Државните функционери да се самоисфрлат од управните одбори

Државните функционери да се самоисфрлат од управните одбори

Кај Косана Николиќ-Мазнева, Наташа Стојмановска, Петар Есмеров, Иво Котевски, Маја Парнаџиева, Славче Трпески, Рухи Бакиу и Владимир Цветиновски, антикорупциската утврдила судир на интереси


Власта не се откажува од поставувањето свои луѓе во управните одбори на државните фондови и на јавните претпријатија

Антикорупциската комисија побара од осуммина функционери и службени лица да се откажат од истовремено членување во повеќе управни или надзорни одбори на јавни претпријатија, фондови, агенции или комисии. Кај Косана Николиќ-Мазнева, Наташа Стојмановска, Петар Есмеров, Иво Котевски, Маја Парнаџиева, Славче Трпески, Рухи Бакиу и Владимир Цветиновски Комисијата утврдила судир на интереси, односно кумулација на функции, што е спротивно на Законот за спречувањето на корупцијата. Функцијата пратеник е неспоива со која било друга функција или членство во какви било одбори - изјави вчера претседателката на Комисијата ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 132 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 28 декември, во 12 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето ...
сите 134 | | | веќе видена

Обидите на британската премиерка Тереза Меј да добие гаранции од ЕУ за својот договор за брегзит, нејзините противници го прогласија за срамен неуспех, кој не ...
сите 381 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Државните функционери да се самоисфрлат од управните одбори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: