Притвор за осомничениот за обид за убиство на Дешо

ПРИТВОР ЗА ОСОМНИЧЕНИОТ ЗА ОБИД ЗА УБИСТВО НА ДЕШО

Триесет дена притвор за Бобан Ѓуровски, осомничениот за обид за убиство врз Дејан Пановски. Полицијата го приведе вчера откако самиот Пановски сведочел дека тој пукал врз него.

По тешките прострелни повреди во пределот на главата, градите и стомакот Пановски речиси еден месец заздравуваше на скопските клиники. Откако се опоравил се сетил кој бил напаѓачот. За полицијата сведочел дека во моментот на пукотницата успеал да му ја извади маскирната капа.

Мотивот за пукањето останува непознат, но основните сомневања се меѓусебни нерасчистени сметки и недоразбирања. Вооружениот напад се случи на 28-ми Октомври во влезот на зграда на булеварот Јане Сандански.

Полицијата откива дека Ѓуровски бил и претходно пријавуван, а имал и казна затвор од две години за тешка кражба. Не ја одлежал целосно бидејќи бил помилуван. Многу попознат на полицијата и е повредениот Дејан Пановски.

Има досие пополнето со дваесетина кривични ...
| | веќе видена | слични

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 476 | | | веќе видена

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска ги повика подржувачите да излезат во канцелариите на ДИК и да си направат селфи како потврда ...
сите 212 | | | веќе видена

Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува засилен, на ...
сите 216 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 172 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 76 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Притвор за осомничениот за обид за убиство на Дешо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: