Критичар на Путин пронајден мртов во Лондон


3 копии

Русинот, Николај Глушков, кој имал азил во Велика Британија бил пронајден мртов во својот дом во Лондон, пренесуваат тамошните медиуми. Неговото безживотно тело било пронајдено минатата ноќ од страна на семејството и пријателите, јавува „Гардијан“. Причината за смртта на 68-годишниот човек засега не е позната. Еден од неговите пријатели, новинарот Дамиан Кудријавчев, ја објави веста на својот фејсбук профил.Лондонската полиција објави дека истрагата за неговата смрт ја води антитерористичката единица како мерка на претпазливост, поради врските кои ги имал убиениот. Полицијата вели дека досега нема докази кои укажуваат на поврзаност со обидот за убиство на поранешниот руско-британски двоен агент, Сергеј Скрипал, во Салисбјури. Сепак, ваквиот контекст предизвикува многу сомнежи.Инаку, Глушков бил соработник на рускиот тајкун, Борис Березовски, кој беше пронајден мртов во 2013, а важеше за ривал на рускиот претседател, Владимир Путин. И покрај сомнежите во врска со неговата смрт, полицијата на крајот сепак ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот министер за надворешни работио Зигмар Габриел изјави денеска дека Берлин е „многу загрижен поради труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Салсбери и дека изразува солидарност со Британија.Тој соопшти дека телефонски разговарал со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон и додал дека „Берлин го осудува нападот со забрането хемиско оружје со најстроги термини“.– Доколку се потврди дека Русија стои зад нападот, тоа ќе биде навистина сериозна работа - напиша тој во соопштение.
| | веќе видена | слични
3 копии

Британското регулаторно тело за медиуми Офком соопшти дека руската телевизија РТ може да ја изгуби лиценцата за емитување програма во Велика Британија, поради нападот со нервен агенс врз поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. Таа телевизија, зад која стои Кремљ е константо на мета на критика на Офком, поради кршење на стандардите за непристрасност, а некои британски пратеници повикаа на нејзино затворање. Двојниот агент Скрипал и неговата ќерка Јулија минатата недела беа пронајдени онесвестени на клупа во англискиот град Солзбери, а и натаму се во критична состојба. Офком соопшти дека писмено ја предупредиле компанијата АНО ТВ Новости, која ја поседува лиценцата на РТ во Велика Британија, дека ако се покаже оти Русија стои зад нападот на Скрипал, ќе го смета тоа за релевантно за проценка на програмата на телевизијата РТ. Велика Британија и даде рок на Русија до вечерва на полноќ да објасни, како нервниот агенс, развиен во поранешен Советски Сојуз, стигнал во Солзбери, и и се закани со контра мерки ако ...
| | веќе видена | слични

Рускиот емигрант и близок пријател на покојниот олигарх, Борис Березовски, бил пронајден мртов во својот стан во понеделникот во Лондон. Телото на Николај Глушков(68) го пронашле неговото семејство и пријателите. Веста за смртта на Глушков на својата Фејсбук страница ја објавил новинарот Дамиан Кудрјацев. Починатиот во деведесеттите години на минатиот век работел за руската државна компанија „Аерофлот“, како и во автомобилската компанија „ЛогоВаз“, сопственост на Березовски. Глушков во 1999 година заврши во затвор по конфликтот на Березовски со Владимир Путин. Олигархот ја напушти Русија и се преселил во Лондон, а Глушков остана пет години во затвор за перење на пари и за измама извршени од компанијата на Березовски. Тој во наредните години се сели во Лондон каде добива и политички азил. Глушков постојано тврдел дека има докази оти Березовски не извршил самоубиство, туку бил убиен. Глушков лани во Москва во одсуство бил осуден на осум години затвор за кражба на 13 милиони долари од „ЛогоВАз“. „Гардијан“ од ...
| | веќе видена | слични

Глушков важеше за близок пријател на покојниот олигарх Борис Березовски , за кој се верува дека под сомнителни околности се обесил во својот дом во Лондон , откако го исгуби  судскиот спор со Роман Абрамович . Причината за смртта на Глушков се уште не е позната. 68 – годишниот Глушков на свој пријател му соопштил дека има интересни информации за Березовски . Глушков во деведесетите години работел во руската авиокомпанија Аерофлот и во автомобилската компанија Лого ВАЗ во сопственост на Березовски . Во 1999 Березовски се судрил со Владимир Путин и побегнал во Британија .  Тогаш Глушков во Русија бил обвинет за перење пари и бил пет години во затвор . Во 2004 бега во Британија , каде добива политички азил . Во 2011 тој во судот во Лондон сведочел во корист на Березовски , кој го тужел Роман Абрамович . Во 2013 Березовски е најден мртов во домот на својата сопруга во Беркшир .  Глушков ја истражувал смртта на Березовски и изјавил дека многу Руси починале во Британија под неразјаснети околности . Минатата година ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека „звучи“ како Русија да е одговорна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Британија додавајќи дека за тоа ќе разговара со британската премиерка Тереза Меј.– Звучи како да веруваат оти Русија е одговорна и секако тие наводи ќе ги сфатам како факт. САД ќе ја осудат Русија доколку тоа се поклопи со британските наоди - изјави Трамп пред да отпатува во Калифорнија.Според досегашни сознанија на Британија, Скрипал и неговата ќерка биле отруени на 4 март со воен нервен агенс произведен во Русија.
| | веќе видена | слични

Москва упати силен протест до Британската амбасадорка во Русија , Лора Бристоу , со наводи дека се неосновани тврдењата за руска вмешаност во труењето на екс двојниот шпион , Сергеј Скрипал . Според министерството за надворешни работи на Русија , со амбасадорката Бристоу разговарал првуиот заменик министер за надворешни работи , Владимир Титов . Тој наводите на Британската премиерка Тереза Меј за вмешаност на Русија во труењето на Скрипал ги нарекол ,,отворена провокација“ .
| | веќе видена | слични
2 копии

Заканите од Велика Британија за санкции кон Русија поради труење на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, нема да останат без одговор, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. Заканите од Велика Британија за санкции кон Русија поради труење на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, нема да останат без одговор, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. – Какви било закани за санкции кон Русија нема да останат без одговор. Британската страна треба да го разбере тоа, нагласува Министерството. Според нив, тврдењата дека Русија е вмешана, се лажни и „тоа е провокација“. - Русија нема да одговори на ултиматумот на Британија, се додека не добие анализи од хемиската супстанца користена при труењето на Скрипал и додека Лондон не почне да дејствува во согласност со обврските од Конвенцијата за забрана на хемиско оружје со која е предвидено заедничка истрага на такви случаи, се наведува во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.
| | веќе видена | слични

Европската унија ќе биде со Велика Британија откако Лондон соопшти дека најверојатно Москва стои зад труењето со нервен агенс на поранешниот руски шпиун Сергеј Скрипал во Англија, изјави денеска потпретседателот на Европската комисија Валдис Домбровскис. - Многу сме загрижени за ситуацијата како и од неодамнешните резултати од истрагата на Велика Британија, рече Домбровскис. На пашањето дали ЕУ ќе поддржи евентуални акции против Русија, потпретседателот на ЕК одговори дека „Британија може да смета на солидарност од страна на ЕУ по тоа прашање“. И американскиот Стејт департмент претходно издаде соопштение, во кое истакна дека САД во целост веруваат во истрагата и проценката на Обединетото Кралство дека најверојатно Русија е одговорна за нападот со нервен гас на поранешниот шпион Сергеј Скрипал. Во соопштението стои дека САД контактирале со сојузниците во Обединетото Кралство, вклучувајќи и телефонски разговор меѓу државниот секретар Тилерсон и министерот за надворешни работи на Велика Британија, Борис Џонсон. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во изјавата на британската премиерка Тереза Меј за наводната улога на Москва во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка недостасуваат сериозни докази, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Лу Канг. - Се наеваме дека дотичната страна ќе се потпре на реални факти врз основа на кои ќе се дискутира за ова прашање и како тоа ќе се решава, рече Лу. Според него, Кина внимателно го следи случајот Скрипал. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон претходно денеска изјави дека е охрабрен со „волјата на пријателите“ да покажат поддршка и солидарност по труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал. Британската премиерка Тереза Меј вчера во британскиот Парламент изјави дека е „многу веројатно“ дека Русија е одговорна за труењето со нервен агенс на Скрипал и неговата ќерка. Меј нагласи дека Британија во врска со тој случај е подготвена да преземе далеку посеризони мерки кон Русија отколку порано. - Голема е веројатноста дека Русија е вмешана во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 191 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 171 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена

Апсењето на лидер на опозициска партија на еден месец пред гласањето на претседателските избори не е ништо друго освен чин на брутален политички притисок и ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Критичар на Путин пронајден мртов во Лондон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: