Кака против Роналдо на Мундијалот

Според многумина најтешка е групата Г во која се петкратниот светски првак Бразил, Португалија, Брегот на Слоновата Коска и С. Кореја Познати се составите на групите за 19. Светско првенство во фудбал, што од 11 јуни до 11 јули ќе се одржи во Јужна Африка, наредната година. Преносот на ждрепката во Кејптаун го следеа над 250 милиони луѓе во речиси 200 земји на светот, а во Меѓународниот конгресен центар се собра околу 3.000 гости, од кои голем број ѕвезди од фудбалот, забавата и јавниот живот и дури 112 кандидатки за Мис на светот, додека шоуто го водеше оскаровката Чарлиз Терон. На отворањето на првиот мундијал на Црниот континент ќе играат домаќинот Јужна Африка и Мексико во Јоханесбург. Во борбите по групи нема да недостасуваат возбудувања, а како најтешка од повеќето фудбалски стручњаци е оценета групата Г во која се петкратниот светски првак Бразил, Португалија, БСК и С. Кореја. - Сметам дека многу тежок натпревар ќе биде оној со Северна Кореја, со БСК и Португалија. Тоа е мое мислење. Ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Ракометните репрезентации на Русија, Норвешка, Романија, Јужна Кореја и Шпанија се првите тимови што обезбедија пласман во следната фаза, меѓу 12-те најдобри на сениорското женско СП што се одржува во Кина. Според пропозициите првите три репрезентации од секоја група продолжуваат во следната фаза. Во А-групата ќе биде голема неизвесност која репрезентација ќе и' прави друштво на Данска. Дури четири репрезентации се со рамноправни шанси за следната фаза: Германија, Шведска, Бразил и Франција. За Германија вратата сега е подотворена откако со 32-30 го победи Бразил, а во игра се врати и Франција по триумфот над Шведска, 23-21, иако Скандинавките водеа со 13-9 на полувреме. Данска со 37-24 го победи Конго. Во Б-групата, Ангола и Украина во следните две кола ќе решат кој ќе оди во следната фаза, но Анголките се поблиску до „изненадување“, бидејќи имаат два бода предност и триумф во меѓусебниот дуел . Русија и Австрија се веќе квалификувани. Резултати од 3. коло: Украина - Тајланд 41-13, Ангола - Австрија 21-28, ...
| | веќе видена | слични

Ракометарките на Русија, Норвешка, Романија, Јужна Кореја и Шпанија се веќе во вториот круг Победата над Шведска од 23:21 во третото коло ги залечи раните по поразите од Бразил и од Данска и ги врати француските ракометарки во игра за вториот круг на Светското првенство во Кина. Швеѓанките се чинеше дека ги имаат в раце двата бода откако на полувремето водеа со 13:9, а при крајот и со 20:17, но со пет гола во низа избраничките на селекторот Оливие Крумболц направија целосен пресврт и ја искомплицираа ситуацијата во групата А. „Крајно среќен сум од тоа што го направија моите девојки денеска и од тоа како си го вратија духот“, изјави Крумболц. Неговиот колега Пер Јохансон, пак, беше разочаран: „Имавме толку многу шанси да го решиме натпреварот, но не го најдовме клучот за отворање на вистинската врата“. Швеѓанката Босен со пет гола беше прв стрелец на мечот, а во францускиот состав се издвои Сињате со четири погодока. Австрија, која во баражот беше подобра од Македонија, изненади со високата победа над Ангола ...
| | веќе видена | слични

Репрезентативките на Бразил со победата од 22-20 над Франција го направија првото изненадување на Светското првенство, кое се одржува во Кина. Според прикажаната игра, победата на Бразилките не е изненадување, тие во текот на целиот меч беа подобар тим, а во 54-та минута имаат предност од седум гола (21-14). Дербито на првото коло, исто така, се одигра во А групата, а Данска на крајот ја победи Германија со 27-26. Светскиот шампион Русија одбраната на титулата ја почна со победа од 27-18 над Украина. Во првата фаза од СП, поради надмоќноста на европските репрезентации во однос на конкурентите од другите континенти, победите се изразени со голема разлика. Така Австрија, која во баражот ја елиминира Македонија, со 35 гола разлика ја победи Австралија (45-10). Најубедливиот триумф во првото коло го оствари Романија, која со 51-17 беше подобра од Чиле. РезултатиГрупа А1 коло: Бразил - Франција 22-20, Шведска - Конго 28-19, Данска - Германија 27-26. 2 Коло: Конго - Германија 23-36, Шведска - Бразил 26-23. Група ...
| | веќе видена | слични

Лошата ждрепка на групата за првата фаза од Светското првенство во 2010 година не го намали оптимизмот во редовите на бразилскиот национален тим. „Кариоките“ важат за главни фаворити на триумф на ова натпреварување, но нивните амбиции ќе бидат ставени на сериозен тест уште во првата рунда, кога избраниците на Карлос ќе се сретнат со силните селекции на Португалија и Брегот на Слоновата Коска, како и со аутсајдерот Северна Кореја. - Ждрепката можеше да ни биде далеку понаклонета, но тоа не е причина за загриженост. Бразилските репрезентативци секогаш биле под притисок на Светските првенства, ова ќе биде само причина да бидеме максимално сконцентрирани на сите натпревари во првата фаза. Не смее да се заборави, ние сме Бразилци и секогаш важиме за фаворити, другите треба да стравуваат од нас, а не обратно - истакна кормиларот Дунга. Најдобриот португалски фудбалер, Кристијано Роналдо, исто така напомена дека Бразил ќе ја има улогата на фаворит во оваа група. - Ова е најтешката група што можеше да се добие, ако ...
| | веќе видена | слични

Најголемото изненадување по првите два дена од ракометното Светско првенство (СП) во женска конкуренција, кое се игра во Кина, го направи селекцијата на Ангола, која во групата Б, убедливо ја надигра фаворизираната репрезентација на Украина (28-20). На шампионатот играат 24 земји во четири града, и тоа во Фуџи, Жангџиаганг, Сужу и Чангжу Највозбудливо досега, пак, беше во групата А, во која селекцијата на Данска по голема и исцрпувачка битка ја совлада „бронзената“ од СП 2007, Германија (27-26), откако Германките во последните две секунди од удар од девет метри го погодија само дирекот. Значајна и по малку неочекувана победа оствари и Бразил, кој ја победи петтата ракометна сила во светот, Франција (22-20). Титулата светски шампион ја брани селекцијата на Русија.
| | веќе видена | слични

Мундијалот во Јужна Африка многу рано ќе остане без големите репрезентации, но и беа големите фудбалери, зашто ждрепката беше немилосрдна Чувствата меѓу 32 селекции-учеснички на Светското првенство в година во Јужна Африка по петочната ждрепка се измешани, реакциите не може да стивнат, а аналитичарите веќе почнаа да прават процени на 186 дена до почетокот, кој и како ќе се сретне во елиминациските фази на најголемиот фудбалски турнир. Едно е сигурно, пет селекции од „топ 10“ (само Хрватска не учествува) се во иста половина по групната фаза. Сé зависи од тоа кој каква позиција ќе освои во групата, но ако ја оправдаат улогата на фаворит, во едната половина се Бразил, Холандија, Франција и Англија, што значи дека на патот до финалето ќе има гигантски чистења. Ако на ова се додаде и „групата на смртта“, каде што се Бразил, Португалија и Брегот на Слоновата Коска, како и можноста Шпанија да им биде предизвик зашто вкрстуваат во групата со европскиот шампион, Мундијалот најавува исклучително големи возбудувања ...
| | веќе видена | слични

Извлечени се групите за Светското првенство во фудбал во Јужна Африка 2010 година. Познато е кој ќе игра на отворањето. Прв противник на домаќинот во групата А е Мексико, жрепката сакаше селекцијата на Јужна Африка да добие прилично тешки противници што ги намалува шансите на домакинот за пласман во наредната рунда натпревари. Бразил е дел од групата Г со Северна Кореја, Брегот на Слоновата Коска и Португалија. Група А: 1. Јужна Африка 2. Мексико 3. Уругвај 4. Франција Група Б: 1. Аргентина 2. Нигерија 3. Јужна Кореја 4. Грција Група Ц: 1. Англија 2. САД 3. Алжир 4. Словенија Група Д: 1. Германија 2. Австралија 3. Србија 4. Гана Група Е: 1. Холандија 2. Данска 3. Јапонија 4. Камерун Група Ф: 1. Италија 2. Парагвај 3. Нов Зеланд 4. Словачка Група Г: 1. Бразил 2. Северна Кореја 3. Брегот на Слоновата Коска 4. Португалија Група Х: 1. Шпанија 2. Швајцарија 3. Хондурас 4. Чиле. Светското првенство во фудбал ќе се одржи следната година во Јужа Африка и тоа од 11 јуни до 11 јули.
| | веќе видена | слични

Останато

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кака против Роналдо на Мундијалот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: