Оценка на ЕБОР - Целосна усогласеност на телекомуникацискиот сектор во Македонија

Во сите сегменти на телекомуникацискиот сектор во Македонија има целосна усогласност, оценува Европската банка за обнова и рaзвој во извршената компаративна анализа за проценка на комуникацискиот сектор во земјите во транзиција. Ваква оценка од ЕБОР од земјите во регионот има и Хрватска, а оценката што ја дава може да биде целосна усогласеност, висока, просечна илил ниска усогласност. Со анализата се опфаќаат повеќе сегменти како што се институционалната рамка, регулаторната независност, пазарен пристап и овластувања, значителна пазарна моќ, мерки за заштита на конкуренцијата, универзална услуга и потрошувачки прашања, перспектива и проценка. Во насока на институционалната рамка, како што се наведува во соопштението од Минситерството за транспорт и врски, нотирано е дека електронските комуникации се регулирани со Законот за електронски комуникации според кој е утврдена националната регулаторна власт и се дефинирани одговорностите на Владата и ресорното Министерство. Регулаторната независност е ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 187 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 245 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 70 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Оценка на ЕБОР - Целосна усогласеност на телекомуникацискиот сектор во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: