Магла на Стража, кај местото Бунец и Попова Шапка

Магла со видливост од 50 до 100 метри вечерва има на планинскиот превој Стража, на патниот правец Гостивар-Маврово кај местото Бунец со видливост од 50 до 80 метри и на патниот правец Тетово-Попова Шапка од село Лисец-Попова Шапка со видливост од 20 до 30 метри. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија – Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.
| | веќе видена | слични
12 копии

Блокадата на граничниот премин Евзони на македонско-грчката граница продолжи и денеска, по неуспешните вчерашни преговори на грчките земјоделци со претставниците на Владата во Атина. Поради штрајкот на грките земјоделци Евзони е затворен за секаков вид сообраќај од 30-ти минатиот месец, што предизивика штети на транспортните компании и нивните коминтенти. Македонските транспортни асоцијации и бизнис заедницата постојано апелираат до меѓународните институции за деболокирање на преминот, укажувајќи дека од блокадата трпат штети транспортерите од Македонија и регионот, како и компаниите корисници на нивните услуги. СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ се обрати до Меѓународната унија за патен транспорт – ИРУ, Унијата на асоции за патен транспорт во Црноморскиот економски регион БСЕЦ-УРТА, како и до грчката транспортна асоцијација ОФАЕ. Евроамбасадорот во Македомнија Самуел Жбогар вчера изјави дека ЕУ и Брисел внимателно го следат проблемот со блокадата на граничнот премин Евзони од страна на грчките земјоделци и ...
| | веќе видена | слични

Трета недела од штрајкот на грчките земјоделци, затворен е граничниот премин Богородица поради блокадата од грчката страна, на граничниот премин Евзони. Преминот е блокиран со околу 350 трактори. Блокадата предизивикува штети на транспортните компании и превозниците. Македонските транспортни асоцијации и бизнис заедницата постојано апелираат до меѓународните институции за деболокирање на преминот, укажувајќи дека од блокадата трпат штети транспортерите од Македонија и регионот, како и компаниите корисници на нивните услуги. Евроамбасадорот во Македомнија, Самуел Жбогар вчера изјави дека ЕУ и Брисел внимателно го следат проблемот со блокадата на граничнот премин Евзони од страна на грчките земјоделци и оти очекува дека во најскоро време ќе следи реакција и обид за негово трајно решавање. Вчера во Атина земјоделците не се договорија со владата на Ципрас, која во моментов преговара со претставниците од Монетарниот фонд за раздолжување на 7,7 милијарди евра, дел од грчкиот долг кон тројката кредитори. Од ...
| | веќе видена | слични

Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин е затворен за секаков вид сообраќај од 30 минатиот месец Блокадата на граничниот премин Евзони на македонско-грчката граница продолжи и денеска по неуспешните вчерашни преговори на грчките земјоделци со претставниците на владата во Атина. Поради штрајкот на грчките земјоделци, Евзони е затворен за секаков вид сообраќај од 30 минатиот месец, што предизвика штети кај транспортните компании и нивните коминтенти. Македонските транспортни асоцијации и бизнис-заедницата постојано апелираат до меѓународните институции за деблокирање на преминот укажувајќи дека од блокадата трпат штети транспортерите од Македонија и од регионот, како и компаниите кои се корисници на нивните услуги. СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ се обрати до Меѓународната унија за патен транспорт – ИРУ, Унијата за патен транспорт во Црноморскиот економски регион БСЕЦ-УРТА, како и до грчката транспортна асоцијација ОФАЕ. Евроамбасадорот во Македонија, Самуел Жбогар, вчера изјави дека ЕУ и ...
| | веќе видена | слични

Граничниот премин Евзони на македонско-грчката граница и денеска е затворен отако синоќа пропаднаа преговорите на грчките земјоделци со властите во Атина. Грчките земјоделци штрајкуваат од 30 јануари, а блокадата која се однесува за целиот сообраќај предизвика штети на транспортните компании и нивните коминтенти. Македонските транспортни асоцијации и бизнис заедницата постојано апелираат до меѓународните институции за деблокирање на преминот, укажувајќи дека од блокадата трпат штети транспортерите од Македонија и регионот, како и компаниите корисници на нивните услуги. СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ се обрати до Меѓународната унија за патен транспорт – ИРУ, Унијата на асоцијации за патен транспорт во Црноморскиот економски регион БСЕЦ-УРТА, како и до грчката транспортна асоцијација ОФАЕ. Евроамбасадорот во Македонија Самуел Жбогар вчера изјави дека ЕУ и Брисел внимателно го следат проблемот со блокадата на граничниот премин Евзони од страна на грчките земјоделци и оти очекува дека во најскоро време ќе ...
| | веќе видена | слични

Штрајкот на грчките земјоделци продолжува, а граничниот премин „Евзони“ и натаму останува затворен веќе втора недела. Во земјава цистерните со нафта влегуваат преку премините Меџитлија, Делчево и Ново Село.Иако овие алтернативни премини ги зголемуваат трошоците за транспорт, нафтоводот Солун- Скопје и натаму останува затворен. Од рафинеријата „Окта“ велат отворањето на овие премини за влез на цистерни со нафта не е доволно за да се обезбеди целосното количество на нафтени деривати во земјава. „Вчера неколку камиони ја поминаa границата, но исто така продолжуваме да го користиме и граничниот премин од Бугарија. Во моментов тоа не е доволно за да се обезбеди целосното количество на нафтени деривати во земјава. Со оглед на тоа што капацитетот на Меџитлија не е ист како оној со граничниот премин Богородица, проблемот се уште постои“, велат од „Окта“. Засега Владата сеуште не ги дава потребните дозволи за користење на нафтоводот. Од „Окта“ велат дека нивната подружница „Вардакс С.А.“, која што е сопственик на ...
| | веќе видена | слични
25 копии

Поради штрајкот на грчките земјоделци и денеска ќе биде блокиран граничниот премин Евзони на македонско - грчката граница. Останатите два премина Меџитлија кај Битола и Дојран се отворени за сообраќај. Протестите на грчките земјоделци траат повеќе од две недели, а за денеска се најавени и протести во Атина. извор: МРТ
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради штрајкот на грчките земјоделци повеќе од две недели е блокиран граничниот премин евзони на македонско грчката граница. Протести има и низ целата територија на Грција. Останатите два премина Меџитлија кај Битола и Дојран се отворени. Дел од грчките земјоделци се упатија за Атина со цел да учествуваат во утрешните протести. Треба да одржат и средба во грчката влада, од каде што се надеваат дека ќе им биде одговорено на барањата за мерките за штедење. Пред два дена преговорите со на земјоделците со владата беа неуспешни.
| | веќе видена | слични
2 копии

Утринските информации на АМСМ за состојбата на патиштата укажуваат на намалена видливост, влажни коловози и блокирани патни правци. Граничниот премин кај Евзони се уште е под блокада од страна на грчките земјоделци , додека премини Меџитлија и Дојран се отворени за сообраќај. Доколку патувате внимателно со управување на возилата. Намалена видливост има на патниот правец с. Лисец - Попова Шапка и на планинскиот превој Стража. Не заборавајте дека обврската за задолжителна зимска опрема се уште важи.
| | веќе видена | слични
3 копии

На патиштата низ државата нема забрани и сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози. Магла со видливост од 50 до 100 метри има на патниот правец село Лисец – Попова Шапка и на планискиот превој Стража.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 128 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Магла на Стража, кај местото Бунец и Попова Шапка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: