Првиот радиодифузер крои правилник по мерка на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ смета дека доколку се имплементира нацрт-верзијата за однесувањето на медиумите во периодот пред почетокот на предизборната кампања, само највисоките претставници на СДСМ ќе бидат присутни на телевизиските екрани Претседателот на Советот за радиодифузија Зоран Стефановски подготвува рестриктивен правилник за однесувањето на медиумите во периодот пред започнувањето на предизборната кампања, обвини вчера владеачката ВМРО-ДПМНЕ. Според директорот на партискиот центар за комуникации Илија Димовски тоа што целата процедура се одвива набрзина и тоа што медиумите и членовите на Советот не биле консултирани при изготвувањето на нацрт-правилникот, дава основа за сомневања дека Стефановски испорачува правилник напишан од раката на СДСМ. -Нацрт-правилникот не соодветствува ниту со Уставот, ниту со изборниот законик и Законот за радиодифузија. Напротив, тој значително отстапува од Уставот и законите. Со овој правилник, Советот за радиодифузија се става во улога на законодавец и на мала врата се обидува да ...
| | веќе видена | слични

Групацијата на телевизиски станици во Македонија по вчерашниот состанок реши до Советот за радиодифузија да поднесе свои конкретни забелешки, но и решенија за правилникот за известување на медиумите до изборите и за време на изборите. Дали со овој правилник се прави упад во уредувачката политика околу изборот на гостите и на темите и дали се прави финансиска штета бидејќи телевизиите треба постоечките емисии да ги укинат и на нивно место да набават нови? БП: Од она што може да се забележи во последните три дена, откако СРД ја започна дебатата во врска со овие документи, проблематична е содржината на нацрт правилникот за медиумското претставување во периодот пред стартот на кампањата. Со право реагираат овие медиуми и со право ќе достават одредени предлози за измени и ние како МИМ подготвуваме таков предлог до СРД. Што е проблематично всушност во содржината на тој правилник? Проблематично е тоа што е понудено едно решение со кое што се ограничува правото на демократска дебата во медиумите во периодот пред ...
| | веќе видена | слични

Не може да им се ускратува правото на политичките партии да ги презентираат своите политики порачува владејачката партија Според ВМРО-ДПМНЕ, Советот за радиодифузија се обидува да наметне медиумски монопол и молк во Македонија и да овозможи присуство на ТВ-екраните само на високи претставници на опозициската СДСМ. - Овој нацрт-правилник треба да биде повлечен и да се предложи нов, кој ќе биде подготвен во согласност со законите, а не надвор од нив и при чие подготвување ќе се почитуваат правата и интересите на граѓаните и на медиумите - вели Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. Не може да им се ускратува правото на политичките партии да ги презентираат своите политики, концепти и идеи. Тоа е ускратување на правото на слободно изразување, нагласува Димовски. Од СДСМ возвратија дека за сé што не го бива Груевски виновен му е некој друг. Во Советот за радиодифузија имаат толку многу партиски војници, што апсурдно е да се смета дека СДСМ може нешто да им подметне, велат од ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Советот за радиодифузија, Зоран Стефаноски, ги ограничува правата и интересите на медиумите, ги загрозува правата и обврските на партиите, а пред се', го суспендира правото на граѓаните за слободен пристап до информации, обвини вчера ВМРО-ДПМНЕ. Владејачката партија, наводно, располага со информации дека Стефаноски на чуден и таен начин подготвува рестриктивен правилник за однесување на медиумите во времето пред почнувањето на кампањата, за што не биле информирани ниту членовите на СРД, а не биле консултирани ниту медиумите. Според тоа, како што рече Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, има основи за сомневање дека „Стефаноски испорачува правилник напишан од раката на СДСМ“, партијата во која негови роднини имале високи функции. „Нацрт-правилникот не содејствува ниту со Уставот, ниту со Изборниот законик, ниту со Законот за радиодифузија, напротив, тој значително отстапува од словото на законите и Уставот. Со овој правилник, Советот за радиодифузија се става во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 239 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

По топлотниот бран изминатите денови, новата работна недела во гостиварскиот регион носи дестабилизација на времето, пад на дневната температурата и врнежи. ...
сите 190 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првиот радиодифузер крои правилник по мерка на СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: