Шимоњак: Би било добро Македонија да добие покана за членство на самитот на НАТО во Варшава


Вицепремиерот и министер за одбрана на Полска, Томаш Шимоњак смета дека би било добро Македонија и Црна Гора да добијат покана за членство во НАТО на следниот самит што во 2016 година ќе се одржи во Варшава. - Би сакал да истакнам дека претседателот штотуку ја најави отвореноста на Самитот во Варшава за нови членки и за нашите досегашни партнери. Верувам дека би била одлична вест доколку би можело да се испрати покана до Македонија и Црна Гора токму од Варшава, рече Шимоњак во говорот на Форумот во Вроцлав. Тој посочи дека македонскиот министер за одбрана Зоран Јолевски во својот говор на форумот добро ги изразил македонските аспирации за членство во НАТО и ЕУ. - Од позиција на министер за одбрана, можам да кажам дека Македонија е најдобро тестираниот партнер на НАТО. Без ангажманот на Македонија толку многу години, немаше да можеме да ја имаме мисијата на Косово. Сметам дека тоа е само една од многуте причини заради кои треба да имаме специјална перспектива кон Македонија и сигурен сум дека ќе поработиме на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешните југословенски републики Македонија и Црна Гора треба да бидат поканети да се приклучат кон НАТО на следниот самит на Алијансата во 2016 година во Варшава, изјави министерот за одбрана на Полска Томаш Шемонак во петокот. Како што пишува Ројтерс , таквиот чекор би можел дополнително да ги влоши односите меѓу западните држави и Русија, што веќе се во длабока криза поради случувањата во Украина. – Ќе биде одлична вест ако може од Самитот на НАТО во Варшава да бидат испратени покани за Македонија и Црна Гора, изјави Шемонак на конференцијата во полскиот град Вроцлав. Според Шемонак изгледа дека самитот на НАТО во Варшава, ако остане без овој елемент, нема да биде целосно задоволувачки за голем број земји, вклучително и Полска. Македонија и Црна Гора сакаат да ги следат Албанија и Хрватска, кои пристапија на НАТО во 2009-тата година, но Русија се противи на ваквото проширување на НАТО со поранешните комунистички држави во источна и југоисточна Европа, што всушност е дел од трката за геостратешко ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полска предлага НАТО да ги покани балканските држави Македонија и Србија за време на самитот на Алијансата кој ќе се одржи наредната година во Варшава, објавува порталот „Кирилица“. – Ќе направиме се што е возможно идната година за време на средбата во Варшава да поканиме за свои членки нови држави, посебно Македонија и многу активната на меѓународната сцена Србија. НАТО одамна нема примено нови членки и можно е следната година тоа да се направи – изјави министерот за одбрана на Полска, Томаш Семонијак на форумот за глобална плитика во Варшава.
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 183 | | | веќе видена

Британската конзервативна партија ќе избира нов лидер меѓу Борис Џонсон и Џереми Хант, кој ќе биде и нов премиер на државата.По серијата гласања, Џонсон и Хант ...
сите 106 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шимоњак: Би било добро Македонија да добие покана за членство на самитот на НАТО во Варшава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: