Заврши собирот на ГДОМ пред седиштето на СДСМ


2 копии

Заврши собирот пред седиштето на СДСМ во Скопје што го одржаа активисти на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). На мирниот протест тие искажаа поддршка за институциите и за денешното распишување на предвремените парламентарни избори на 5 јуни. Воедно ја повикаа СДСМ да излезе на избори. Приврзаниците на ГДОМ се собраа околу 18 часот и 30 минути зад ТЦ „Рамстор“ и со пеење патриотски песни се упатија кон седиштето на опозициската СДСМ, каде протестираа и во изминатите три дена. Порачаа дека дошле на протест против, како што рекоа, обидите на претседателот на СДСМ Зоран Заев да ја растури државата. ГДОМ е и против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на претседателот на СДСМ Зоран Заев и на Зоран Верушевски, првобвинет во случајот „Пуч“.
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Ја добивме поддршката од прилепчани за одбрана на Македонија и за излегување на 5 јуни на избори кои се неопходни за Македонија, нагласија вечерва претставници на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) на собирот во Паркот на револуцијата во Прилеп. Универзитетскиот професор и член на ГДОМ Оливер Андонов рече дека е важно да продолжи правната постапка против претседателот на СДСМ Зоран Заев за случајот „Пуч“. - Агонијата во Македонија ќе заврши со излегување на избори на 5 јуни за да се слушне гласот на граѓаните и да дадат свој став и мислење за тоа која политика ќе поддржат - дали политиката на насилство и уривање која ја застапува и ја гледаме деновиве од СДСМ или политиката која досега се водеше во Македонија, на развој, на градење и вложување во државата, изјави Андонов. Според академскиот сликар Марјан Камиловски ГДОМ сака да ја подигне свеста кај граѓаните за, како што рече, „валканата игра на СДСМ на поделба и раздор меѓу Македонците“. - Валканата игра на СДСМ е да се предизвикаат судири ...
| | веќе видена | слични

Кулминацијата би можела да се случи в четврток. За тогаш се најавуваат два големи протести - едниот на граѓанските организации, а едниот на ГДОМ Протестите иницирани од граѓанското движење „Протестирам“ земаат замав и се прошируваат низ повеќе делови од Македонија. Паралелно со нив, масовни протести најавуваат и од Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Кулминацијата, според најавите, би можела да се случи в четврток. За тогаш се најавуваат два големи протести - едниот на граѓанските организации, а едниот на ГДОМ. Тие иако пред неколку дека се откажаа од протестите, сега ќе организираат голем митинг, по закажувањето на новата рунда преговори во Виена, на која в петок треба да присуствуваат лидерите на четирите партии. Протестот ќе се одржи пред Собрание и на него се најавува дека ќе се побара изборите да се одржат на 5 јуни како единствен излез од кризата во која се наоѓа земјата. Веќе втора недела како траат протестите и контрапротестите по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за колективна ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Тие дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ. ГДОМ вечерва организира собири на граѓани освен во Велес и во Кочани, Прилеп и Битола. Битола, Штип и Велес синоќа се кренаа на нозе и дадоа голема поддршка за ГДОМ, кажаа ДА за избори и НЕ за деструктивно сценарио и аболиција на Зоран Заев и Верушевски. На собирите на ГДОМ народот се сплотува, се пеат патриотски песни и се праќаат историски пораки.
| | веќе видена | слични
8 копии

Илјадници граѓани на Битола и вечерва излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ, од кој се испраќаат проаки за одржување на зибори на 5-ти јуни Присутните на собирот велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност и се заканува на државата и претставува кочница за напредокот на Македонија.
| | веќе видена | слични

Илјадници граѓани кои учествуваа на протестниот марш во Скопје се разотидоја предмалку, откако полицијата го блокира движењето кај Европскиот универзитет. Се протестираше и во Прилеп, Струмица, Кочани, Куманово, Велес и Битола. Контрапротестантите на ГДОМ протестираа во Битола и Велес, а на социјалните мрежи нивните приврзаници најавуваат „конечна пресметка со соросоидите“ на протестот на ГДОМ најавен за четврток во Скопје. Извор: Призма
| | веќе видена | слични

Додека ГДОМ повикуваше на единство и масовност на изборите на 5 јуни, од паркот на револуцијата, приврзеници на опозицијата и на граѓанското движење „Протестирам“ од плоштадот Методија Андонов Ченто со порака итно да се повлече одлуката за избори на 5 јуни, преодна влада и инплементирање на извештајот на Прибе.
| | веќе видена | слични

Пред споменикот на Кочо Рацин во центарот на Велес активистите на Граѓанското движење за одбрана на Македонија ГДОМ одржаа втор мирен народен собор со велешани што го поддржуваат движењето. Тони Михајловски, член на ГДОМ, во обраќањето порача дека се подготвени да направат се за да ја зачуваат Македонија и ја повика опозицијата да премине на другата, како што рече - вистинската страна. - Тука сме за да ја зачуваме земјата и да им ја оставиме на оние што доаѓаат по нас. Да им кажеме дека оваа земја е наша колку и нивна и ние сме народ на оваа земја и ние знаеме да сакаме. Знаеме што е добро, а што лошо и знаеме да почувствуваме кога некој сака да го продаде народот и да ја распарчи земјата и да ја избрише од географската карта. Но ние сме собрани тука и нема да им го дозволиме тоа. Да им кажеме дека сите сме Македонци и дека ние одлучуваме колку и вие. Затоа треба да се излезе на избори, рече Михајловски. Филип Петровски, пак, рече дека нема да дозволат Зоран Заев од Македонија да направи Украина. - Во мај ...
| | веќе видена | слични

Активистите на ГДОМ, порачаа дека парламентарни избори на 5 јуни се единствено решение за надминување на политичката криза Во Битола вечерва се одржа собир во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заврши собирот на ГДОМ пред седиштето на СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: