Обрван ќе го трасира патот на Македонија за ЕП 2014

Хрватскиот стратег ќе ја води репрезентацијата до крајот на квалификациите за завршниот турнир на Стариот континет во Данска, со клаузула ако се пласираме, да не води и на европскиот шампионат Хрватскиот стратег Ивица Обрван е новиот селектор на машката ракометна репрезентација на Македонија. Вчера УО на РФМ на Обрван му даде предност пред конкурентите Магдинчев, Темелковски и Глигоров, иако сите четворица ги исполнуваа условите на конкурсот. Обрван ќе ја води Македонија до крајот на квалификациите со клаузула ако се пласира Македонија на ЕП 2014 во Данска, и таму да биде на кормилото на Македонија. На седницата на УО беше именуван и в.д. генерален секретар, по оставката на Марјан Начевски. Тоа е Филип Милошевски. По изборот селекторот Ивица Обрван имаше средба со новинарите и ги искажа своите видувања за изборот и она што го очекува на кормилото на Македонија: - Благодарам за укажаната доверба. Се надевам дека ќе го оправдам тоа што се очекува од мене и ќе се пласираме на ЕП во Данска. Со оглед на многу ...
| | веќе видена | слични

Горан Кузманоски продолжува да ги импресионира романските ракометни фанови со одлични настапи во дресот на Одорхеи. Македонскиот интернационалец одигра уште еден одличен меч во дресот на Одорхеи, предводејќи го својот тим до победа од 33-29 над Ресица. Дуелот беше решен во второто полувреме, откако по првиот дел резултатот гласеше 16-16, а во продолжението домаќините успеаја да го скршат отпорот на Ресица и да стигнат до значајна победа во трката за третото место на табелата. Во главна улога се најде токму Кузманоски, кој не само што постигна осум гола, туку тоа го стори со стопроцентна ефикасност, од исто толку обиди кон противничкиот гол. На тој начин овој искусен бек ја потврди одличната форма во која се наоѓа, па интересно ќе биде да се види дали новиот селектор Ивица Обрван ќе се реши да го вклучи Кузманоски во списокот на репрезентативци за следните квалификациски средби со Шпанија, или ќе продолжи да го игнорира овој ракометар како што тоа го правеше неговиот претходник Звонко Шундовски.
| | веќе видена | слични

По машката кошаркарска репрезентација и ракометната репрезентација на Македонија доби нов странски селектор и тоа Ивица Обрван од Хрватска кој ја доби довербата од УО на РФМ на чело со новиот претседател Живко Мукаетов. Обрван досега нема водено ниту една селекција, но беше тренер на екипите на Загреб, Горење, Метковиќ и Медвешчак. Со репрезентацијата на Хрватска, како играч го има освоено бронзениот медал на Европското првенство 1994 година. Ивица Обрван доаѓа на местото на Звонко Шундовски кој по Светското првенство во Шпанија кое се одигра во јануари оваа година, си поднесе оставка.
| | веќе видена | слични

Хрватот Ивица Обрван е новиот селектор на македонската машка ракометна репрезентација. Вака завчера одлучи УО на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), на својата втора седница, откако на објавениот конкурс стигнаа уште пријавите и на Ристо Магдинчев, Иле Темелковски и Владимир Глигоров Обрван (лево) во друштво со Мукаетов РАКОМЕТ – ИВИЦА ОБРВАН Е НОВ СЕЛЕКТОР НА МАЖИТЕ Вчера беше одржана прес-конференција на која и официјално беше претставен селекторот Обрван. - Благодарност до РФМ за укажаната доверба. Се надевам дека заедно со РФМ, играчите и со својата работа ќе успееме да се пласираме на ЕП 2014 во Данска. Ги познавам случувањата во македонскиот ракомет на клупски и на репрезентативен план, бидејќи лани како тренер на Загреб се сретнав со Металург и со Вардар во СЕХА-лигата. Кратко е времето да се направат драстични промени, но моја цел ќе биде да создадам хомогеност во репрезентацијата. Знаеме дека Шпанија е светски првак, но ќе се потрудиме да одиграме најдобро и да ја совладаме - изјави ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 218 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 239 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 78 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа телефонски разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обрван ќе го трасира патот на Македонија за ЕП 2014

Од:
До кого (е-маил):
Порака: