Факултети

Од „Фејсбук“ признаа дека „Кембриџ Аналитика“, компанијата поврзана со тимот за предизборната кампања на американскиот претседател Доналд Трамп, на непримерен ...
сите 74 | | | веќе видена

Институтот за дефектологија при Филозофскиот факултет во Скопје како единствена акредитирана високообразовна институција во нашата држава која едуцира кадар за ...
сите 14 | | | веќе видена

Осакативме и осакатуваме генерации кои научија дека чесноста не е никаква основа за напредок и заработка. Треба да се ресетира целиот општествен систем со ...
сите 6 | | | веќе видена

Меѓу 2.000 учесници, средношколците Атанас Атанасов и Сара Цицмиловиќ добија вредна награда за четиријазичната збирка „Градина на мојата душа“ Младите поети ...
сите 8 | | | веќе видена

( Фото: Thinkstock ) Истражувачите од „Гугл“ и истражувачката организација „Верли лајф сајенс“ развиле нов систем кој е способен да предвидува веројатност од ...
сите 8 | | | веќе видена

( Фото: Getty images ) Австралискиот инженер Питер Макмехон тврди дека пронашол делови од авионот МХ370 на авиокомпанијата „ Малезија ерлајнс “ што исчезна во ...
сите 34 | | | веќе видена

next