Баерн (М) го доби Јуве, а ПСЖ каталонската машина

Дуелот на лидерот на Бундес лигата и шампиинот на Италија е дерби на оваа рунда, во која Барса е фаворит против "светците", а преастанатите две двојки се Малага - Борусија (Д) и Реал (М) - Галатасарај Познати се двојките од 1/4-финалната рунда во најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони, а дефинитивно најголемо внимние ќе привлече дуелот помеѓу лидерот во германската Бундес лига, Баерн (М) и актуелниот шампион на Италија, Јувентус. Големи возбудувања се очекуваат и на двете пресметки помеѓу најбогатиот клуб во Франција, ПСЖ, и фаворитот за победничкиот пехар, каталонскиот гигант Барселона. Улогата на фаворит нема да постои во пресметката помеѓу претставниците на Шпанија и на Германија, Малага и Борусија од Дортмунд, а најлесно, барем на хартија, помина Реал (М), кој за противник го доби актуелниот шампион на Турција, Галатасарај. - Може звучи како лесен противник, но не е така. Галатасарај имаше големи проблеми во 1/8-финалната рунда, но заслужено го елиминираше Шалке. Очекувам два тешки ...
| | веќе видена | слични

Вчера беше извршено ждребувањето за четврт финалните натпревари од Лигата на Шампионите. Малага на домашен терен ќе го игра првиот натпревар против Борусија од Дортмунд, Реал Мадрид ќе ги одмери силите со Галатасарај, ПСЖ е домаќин на Барселона додека пак германскиот гигант Баерн Минхен се сретнува со Јувентус. Како најинтересни дуели се земаат ПСЖ-Барселона и Баерн Минхен-Јувентус.
| | веќе видена | слични

Лутите ривали Реал Мадрид и Барселона, односно Баерн и Борусија Дортмунд избегнаа меѓусебна пресметка во четврт-финалето на фудбалската Лига на шампионите (ЛШ), во кое нема да се сретнат две екипи од иста земја ФУДБАЛ - ПОЗНАТИ ЧЕТВРТФИНАЛНИТЕ ДВОЈКИ ВО ЛШ Реал ќе игра против Галатасарај, Барселона за противник го доби богатиот Пари Сен Жермен, додека Борусија Дортмунд ја очекува двомеч со најпријатното изненадување во натпреварувањето Малага, а Баерн ќе се соочи со Јувентус во дерби-дуелот на четврт-финалето. Ова е резултатот на вчерашната ждрепка за влечена во Нион, Швајцарија. Спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Михаел Зорк, исто така е задоволен од ждрепката, со оглед што „милионерите“ ќе се борат за место во завршницата на ЛШ против дебитантот Малага. - Го прифаќаме исходот од ждрепката. Подобро да играме против Малага отколку со Реал, Барселона или со Баерн - беше искрен Зорк. Првите четвртфинални дуели се на 2 и на 3 април, реваншите се седум дена подоцна. Полуфиналните двојки ќе бидат познати ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на сѐ уште актуелниот европски првак Челси ќе играат против Рубин во четврт-финалето на Лигата на Европа (ЛЕ), откако ја елиминираа Стеауа на македонскиот репрезентативец Даниел Георгиевски со победата на „Стемфорд Бриџ“ од 3-1 односно со вкупен резултат од 3-2 во двомечот Лондонци во ЛЕ атакуваат на европскиот трофеј што им недостига. Тие претходно ги освоија Лигата на шампионите и Купот на победниците на куповите кој веќе не се игра. Останатите англиски претставници Тотенхем и Њукасл ќе се сретнат со Базел, односно Бенфика, додека Фенербахче ќе му се спротивстави на Лацио. Првите четвртфинални дуели се играат на 4 април, реваншите се една недела подоцна.Финалето е закажано за 15 мај во Амстердам. ДВОЈКИ ЛЕ, ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ Челси - Рубин Тотенхем - Базел Фенербахче - Лацио Бенфика - Њукасл Првите мечеви се играат на 4 април, реваншите на 11 април
| | веќе видена | слични

Познати се двојките за четвртфиналната фаза од фудбалската Лига на шампиони.Денешната жрепка во Нион одлучи во четвртфиналето да играат:Малага – Борусија Дортмунд, Реал Мадрид – Галатасарај, ПСЖ – Барселона и Баерн Минхен – Јувентус.Првите натпревари ќе се играат на 2 и 3 април, а реваншите на 9 и 10 април.На 12 април ќе се одржи извлекувањето на полуфиналните двојки.Жрепка се одржа и за второто по квалитет клупско европско натпреварување - Лига Европа.Комплетни двојки за четвртфиналната фаза во Лига Европа на УЕФА:Челзи – Рубин Казан, Тотенхем – Базел, Фенербахче – Лацио, Бенфика – Њукасл.Првите средби се закажани за 4 април, а реваншите седум дена подоцна.Изввлекувањето на полуфиналните двојки исто како и за ЛШ ќе се случи на 12 април.
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 187 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 245 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 70 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Баерн (М) го доби Јуве, а ПСЖ каталонската машина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: