Аферата „Изгрев“ и вмешаноста на МПЦ - најматно и во декември

Вмешаноста на Македонската православна црква во аферата околу хипотеките за струшкиот хотел „Изгрев“ втор месец по ред е најматен настан во анкетата „Бистро - Матно“.

Во анкетата што ја спроведуваат Независната новинска агенција Макфакс и невладината организација „Транспарентност - нулта корупција“ учествуваа 15 главни уредници на национални медиуми.

Според нив, најбистар настани во декември со седум гласа се сертификатите за добро корпоративно управување во 2008 година.

Најновите информации за аферата „Изгрев“ посочуваат дека МПЦ дала согласност за повеќе од еден кредит на браќата Миладинови и оти дел од парите се префрлени на нејзина сметка.

Одлука со која МПЦ се согласува „Изгрев“ да биде заложен кај измамената германска ЛХБ Банка за 4 милиони евра од февруари 2005 со печат на МПЦ и потпис на Димитар Белчовски, претставник на црквата, објави весникот „Вечер“. Црквата тврдеше дека нема врски со кредитите од германската ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да ...
сите 229 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 67 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 61 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аферата „Изгрев“ и вмешаноста на МПЦ - најматно и во декември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: