Четворица ранети во грабеж на поштенско возило

Скопјанецот Јоле Ѓурчиновски ( 39 ) , вработен како чувар во Македонски пошти , се бори за својот живот во Ургентниот центар по оружениот напад на возило на јавното претпријатие , а ранети се и неговите колеги Игор Палиќ ( 35 ) , Игор Трајановски ( 36 ) и Фадиљ Лесковица ( 44 ) , вчера на улицата Цветан Димов во скопската населба Чаир . Разбојниците во класична заседа со два автомобила го пресретнале автомобилот шкода фелиција караван и од него , според непотврдени информации , зеле меѓу 600 . 000 и 1 . 000 . 000 евра , пари наменети за пензионерите од Чаир . Нема информација дали парите биле осигурени . Обезбедувачите од пошта сепак успеале да возвратат на нападот , при што бил ранет еден од разбојниците . Ѓурчиновски со неколку прострелни рани во градите бил пренесен во Ургентниот центар и неговиот живот се уште е во опасност . Лекарите вчера до доцна попладнето вршеа хируршка интервенција врз повредениот чувар . Возачот на фелицијата е погоден во раката и згрижен е во Градската болница . Лесковица и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со претстојните претседателски избори, ќе се одржат и предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, а партиите кои поднесоа кандидатури, ...
сите 234 | | | веќе видена

Павле Давков, син на професорката Гордана Силјановска Давкова, актуелен кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ, бил избран во два мандати во Управниот одбор на ...
сите 215 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев не верува дека се пропаднати разговорите за законот за јавно обвинителство и идниот статус на СЈО со најголемата парламентарна партија ...
сите 226 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ многу емотивно ја доживеа средбата со подофицерот Слаѓан Вучковиќ, во Ниш, кој за време на бомбардирањето на НАТО ги ...
сите 181 | | | веќе видена

Турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул истакна дека посетата на Турција на терористот, кој изврши напад врз две џамии во Нов Зеланд, била повеќе од ...
сите 101 | | | веќе видена

Министерот за правда на САД, Вилијам Бар, објави дека истрагата на специјалниот советник Роберт Милер покажала дека за време на кампањата за претседателските ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Четворица ранети во грабеж на поштенско возило

Од:
До кого (е-маил):
Порака: