според метеоролозите, денеска се најавува сончево и топло време со мала локална облачност. Ќе дува слаб доумерен ветер од северен правец, кој ќе биде поизразен долж Повардарието. Во Скопје и во околината денеска ќе преовладува слично време со максимална температура до 30 Целзиусови степени. Временската прогноза за четиринаесеттиот ден од јуни носи малку посвежо време за разлика од пеколните температури кои ги имавме деновиве. Според метеоролозите, денеска се најавува сончево и топло време со мала локална облачност. Ќе дува слаб доумерен ветер од северен правец, кој ќе биде поизразен долж Повардарието. Во Скопје и во околината денеска ќе преовладува слично време со максимална температура до 30 Целзиусови степени. Најтопло денеска ќе биде во Гевгелија со 33 степени, а најсвежо ќе биде во Маврово каде се очекуваат 21 Целзиусов степен. Во Охрид се очекуваат 26 степени, во Прилеп 27, а во Штип 26 Целзиусови степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива нормално и без забрани, по суви и чисти коловози. Поради постојана можност за појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите, се препорачува поголема внимателност на патните правци Дебар - Струга, Маврово - Дебар, Катланово - Велес и Демир Капија – Удово, информира Авто мото сојузот на Македонија. Повнимателно управување со возилата е потребно и на магистралниот пат М -1 делница Катланово – Велес, каде се одвиваат работи на реконструкција на патот за што има поставено соодветна сообраќајна сигнализација. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата.
| | веќе видена | слични

Денеска не очекува малку посвежо време, по неколку дена пеколни температури. Управата за хидрометеоролошки работи за денеска најавува сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, повеќе ќе биде изразен долж Повардарието. Во Скопје ќе преовладува слично време со температури до 30 степени. Најтопло ќе биде во Гевгелија со 33 степени.
| | веќе видена | слични

Скопје, 14 јуни - По тропските горештини и вчерашните блицу 40 степени Целзиуови, денеска следи мало разладување. Времето ќе биде сончево со слаб, а повремено умерен ветер од северозападен правец, кој ќе услови благо опаѓање на температурата, која ќе се движи од 22 до 33 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб, а повремено умерен ветер од северозападен правец. Температурата во главниот град ќе достигне до 31 степен, што, за разлика од денешните 40 степени, е вистинско разладување..
| | веќе видена | слични
3 копии

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, поизразен долж Повардарието. Максималната температура ќе се искачи до 33. степен, во Скопје до 30. степен. (Крај)
| | веќе видена | слични
4 копии

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива без забрани, по суви и чисти коловози. Од АМСМ на сите возачи им препорачуваат исклучително внимателно управување со возилата, прилагодена брзина на движење и одржување на потребното растојание помеѓу возилата. Посебна внимателност на патните правци Дебар - Струга, Маврово - Дебар, Катланово - Велес и Демир Капија - Удово, каде има можност за појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите. На магистралниот пат М-1 делница Катланово - Велес во наредниот период ќе се одвиваат работи на пат. Интензитетот на сообраќај е умерен надвор од градските средини. На граничните премини нема подолги чекања. Оние возачи кои планираат да тргнат на подолг пат, тоа да го сторат по можност во раните утрински или доцните попладневни часови, за да ги избегнат високите температури во текот на денот. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 187 | | | веќе видена

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 141 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 96 | | | веќе видена

Борис Џонсон го зацврсти своето водството во трката за нов лидер на конзервативната партија и премиер на Обединетото Кралство. Во вториот круг од гласањето ...
сите 99 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска и до крајот на неделата – сончево, до 37 степени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: