Ивлечени завеаните на Караџица

Планинари од Скопје извлекоа дел од завеаните планинари а хелихоптер на АРМ спаси четворица граѓани од домот на Караџица. Денес напладне заврши петдневниот кошмар на осуммината заложници на снежното невреме што ја зафати планината уште на Божик. Планинарите претпладнево ја прифатиле опцијата на своите колеги да тргнат од домот во правец кон месноста Преслап. Во исто време со нив тргнале и тимот спасувачи и искусни планинари. Акцијата ја следеле и активисти на Црвениот крст на Македонија. По неколку часа пешачење во снег, наместа висок и по неколку метри, и испешачени пет километри планинарите се пронашле на договореното место. Потоа спасувачите им помогнале да испешачат уште еден дел од патот, за на крај, да стигнат до џиповите со кои ги донеле во Скопје. Се заврши како што треба, ова е едно животно искуство повеќе. Планината ја оставивме зад нас сега е полесно за сите особено за моите пријатели кои не беа физички подготвени да ја испешачат делницата и да се симнат со нас до Преслап. Прво нив армискиот ...
| | веќе видена | слични

Во текот на вчерашниот ден четворица од вкупно осум планинари биле евакуирани од планинарскиот дом „Караџица“, со помош на хеликоптер на МВР, а преостанатите четири лица се евакуирани од планинарските друштва „Драчево“ и „Македон“, кои самите со теренски возила го пробиваа патот долг над 15 километри. Планинарите поради големите врнежи од снег не можеа да го напуштат домот од петокот, каде што престојуваа сé до вчера, кога се презеде неопходната акција. Ж.В.
| | веќе видена | слични

Специјалците од полициска единица „Тигри“, со полициски хеликоптер ги спасија заглавените планинари на планината Караџица. Акцијата за спасување почна во 10.30 часот, а заврши еден час подоцна. Од планинарскиот дом „Караџица“ спасени се четворица скопјани на возраст од 26 до 36 години, кои изминативе шест дена ги поминаа завеани на планината.
| | веќе видена | слични

Останато

Одолговлекувањето на разговорите за брегзит ќе има политичка и економска „цена“ за Унијата, па затоа Лондон треба да понуди јасен план за тој процес, изјави ...
сите 224 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ивлечени завеаните на Караџица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: