Државните функционери да се самоисфрлат од управните одбори

Државните функционери да се самоисфрлат од управните одбори

Кај Косана Николиќ-Мазнева, Наташа Стојмановска, Петар Есмеров, Иво Котевски, Маја Парнаџиева, Славче Трпески, Рухи Бакиу и Владимир Цветиновски, антикорупциската утврдила судир на интереси


Власта не се откажува од поставувањето свои луѓе во управните одбори на државните фондови и на јавните претпријатија

Антикорупциската комисија побара од осуммина функционери и службени лица да се откажат од истовремено членување во повеќе управни или надзорни одбори на јавни претпријатија, фондови, агенции или комисии. Кај Косана Николиќ-Мазнева, Наташа Стојмановска, Петар Есмеров, Иво Котевски, Маја Парнаџиева, Славче Трпески, Рухи Бакиу и Владимир Цветиновски Комисијата утврдила судир на интереси, односно кумулација на функции, што е спротивно на Законот за спречувањето на корупцијата. Функцијата пратеник е неспоива со која било друга функција или членство во какви било одбори - изјави вчера претседателката на Комисијата ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 461 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови, ...
сите 209 | | | веќе видена

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на ...
сите 214 | | | веќе видена

Хајнц Кристијан Штрахе, заменик на австрискиот премиер Себастијан Курц, во саботата ја понуди својата оставка со цел да се спречи распадот на коалициска влада ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Државните функционери да се самоисфрлат од управните одбори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: