Македонските мировници со највисоки оценки

Контингентот на АРМ се врати од Авганистан Потврда дека сме високообучени е што нашиот контингент се врати со пофалби за успешно завршената мисија, а тоа ќе го продолжиме и во наредниот период со цел да обезбедиме уште поголеми успеси, истакна командантот на втората механизирана пешадиска бригада, полковник Методија Величковски - Во меѓународно опкружување во мисија со многу висок ризик, припадниците на АРМ покажаа дека се конкурентни во вештините, знаењето и професионалноста во споредба со припадниците на останатите армии кои учествуваат во мисијата, рече вчера началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Мирослав Стојановски во касарната ,,Михаило Апостолскии во Охрид, на свеченоста по повод дочекот на контингентот на АРМ од составот на 2. механизирана пешадиска бригада, што учествуваше во мировната мисија ИСАФ во Авганистан. За беспрекорното и професионално извршување на задачите, како и за покажаните компатибилност и интероперативност со силите на Алијансата во мисијата ИСАФ, припадниците на АРМ од ...
| | веќе видена | слични

Делегација на Националната гарда на сојузната американска држава Вермонт, предводена од командантот генерал-мајор Мајкл Дуби на покана од началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Мирослав Стојановски, утре ќе пристигне во тридневна официјална посета на Република Македонија. Како што соопшти прес-службата на АРМ, целта на посетата е разгледување на можностите за унапредување на соработката и согледување на подготвеноста на контингентот на македонската армија за претстојното заедничко учество со Националната гарда на Вермонт во мисијата ИСАФ. Тоа ќе биде тема на средбата што во понеделник ќе ја имаат двете делегации предводени од Стојановски и Дуби. Согласно програмата, предвидено е генералот Дуби да се сретне и со претседателот Ѓорге Иванов, со министерот за одбрана Зоран Коњановски и со министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Во рамки на посетата, генералот Дуби во касарната "Илинден" во Скопје ќе се сретне со припадниците на АРМ кои ќе бидат распоредени заедно со војници на НГ на Вермонт ...
| | веќе видена | слични

Втората механизирана пешадиска бригада на АРМ што беше во мисијата ИСАФ во Авганистан вчера беше дочекана во касарната „Михајло Апостолски“ во Охрид - Она што нé прави горди е што знаеме дека сме подготвени и заслужуваме да бидеме рамноправни членки. Потврда за ова е што нашиот контингент се врати со пофалби за успешно завршената мисија - изјави командантот на бригадата, полковник Методија Величковски. Задоволството, според командантот на контингентот Љуљзим Нуредини, е поголемо по позитивните оцени што македонските мировници ги слушнале од странските команданти за кои работеле и ги вршеле задачите на највисоко можно ниво. Како што кажа началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Мирослав Стојановски, македонските војници се вратија со многу нови искуства и покажаа дека се конкурентни во она што значи вештина, знаење и професионализам, кога тоа се споредува со припадниците на другите армии што учествуваат во мисијата. Седмата ротациона чета на македонските мировници во ИСАФ за главна задача ...
| | веќе видена | слични

Позитивните оценки од највисоките командни структури на НАТО Алијансата упатени до Македонските војници од мисијата ИСАФ во Авганистан, уште еднаш докажаа дека Македонија заслужува да биде рамноправна членка на НАТО. Ова беше потенцирано денеска во касарната ,,Михаило Апостолски“ во Охрид на свечениот дочек на војниците кој беа дел од оваа мировна мисија. Во мисијата ИСАФ учествуваше Македонската механизирана пешадиска чета која брои 149 припадници на АРМ. Тие во Авганистан беа од јули 2009 година до јануари оваа година. Македонските мировници велат дека е голема чест и задоволство да се покаже успех и да се биде рамноправен со припадниците на сите други армии кои истовремено биле вклучени во мисијата во Авганистан. Припадниците на АРМ воените задачи во Авганистан ги извршуваа во рамките на контингентот на Армијата на Обединетото Кралство, каде што главна задача им беше обезбедување на главната команда на силите на ИСАФ во Кабул. Покрај ова, мировниците на АРМ извршуваа и други ...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 216 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 340 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на трибина со младите истакна дека верува во нив и е убеден дека на 5 мај ќе знаат да го направат ...
сите 79 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонските мировници со највисоки оценки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: