Продлабочена рецесијата во еврозоната

Рецесијата во еврозоната дополнително е продлабочена, откако во првото тромесечие е забележан пад од 0,2% од бруто домашниот производ (БДП), соопшти европската канцеларија за статистика - Евростат. - Девет од 17 членки на еврозоната се наоѓаат на листата земји кои се во рецесија, а на кои им се приклучи и Франција - се наведува во извештајот на Евростат. Еврозоната бележи забавување од четвртото тромесечие во 2011 година. Прво само периферните членки на еврозоната, како што се Грција и Португалија, забележаа пад, но заразатаа сега се прошири и на т.н. клучни земји од монетарната унија.
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на американската приватна агенција за стратегиски анализи и разузнавање „Стратфор“ Џорџ Фридман, изјави дека Романија не би требало да влезе во еврозоната, која е еден пропаднат проект поради големите структурни разлики меѓу економиите на земјите членки. - Фала му на Бога што не сте во еврозоната! Не влегувајте, изјави Фридман на вчерашната прес-конференција во зградата на Романската национална банка, како одговор на прашањето кога би требало Романија да ја прифати единствената европска валута. Џорџ Фридман како пример ја посочи Турција, која моментално има најголем економски раст во регионот, откако неколку години по ред и е одбиен влезот во ЕУ, а сега европската интеграција не е во центарот на турската политика. Фридман, кој е тврдокорен евроскептик, истакна дека на проектот на еврозоната му недостига транспарентност и предвидливост со цел да биде успешен. - Верувам дека проектот на еврозоната пропадна, што не значи дека Европската унија е во иста положба. Треба да постои подобро разбирање на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 165 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 362 | | | веќе видена

На социјалните мрежи потсетување на изјава на пратеникот Павле Богоевски кој е под притисок да си даде оставка откако во скандалот “кокаин за пратеник” беше ...
сите 228 | | | веќе видена

Многу сум среќна со овој резултат за мене и за мојот тим. Ние сме победници и едвај чекам оваа позитивна енергија да ја споделам со Вас. Ова е пораката која ...
сите 109 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 153 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продлабочена рецесијата во еврозоната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: