Православните христијани го слават Велигден

„Бидејќи е Ден на Воскресение, да се просветлиме со торжеството, и еден со друг да се прегрнеме! И на оние што не мразат да им речеме: Браќа, да простиме се со Воскресението... Зашто, простувањето не само што не го исклучува, туку му дава единствена и најголема вредност на достоинството на секој народ“, рече во архипастирската порака, поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан. Во Велигденското послание, Архиепископот Охридски и Македонски, им порача на верниците: „Испраќајќи ви го нашиот архипастирски благослов, Ви ја пренесуваме Христовата порака за мир и љубов. Му се молиме на Воскреснатиот Христос да не дарува богато со Својата благодат и да не поткрепува во нашиот живот, та со чисто срце, еднодушно и цврсто стоејќи во нашата православна вера, да ја објавиме на сите најрадосната вест, дека - ХРИСТОС ВОСKРЕСЕ!“. Понатаму, поглаварот г.г. Стефан во пораката вели: „Братски и во љубов им порачуваме на сите кои на кој било начин и во кој било поглед ни негираат, ...
| | веќе видена | слични

Велигден во македонските црковни храмови Македонските црковни храмови беа преполни со верници што го прославуваа најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово во саботата на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, по што се одржаа воскресенски литургии. Прославата на Велигден, спој на верата и традицијата, започна на Величетврток пред изгрејсонце, кога домаќинките ги вапсаа првите црвени велигденски јајца, кои симболизираат победа. Црвената боја ја претставува божјата сила и моќ, а наедно ја симболизира и Христовата крв, која Исус ја пролеал на крстот за спасение на сите луѓе на земјава. Верниците се поздравуваа традиционално со зборовите: Христос воскресе - Навистина воскресе, поделувајќи си желби за здравје, љубов, мир, разбирање... Меѓу тетовци оваа година првпат беше и премиерот Никола Груевски со сопругата, кои присуствуваа на полноќна ...
| | веќе видена | слични

(обновено во 14.42ч.) Христос воскресна- навистина воскресна, со овој поздрав православните христијани денеска си го честитаат празникот над празниците Велигден, воспевајќи ја победата на животот над смртта, доброто над злото, божествената природа на синот Божји и жртвата што ја дал за наше спасение. По објавата, според традицијата, верниците се кршат со црвени јајца што се симбол на христовиот гроб од кој со воскресението се родил вечен живот, како што од јајцето се испилува нов живот. На синоќешната утринска велигденска литургија адетот го направи и претседателот на државата Ѓорге Иванов со сопругата. Претпладнево во соборниот храм Свети Климент Охридски се одржа велигденска литургија, по која претседателот Иванов и премиерот Груевски го посетија поглаварот на МПЦ- Охридска архиепископија г.г. Стефан кој ги почести со црвени јајца. Велигденските пораки до граѓаните, Иванов и Груевски ги упатија со апел за сплотеност, мир и цврстина во верата и секојдневното битисување. Со пораки за мир и радост ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Православните верници го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово во саботата на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, по што, вчера и денеска, се одржуваат воскресенски литургиии. Велигден е спој на верата и традицијата негувана од памтивек. Почнува на Велики четврток пред изгрејсонце, кога домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца. Оваа црковна традиција потекнува од првиот век по Христа, се практикувала уште во времето на светите апостоли - христови ученици и нивните наследници. За тоа ни сведочи Светото предание. Велигденското јајце е старо колку и Христијанството и црквата го прифатила во својата традиција и практика како симбол на Христовото Воскресение. Првите христијани и современици на апостолите почнале да бојадисуваат јајца и да ги подаруваат на Велигден, поздравувајќи се со радосниот поздрав Христос ...
| | веќе видена | слични

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан денеска ќе богослужи литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, по повод Велигден - Христовото Воскресение - ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Велигден, кој е спој на верата и традицијата, почнува на Велики четврток пред изгрејсонце, кога домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца. Велигденското јајце е старо колку и Христијанството и црквата го прифатила во својата традиција и практика како симбол на Христовото Воскресение. Првите христијани и современици на апостолите почнале да бојадисуваат јајца и да ги подаруваат на Велигден, поздравувајќи се со радосниот поздрав „Христос Воскресе“, на што отпоздравувале „Вистина Воскресе“. Инаку, црвената боја има симболика на победа, односно дека Христос со своето воскресение ја победил смртта. Црвената боја ја претставува божјата сила и моќ, а водено ја симболизира и христовата крв, која Исус ја пролеал на крстот за спасение на сите луѓе на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Православните христијани го слават Велигден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: