Акција “Гром“ - Уапсени над 120 нарко дилери во Србија


Српската полиција утрото спорведе голема акција против наркодилерите во земјата. Во рамките на акцијата беше извршен претрес на 909 локации и беа уапсени 127 препродавачи на дрога. Српската полиција утрото спорведе голема акција против наркодилерите во земјата. Во рамките на акцијата беше извршен претрес на 909 локации и беа уапсени 127 препродавачи на дрога. Освен дилери, на удар на акцијата во која учествуваа илјада полицајци, се најдода и екстремисти и фудбалски хулигани, како и едно лице осомничено за убиство. “Пронајдена е голема количина на сите видови дрога, а специфично е тоа што пронајдена е поголема количина на хероин од марихуана..Важен е превентивниот дел,да и покажеме на јавноста кои се тие луѓе кои ги трујат нашите деца, го трујат овој народ“ изјави Милорад Вељовиќ, директор на полиција. Премиерот Ивица Дачиќ рече дека акцијата која во заедничка координација ја изведоа полицијата, обвинителството и Министерството за правда, ја оправдала својата цел. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За време на полициската операција „Гром“ одржана на територијата на целата земја, уапсени се 127 дилери на дрога, се вели во соопштението на српското Министерство за внатрешни работи. За време на операцијата се извршени 909 рации, проверени се 242 лица, а уапсени се 127 дилери на дрога. На 134 адреси се запленети најразлични видови наркотици, откриена е една нарколабораторија, конфискувано е оружје и откриено е едно убиство. Акцијата под работно име „Гром“, се спроведува на основа на налог донесен на седницата на Бирото за координација на работата на службите за безбедност, со која претседавал српскиот вицепремиер Александар Вучиќ. Српскиот вицепремиер изјави дека големата операција „Гром“ против осомничени дилери на дрога била најефикасна полициска операција во земјата во последните 25 години, како резултат на која ќе бидат покренати обвиненија против најмалку 250 лица, пренесе „Танјуг“.
| | веќе видена | слични

Во акцијата „Гром“, српската полиција на целата територија на земјата привела над стотина осомничени за продажба на наркотици. Полицијата денеска ги објавила снимките од акцијата. Кривични пријави биле поднесени против
| | веќе видена | слични

Кривични пријави биле поднесени против 261 лице, додека 118 лица ќе бидат задржани во притвор до максималните 48 часа, информирала српската полиција. Акцијата била спроведена по налог на Бирото за координација на службите за безбедност. Српскиот вицепремиер Александар Вучиќ, изјавил дека кај најмалку 250 лица биле пронајдени дрога или оружје, и дека со доказите ќе се оди на суд. /Извор: Блиц/
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорот на српската полиција Милорад Вељовиќ, изјави денеска дека во една од најголемите акции спроведени досега во Србија, беа уапсени неколку стотици луѓе кои се поврзуваат со продажба и дистрибуција на дрога, соопшти белградското радио "Б -92". Според неговите зборови над 250 лица би требало да бидат во притвор и против нив да биде покрената судска постапка. На прес-конференцијата Вељовиќ изјави дека во операција „Гром“, која почнала во шест часот вчера наутро во цела Србија, биле извршени 909 рации, а по бројот на уапсените и количеството на пронајдените најзагрозен градот Нови Сад, каде што беа запленети пет килограми хероин. Вељовиќ изјави дека меѓу уапсените има екстремисти и членови на организирани криминални групи. Српскиот вицепремиер Александар Вучиќ изјави дека големата операција „Гром“ против осомничени дилери на дрога била најефикасна полициска операција во земјата во последните 25 години, како резултат на која ќе бидат покренати обвиненија против најмалку 250 лица, пренесе „Танјуг“. Вучи , ...
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи на Србија објави снимки од акцијата „Гром“, во која е запленета голема количина на наркотици и оуржје. Во акцијата „Гром“ полицијата на територијата на цела србија привела повеќе стотини осомничени за продажба на наркотици. Против 261 лице ќе бидат покренати кривични пријави а 118 од нив се задржани до 48 часа.
| | веќе видена | слични

На територијата на цела Србија почна обемна полициска операција наречена „Гром“ насочена против наркодилерите, јавуваат српските медиуми. Наркодилерите во Србија се се повќе на удар на полицијата, а во акцијата „Гром“ во која учествуваат 27 полициски управи, веќе се апсат членови на организирани криминални групи. Ваквите криминални организации најмногу се занимаваат со шверц на наркотици, велат од Бирото за координација на службите за безбедност. Операцијата „Гром“ е под директна наредба на вицепремиерот Александар Вучиќ.Во истата се очекува да бидат приведени и уапсени голем број на лица, бројката се претпоставува дека би можела да достигне и над стотина лица, кои се занимаваат со ваквата криминална активност.
| | веќе видена | слични

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 475 | | | веќе видена

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска ги повика подржувачите да излезат во канцелариите на ДИК и да си направат селфи како потврда ...
сите 212 | | | веќе видена

Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува засилен, на ...
сите 216 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 173 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 77 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Акција “Гром“ - Уапсени над 120 нарко дилери во Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: