Макпетрол отвори нова, 126 бензинска станица во државата

Макпетрол АД продолжува со инвестицискиот циклус и непрекинато инвестира во сопствените капацитети со цел на верните потрошувачи да им овозможи нови содржини како полесно би патувале низ територијата на нашата држава. Денеска во 12 часот, свечено беше отворена новата бензинска станица Ќојлија, во Скопје, на која присуствуваа високи претставници на компанијата, како и градоначалникот на општина Петровец. „ Изминатиов период, а и оној што следи ни дава многу причини за славење. Минатата недела отпочнавме со одбележување на јубилејот 70 години Макпетрол со стартот на големата наградна игра, а веќе денес, една недела подоцна ја отвораме оваа нова бензинска станица на Макпетрол. Како Компанија сме пресреќни што одбележувањето на јубилејот не е само преку вообичаените прослави, туку преку презентирање на резултатите од нашиот труд и секако, новите инвестиции “. - изјави Мишко Тасевски, раководител на секторот маркетинг на Макпетрол АД. Воедно уште поголем мотив за претставниците на компанијата е и отворањето нови ...
| | веќе видена | слични

Атрактивниот голем и потполно нов SUV и разубавената компактна лимузина на чешкиот производител се кај нас благодарение на „Порше Македонија“, овластениот импортер на програмите на „Фолксваген“, „Ауди“, Сеат“, „Шкода“ и „Порше“ Новиот „кодиак“, како и освежената „октавија“ се адути за продолжување на успесите на марката, што минатата година беше најпродавана на нашиот пазар. „Октавија“, што добро ја познаваме, нудат вредности и квалитети со кои „Шкода“ се искачи високо на автомобилското небо. Моделот се докажа и кај нас и со право е меѓу најбараните модели на пазарот, а со освежувањата со поатрактивни предни светла и нов „шкода конект“ инфо-систем е уште попривлечна. Понудата агрегати ја сочинуваат: четири бензински и четири дизел мотори, а цените започнуваат од 14.330 евра за „октавија 1.2 TSI“, со 85 коњски сили во „актив“ ниво на опрема. Првиот голем SUV на „Шкода“ ќе привлече нови купувачи и ќе ја засили положбата на марката на пазарот. Новиот „кодиак“ е навистина силен и го прави брендот уште ...
| | веќе видена | слични

Домашни и странски производители на храна се служат со евтини трикови и прикажуваат лажни карактеристики на своите производи за да ги доведат потрошувачите во заблуда и на тој начин да ја зголемат продажбата. Така, сѐ почесто може да се сретне природен мед, на чие дно на теглата е напишано дека станува збор за производ од мед, намаз се продава како павлака, а разреден концентрат се продава како овошен сок, иако не содржи доволно овошје за да се квалификува како таков. Дополнително, во маркетите често може да се сретнат растителните производи на полиците заедно со млечните производи, иако станува збор за целосно различни видови храна. Истовремено, доколку потрошувачите сакаат да прочитаат што пишува на пакувањата потребна им е лупа. Со оглед на тоа што одредени производители преку називите на производите и сликите погрешно ги наведуваат граѓаните, кои најчесто ги привлекуваат и пониските цени на ваквите производи, тие придонесуваат за дестабилизирање на пазарот и за зголемување на нелојалната конкуренција. Од ...
| | веќе видена | слични

Заштитниците на потрошувачите сметаат дека концерните на потрошувачите од истокот им испорачуваат помалку квалитетни прехранбени производи. Австриските произведувачи на намирници ги негираат обвиненијата од источните соседи дека им продаваат производи послаб квалитет. Унгарската установа за безбедност на производите "Небих", критикувала повеќе производители од Австрија, дека продаваат производи со полош квалитет во таа земја. Исто така, министерот за земјоделие на Чешка, Маријан Јуречка, во едно интервју ги обвинил произведувачите од Западот дека помалку квалитетните прехранбени производи ги продаваат во источните земји, пренесува Telegraf.rs . "Граѓаните се бунат затоа што странските производи се со полош квалитет, а воедно и поскапи отколку во Австрија или Германија, иако кај нас куповната моќ е послаба", пренел дневникот Млада Фронт Днес . Заштитниците на потрошувачите сметаат дека концерните на потрошувачите на истокот им испорачуваат помалку квалитетни прехранбени производи. Во Австрија со чудење ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Повеќе од половината или 64 отсто од потрошувачите приклучени на централниот систем за топлинска енергија на БЕГ имаат голема доверба во компанијата, покажува последното истражување на мислењето на потрошувачите. Сепак, за да понуди нови и дополнителни можности за потрошувачите, „Снабдување со топлина Балкан енерџи“ преку новата интернет-страница овозможи брз и ефикасен канал за комуникација со Центарот за грижа на потрошувачи, а преку неа потрошувачите може директно да пријават дефекти, течења или рекламации за квалитетот на греењето, да извршат увид и плаќање на сметките (фактурите) преку услугата BegEPay, да добијат информации и совети за поголема енергетска ефикасност, заштита и одржување и сервис на грејната инсталација. Интернет-страницата содржи и калкулатор за потрошувачка на топлинска енергија, кој овозможува потрошувачите да направат пресметка и споредба на трошоците за греење на иста загревна површина при користење разни начини за греење, со што секој може лично да се провери кои се предностите ...
| | веќе видена | слични

Координирано и усогласено функционирање на државните институции и инспекторати, локалната самоуправа, организациите на потрошувачи и бизнис-заедницата на сите нивоа ќе придонесе за што е можно поголемо остварување на потрошувачките права на граѓаните во Македонија. Ова се пораките од вчерашното одбележување на 15 март - Светскиот ден на потрошувачите што го организира Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ), во рамките на глобалната кампања на Светската организација на потрошувачи за градење дигитален свет на кој потрошувачите можат да му веруваат.Претседателката на Организацијата на потрошувачите на Македонија, Маријана Лончар-Велкова, рече дека потрошувачите мора да си го најдат своето место во општеството и да го добијат тоа што им следува, а тоа се подобри услуги и производи и поголема почит.- Еден интегриран пристап како агенција или тело што би работело сериозно на оваа проблематика би бил многу добар, бидејќи самата проблематика се однесува на граѓаните како најголема економска група, која ...
| | веќе видена | слични

Во годината во која компанијата Макпетрол прославува 70-годишен јубилеј, отворена е нова бензиска пумпа спроти аеродромот „Александар Велики“, со што мрежата е зголемена на 126 станици. – Минатата недела отпочнавме со одбележување на јубилејот 70 години Макпетрол со стартот на големата наградна игра, а веќе денес, една недела подоцна ја отвораме оваа нова бензинска станица на Макпетрол. Како компанија сме пресреќни што одбележувањето на јубилејот не е само преку вообичаените прослави, туку преку презентирање на резултатите од нашиот труд и секако, новите инвестиции,- рече Мишко Тасевски, раководител на секторот за маркетинг во Макпетрол. – Како компанија која општествената одговорност ја чувствува како должност кон населението, а не како наметната обврска, се фокусиравме кон соработката со локалното основно училиште. Отворањето на бензинската станица „Ќојлија“ го збогатуваме со мини изложба на ликовните трудови на децата од ликовната секција при ОУ „Коста Солев Рацин“ од Петровец. Темата на трудовите е ...
| | веќе видена | слични

Најмногу мани потрошувате им нашле на компаниите кои снабдуваат со топлинска енергија и комунални услуги, а жалби имало и за работата на туристичките агенции Македонските потрошувачи најмногу се жалат на лажни распродажби, ескивирање на обврските од гаранцијата на купените производи, невистинито рекламирање, лоши услуги, материјални недостатоци и лош сервис. Според искуството на Државниот пазарен инспекторат најмногу мани потрошувате им нашле на компаниите кои снабдуваат со топлинска енергија и комунални услуги, а жалби имало и за работата на туристичките агенции. Граѓаните не биле задоволни и од многу производи кои ги купиле, а особено од техничката стока, во која предничат мобилните телефони, како и од квалитетот на облеката и обувките. Светскиот ден на потрошувачите, 15 Март, во Македонија се одбележа во очекување на новиот закон за заштита на потрошувачите, со кој ќе треба да се уредат многу прашања. Тоа го вклучува и брзорастечкото онлајн пазарење, со оглед на тоа дека глобалната кампања на Светската ...
| | веќе видена | слични

„Снабдување со топлина Балкан енерџи“ (БЕГ) има нова интернет-страница која овозможува брз и ефикасен канал за комуникација со Центарот за грижа на потрошувачи. Интернет-страницата на потрошувачите им овозможува директно да пријават дефекти, течења или рекламации за квалитетот на греењето, да извршат увид и плаќање на сметките (фактурите) преку услугата BegEPay да добијат информации и совети за поголема енергетска ефикасност, заштита и одржување и сервис на грејната инсталација. Исто така, преку калкулаторот за потрошувачка на топлинска енергија граѓаните можат сами да си направат индикативна пресметка и споредба на трошоците за греење на иста загревна површина при користење различни начини за греење и да се проверат предностите на одреден тип на греење. „Со новините за нашите потрошувачи, освен што овозможуваме брз пристап до информациите и сервисите поврзани со нашата компанија, нудиме и едукација за придобивките и поволностите од користењето на топлинската енергија. На тој начин веруваме дека ќе ...
| | веќе видена | слични

Потрошувачите често се незадоволни од услугите што ги добиваат. Најмногу се жалат на лажните попусти, проблеми со гаранциите, посебно на мобилните телефони, проблеми со испораката на енергенси, од услугите на комуналните претпријатија. Лани Пазарната инспекција спровела 3000 контроли, третина од нив бела на поплака на потрошувачите. Проблемот доплнително го зголемуваат и судовите кои иако можат, не се уште не донеле пресуда која ќе оди во полза на потрошувачите, посебно кога станува збор за банкарскиот сектор. Надлежните велат дека во иднина ќе се заостратат правилата за потрошувачите да си ги добиваат правата кои им следуваат.
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 187 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 245 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 69 | | | веќе видена

Ќе беше многу „без везе“ да се откажевме од одење на Евровизија и со тие пари да купевме амбулантни возила, „пошто“ никој немаше да знае за нас, изјави ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макпетрол отвори нова, 126 бензинска станица во државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: