Спектра

Охрид од денес ќе биде домаќин на Меѓународниот натпревар на млади музичари „Охридски бисери“. Во текот на петте натпреварувачки денови, во салата на Градското ...
сите 14 | | | веќе видена

Извештајот на кредитната агенција „Фич“, со кој го подигна кредитниот рејтинг на земјава после 13 години, е сериозна потврда за исправната фискална политка, а ...
сите 61 | | | веќе видена

Претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Државниот инспекторат за земјоделство и Државната фитосанитарна лабораторија ...
сите 41 | | | веќе видена

Ќе се прави анализа за алтернативна рута на железничката пруга долж Коридорот 8, како и рутата од автопатот А2 Требеништа – Струга, согласно наодите на ...
сите 21 | | | веќе видена

Општина Струга ги известува граѓаните дека јавните површини наменети за паркинг долж еднонасочните улици „Боро Хаџиев” и „15-ти Корпус” ќе бидат бесплатни до ...
сите 5 | | | веќе видена

Aгенцијата “Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување на кредитниот рејтинг на нашата ...
сите 61 | | | веќе видена

Владата на Република Северна Македонија посветено работи на спроведување на реформи коишто ќе овозможат еднакви можности за секое дете. За таа цел министрите ...
сите 7 | | | веќе видена

По повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни ...
сите 21 | | | веќе видена

Со високи температури од жолта (алертна) фаза и денеска ќе биде зафатена територијата на целата држава. Комисијата за следење на состојбата и ефектите од ...
сите 76 | | | веќе видена

Во понеделник и вторник, во четирите охридски средношколски центри ќе се спроведе пријавување на учениците во јунскиот уписен рок. Согласно објавениот конкурс, ...
сите 30 | | | веќе видена

Државниот завод за статистика (ДЗС) денеска ќе започне со теренски активности за пробниот попис на населението, домаќинствата и становите. Пробниот попис ќе се ...
сите 230 | | | веќе видена

Два танкери се нападнати денеска во Оманскиот залив. Тоа се бродовите Фронт алтаир на норвешкиот сопственик Фронтлајн, кој плови под знамето на Маршалските ...
сите 100 | | | веќе видена

Целите поради кои беше донесена даночната реформа се реализираат, рече министерот за финансии Драган Тевдовски на јавната дискусија организирана од „Фајненс ...
сите 33 | | | веќе видена

next